Posts

Showing posts from March, 2022

PSE PUTINI VAZHDON TË FLASË PËR KOSOVËN?

  Analogjitë e Kremlinit që krahasojnë Ukrainën lindore me Kosovën ilustrojnë se qëllimi i qeverisë ruse për të sulmuar Ukrainën është të rivendosë arkitekturën e sigurisë së Luftës së Ftohtë, në mënyrë që perëndimi të mos ketë më fuqinë ekskluzive për të ricaktuar kufijtë dhe për të ndryshuar regjimet. Bëhet fjalë gjithashtu për shkatërrimin e epërsisë ideore të Perëndimit – tërheqjen e vlerave të tyre për vendet e tjera – duke pretenduar se ajo bazohet në pak më shumë se interesin vetjak. Në orët e para të 24 shkurtit, Kremlini nisi një luftë në zemër të Evropës. Pamjet nga periferitë e qyteteve të Ukrainës tregojnë skena kaotike: batanije të hedhura në tokë, në bunker, deklarata të mbushura me gërmadha të heroizmit epik, klithma histerike të fëmijëve . Historia ka qenë prej kohësh gjuha e luftës së Putin-it, mënyra e tij për të zbutur dhe justifikuar agresionet moderne të Rusisë brenda lavdive dhe poshtërimeve të së kaluarës. Gënjeshtrat e qeverisë ruse se dhuna e saj aktuale kundër

Edi Ramës, Serbia t’ia akordojë “Çmimin Nobël”! – Nga Akademik Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Image
  Barometri diplomatik   **** Sepse atë që nuk e bëri Nikola Pashiqi me mikun e tij, EsaT Pashë Toptanin, e bëri kryeministri i sotëm i Shqipërisë, Edi Rama , duke ia mundësuar dhe siguruar  Serbisë DALJEN në DETIN ADRIATIK.   Duke qenë se,   në historinë dhe në politikën e derisotme të Serbisë së Madhe (1878-2022), Edi Rama ka meritat më të mëdha për daljen e Serbisë në Detin Adriatik përmes  projektit serbo-shqiptar-maqedonas “Ballkani i Hapur” (21 dhjetor 2021), nënshkruar nga kryeministri shqiptar Edi Rama, nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe nga Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë Veriore.   Ky është motivi, pse  presidenti Aleksandër Vuçiq (miku dhe aleati i Ramës), do të duhej urgjnetisht  ta nominonte  për  “Çmimin Nobël” për paqe, mbase është i PARI LIDER POLITIK, i cili me “Ballkanin e Hapur” ua tejkaloi të të gjithë politikanëve, diplomatëve, shkencëtarëve dhe propaganduesve serbomëdhnej, sepse asnjëri prej tyre as me mend, as me pushkë e as me gjenocid ndaj shq

KULLAT LEGJENDARE RUAJNË FRYMËN ATDHETARE TË HASAN PRISHTINËS

Image
“Në Kuvendin e Junikut, Hasan Prishtina projektoi planin politik se çka synojnë shqiptarët, mu në kohën kur po rinkonfigurohej harta e e re e botës. Dhe pikërisht Kuvendi i Junikut artikuloi qartë kërkesat e shqiptarëve që ishte edhe një mesazh për shtetet shoveniste fqinje mbi aspiratën shqiptare për shtetin e tyre kombëtar”, tha Dr. Skender ASANI Në kuadër të shënimit të 100 vjetorit të ardhjes së Hasan Prishtinës në krye të Qeverisë së Shqipërisë (dhjetor 1921), sot e nesër do të zhvillohen disa aktivitete që ndërlidhen me veprimtarinë politike e atdhetare të këtij kolosi të kombit. Një delegacion i kombinuar veprimtarësh e studiuesish sot zbrit në Drenicë dhe në Boletin, për të vizituar kullat legjendare, të cilat kishin qenë pararojë e  zhvillimeve dramatike kombëtare në fillim të shekullit të kaluar. Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, fillimisht ishte nikoqir i aktiviteteve të sotme, i cili ndër të tjera vuri theksin tek rëndësia e familjeve atdhetare të cilat kishi

Financial Time: “Zonat serbe në Kosovë mund të marrin autonomi sikur Irlanda e Veriut”

  “Zgjidhja më e mundshme do të përfshijë një autonomi dhe aranzhmane të ndarjes së pushtetit, e ngjashme me Irlandën e Veriut, për zonat e dominuara serbe në këmbim të njohjes së shtetësisë së Kosovës. Vuçiq, sipas FT, mund të presë rezistencë të ashpër nga disa qarqe përfshirë edhe Kishën Ortodokse Serbe” Gazeta Financial Time ka intervistuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me të cilin ka folur rreth Kosovës dhe mundësisë që Serbia të integrohet në BE. Vuçiq ka thënë se ai është i obsesionuar pas Kosovës, duke theksuar se pa u zgjidhur ky problem gjithçka që ai ka arritur në Serbi nuk do të jetë e qëndrueshme. FT shkruan se zonat serbe në Kosovë mund të marrin autonomi të ngjashme me Irlandën e Veriut. “Unë jam i obsesionuar me Kosovën. Pa e zgjidhur këtë problem gjithçka që kam arritur nuk do të jetë e qëndrueshme. Kriza e parë do të na mbysë“, ka thënë ai. Financial Times shkruan se për t’u kualifikuar për anëtarësim në BE, Vuçiq duhet ta zgjidhë kontestin me Kosovën. “Zgj

Mirosllav Kërlezha, politika e Beogradit ndaj shqiptarëve: Ther e skllavëro, ndaj e sundo

Image
  (Shkrimtari i famshëm kroat Mirosllav Kërlezha mbi librin e Dimitrije Tucoviçit për Shqipërinë)   Shtypi i Beogradit, si pandan i karabushëve vjenezë, opinioni publik radikal, kabinetet e Beogradit para luftës dhe zotërinj ministrat e punëve të jashtme i konsideronin (gjithashtu) shqiptarët rajë të paemër, që banon në vend të paemër, pa histori, pa letërsi dhe gjuhë letrare, pa tradita, pa poezi, pa të gjitha ato atributet, pra, që njeriun dhe fisin e bëjnë fis njerëzor.   Nga Mirosllav Kërlezha Sot, njëmbëdhjetë vjet pasi është shkruar, libri i Dimitrie Tucoviçit për Shqipërinë nuk ka humbur asnjë germë nga aktualiteti i vet. Të njëjtin qëndrim negativ, të cilin Ballhausplatzi dhe zotërinjtë Aehrenthal dhe Berchtold kishin ndaj të tërë problemit jugosllav, të njëjtin qëndrim kishte Beogradi radikal, politik ndaj çështjes shqiptare, si para dhjetë e para dymbëdhjetë vjetëve, si edhe sot e kësaj dite. Ky është qëndrim mendjelehtë mesjetar i salloneve rrethuara me ar të Luigjit XV dhe

Befasojnë shkencëtarët francezë: Ky insekt i zakonshëm mund të nuhasë kancerin që në fazë të hershme

Image
  A mund të ndihmojnë milingonat në diagnostikimin e kancerit? Disa studiues francez, besojnë se po, megjithatë do të duhen hulumtime të mëtejshme. Sipas një botimi shkencor, milingonat 36 Formica fusca – një lloj insekti me erë të fortë – mund të dallojnë kancerin nga qelizat e shëndetshme njerëzore, sipas Science Focus. Në fazën e hershme eksperimentale, milingonat u ekspozuan ndaj erës së qelizave të kancerit të njeriut si dhe linjat e ndryshme qelizore të kancerit. Më pas, të njëjtat milingona u ekspozuan ndaj aromave të ndryshme, përfshirë atë origjinale, të cilën ata mundën ta dallonin. Shkencëtarët shpjegojnë se pasi të trajnohen, milingonat Formica fusca mund të zbulojnë komponimet organike të paqëndrueshme të çliruara nga qelizat e kancerit. Kjo nuk është hera e parë që komuniteti shkencor kërkon “aleatë” në mbretërinë e kafshëve. Sipas shkencëtarëve, qentë janë përdorur më parë për të zbuluar qelizat e kancerit, por trajnimi i tyre kërkon muaj apo edhe vite.  Rritja e insekte

Doktrina e shenjtë serbe

  Doktrina e shenjt serbe  për asgjësimin dhe dëbimin e elementit shqiptar nga trojet etnike të tyre daton që nga lashtësia, që nga momenti i infiltrimit të popullit sllav në këto anë, në shek. XII. Përzënia e shqiptarëve nga trojet e veta, si nga Qupria, Aleksinci … u inspirua nga  Milosh Obrenoviqi , i cili përdori të njëjtat forma si pasardhësit e tij, duke masakruar popullatën shqiptare dhe duke e detyruar atë që të largohet nga trojet e veta, për t’u mos u kthyer më kurrë atje. Kjo ide më vonë filloi të institucionalizohet në qarqet shovene serbe dhe të bëhet preokupim qenësor i tyre. Personalitete dhe institucione më të njohura serbe në janë përpjekur për institucionalizimin dhe aplikimin e kësaj Doktrine gjatë historisë kanë qenë: Milosh Obrenoviqi Ilija Garashanin  -  platforma   Naçertanje  Në vitin 1936 përpiloi materialin sekret "Mbi zhdukjen e Arnautëve". Vasa Qubrilloviq  -  Ivo Andriq "Naçertanje" është platforma e Ilija Garashanit krijuar në bazë të D