Posts

Showing posts from April, 2022

Rreth 120 produkte ushqimore shqiptare shkaktojnë kancer

  Nëse konsumoni produkte shqiptare si gjalpi, qumështi, fasulet, vaji, uji, frutat e thata, vera, të prodhuara që nga fushat e Korçës e deri në lartësitë e Kukësit, nuk jeni të sigurtë për shëndetin tuaj. Kanceri i mëlçisë, sëmundjet e sistemit imunitar dhe ato të veshkave mund të jenë pasojat që mund të keni në afatgjatë. E gjithë kjo gjëmë shkaktohet nga një lëndë pesticide e njohur si Lindan, që është përdorur në bujqësi në vitet e fundit të komunizmit por që i ka rrezistuar kushteve atmosferike dhe është parhapur përmes prodhimeve të tokës, ujrave që rrejedhin përmes saj dhe faktorëve të tjerë natyrorë dhe atmosferikë. Ky është thelbi i një investigimi serioz dhe të thelluar që ka bërë agjensia BIRN. Artikulli i referohet një studimi tre vjeçar të kryer në Fakultetin e shkencave të natyrës nga Profesor Aurel Nuro dhe kandidatja për doktorane Oljana Pine, që përmbledh periudhën 2014-2016. Ai ka konfirmuar gjurmë lindani në 120 mostra produktesh të ndryshme ushqimore nga i gjithë ve

Janullatos: Vendimi i Turqisë ndaj Shën Sofisë, fyerje që i bëhet si Krishtërimit, ashtu edhe Islamit!

Image
  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, nëpërmjet Kryepeshkopit Anastas Janullatos ka reaguar me ashpërsi, rreth kthimit nga Turqia, të Kishës së Shën Sofisë, në një xhami. Kryepeshkopi Janullatos e ka konsideruar në deklaratën e tij sot si “fyerje që i bëhet si Krishterimit ashtu dhe Islamit.” Janullatos  shprehet: “Vendimi i pakthyeshëm i Turqisë rreth Shën Sofisë nuk është vetëm një lloj “xhihadi” (luftë e shenjtë) kulturor, veçanërisht sot kur çdo lloj xhihadisti dënohet ndërkombëtarisht nga të gjithë, por është një fyerje si ndaj Krishterimit ashtu dhe ndaj Islamit. Bënë xhami, kishën e mrekullueshme të Krishterimit të pandarë dhe po përpiqen të mbulojnë fytyrën e saj shumë të bukur dhe të zhvlerësojnë ikonat e mrekullueshme të saj, sytë e saj shprehës. Për më tepër, po përurojnë edhe një lloj xhamie krejt të pazakontë për Islamin klasik, me ikona të krishtera të mbuluara, të cilat brenda “heshtjes elokuente” të tyre, nuk reshtin së dëshmuari të vërtetën e krishterë. Nuk e di

Llogaraja po shkrumbohet, Rama freskohet në Dhërmi

  ‘Flaket po shkrumbojnë Llogaranë, Edvini freskohet ne Dhërmi! I papërgjegjshëm! Sb’, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Fecebook. 0 Në të gjithë territorin e vendit prej disa ditësh janë hapur vatra të shumta zjarri të cilat kanë djegur qindra hektarë pyje si dhe po rrezikojnë dhe shtëpitë e banorëve. Ndërkohë që zona më e rrezikuar nga zjarri mbetet Llogoraja, ku flakët janë përhapur në mënyrë të frikshme. Ka qenë ish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka bërë publike pamjet nga Llogaraja, ndërsa thekson se kjo gjendje vjen për shkak të papërgjegjshmërisë totale të Ramës. ‘Flaket po shkrumbojnë Llogaranë, Edvini freskohet ne Dhërmi! I papërgjegjshëm! Sb’, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Fecebook.

Diplomati Agim Nesho : Shqipëria e paplotë në sytë e BE! Rama pjesë e iniciativave serbo-ruse

Image
  Diplomati Agim Nesho komentoi në edicionin e pasdites me Juli Krisafin në Syri Tv vizitën e komisionerit të Bashkimit Europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Varhelyi në Tiranë. Nesho deklaroi se për çështjen e integrimit në BE Rama përpiqet të justifikohet se është Maqedonia e Veriut ajo që na pengon, por në fakt të dyja vendet kanë pasur pengesat e tyre. Më tej Nesho theksoi se Shqipëria ka qenë shumë më keq nga plotësimi i standardeve për integrimin në BE krahasuar me Maqedoninë e Veriut. “Rama përpiqet të justifikohet sikur është Maqedonia e Veriut sikur na pengon, në fakt të dyja vendet kanë pasur pengesat e tyre. Shqipëria në ndonjë rast ka qenë shumë më keq nga plotësimi i standardeve nga Maqedonia e Veriut. Pavarësisht se çfarë iniciative merr Shqipëria në sytë e Perëndimit është e paplotë.”-tha Nesho. Sa i përket Ballkanit të Hapur Nesho tha se Rama nuk ka prodhuar asnjë politikë në 9 vite që do i siguronte një status të veçantë Shqipërisë ndërsa shtoi se ai i ë

Andi Bushati: E papranueshme që ambasadorja amerikane të ndërhyjë në gjyqësor

Image
  Analisti, Baton Haxhiu thotë se peticioni kundër ambasadores së SHBA, Yuri Kim është ‘përtaci demokratike’. Haxhiu tha se ky veprim është ‘radikal’ ndërsa shtoi se politikat e SHBA nuk bazohen tek individë të caktuar që i përfaqësojnë por kanë vazhdimësi. Për Andi Bushatin, është e papranueshme që ambasadorja amerikane të ndërhyjë në vendimet e gjykatave shqiptare. Bushati iu referua ndërhyrjes për çështjen e PD por edhe në rastin e bizneseve amerikane që operojnë në Shqipëri. Ai i cilësoi këto ndërhyrje si ‘akte skandaloze’ dhe shtoi se në demokraci asnjë ambasador nuk mund të marrë vendime gjyqësore dhe vendosë kryetarë të partive. 0

“Kamikazët” amerikanë mbërrijnë në Ukrainë, Rusia “njësi të lodhura” në Donbas!

Image
      Ndihma amerikane për ushtrinë ukrainas vazhdon, e së fundi, forcat e Kievit do të marrin dhe një dërgesë tjetër të rëndësishme nga SHBA. Mediat britanike thonë se gjatë ditës pritet mbërritja e dërgesës së parë të dronëve kamikzë “Phoenix Ghost”. 12 fluturime me armë do të kryhen nga SHBA brenda 24 orësh, tha një zyrtar amerikan. Dronët Phoenix Ghost janë të aftë të godasin objektivin duke u shkatërruar dhe vetë, e konsiderohen një armë mjaft e vyer në fushëbetejë. Ky zhvillim vjen në mesin e raporteve të inteligjencës britanike se forcat ruse po përballen me “sfida të konsiderueshme” në Donbas. “Rusia është detyruar të bashkojë dhe të ridislokojë njësi të lodhura dhe të ndryshme nga avancimi i dështuar në veri-lindje të Ukrainës dhe ti dërgojë ato në rajonet e Donjeckut e Luhanskut dhe shumë nga këto njësi ka të ngjarë të vuajnë nga morali i dobësuar”, shprehen shërbimet sekrete angleze, sipas të cilave, forcat ruse përballen me “mangësi të mëdha në koordinimin taktik”, një “mun

Vlladimir Putin do të tërhiqet përkohësisht nga drejtimi i shtetit van nga kanceri dhe do ti nënshtohet operacionit kirurgjik

Image
    Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, dyshohet se do ti nënshtrohet një operacioni pasi vuan nga kanceri. Rrjedhimisht mund të detyrohet që të heqë dorë nga kontrolli i luftës në Ukrainë, përkohësisht derisa të arrije rikuperimin. Për ta zëvendësuar deri sa të rimarrë veten, diktatori rus thuhet se do të emërojë kreun e Këshillit të Sigurimit dhe ish-shefin e FSB-së, Nikolai Patrushev,. Shadowy Patrushev, 70 vjeç, shihet si “arkitekt” kryesor i strategjisë së luftës deri më tani dhe njeriu që e bindi Putinin se Kievi është i mbushur me neo-nazistë. Pretendimet e jashtëzakonshme u shfaqën në kanalin e njohur “General SVRi cili raportoi se Putin ka kancer pjesën e abdominalit si dhe vuan nga sëmundja e Parkinsonit. Operacioni ishte planifikuar për gjysmën e dytë të prillit, por u shty për shkak të planeve të tij për pushtimin e Ukrainës.

PD, ndarja e madhe/ Braktiset nga 35 deputetë, çarja bëhet zyrtare

Image
      Kuvendi i 30 Prillit duket  se zyrtarizoi ndarjen përfundimtare mes dy linjave ne Partinë Demokratike,  pro dhe kundër Amerikës.  2/3 e grupit parlamentar braktisën  Berishën, i cili po ashtu te shtunën në Kuvend, zgjodhi të dalë hapur kundër reformës në drejtësi, një investim  direkt i Shteteve te Bashkuara të Amerikes. “Do zhdukim sa më parë pasojat katastrofale të reformës në drejtësi. “-  tha Berisha Por, këto  qëndrime u goditën ashpër nga deputetët demokrat që të bashkuar në qëndrime pro perëndimore, po formojnë bërthamën e opozitës proamerikane. Gazment Bardhi është një prej tyre. Për të, Kuvendi i Berishës kishte si qëllim riciklimin dhe jo rithemelimin e partisë. Duke mos e kursyer ironinë,  Bardhi lëshon dhe thirrjen për çlirimin e Shtëpisë së Bardhë nga presidenti Joe Biden, thirrje e bere me pare seriozisht nga një emigrante ekonomike shqiptare. Një tjetër deputet që bojkotoi eventin e Rithemelimit, ishte Arbi Agalliu. Në të njëjtën linjë me Gazment Bardhin, deputeti

PD rinis epokën Profesor Dr Sali Ramë Berisha ,Kuvendi i PD-së ndryshon statutin, bashkohet rreth ish kryetarit

Image
  PD rinis epokën Berisha Kuvendi ndryshon statutin, bashkohet rreth ish kryetarit  30/04/2022 19:32     Më të bashkuar ishte slogani në hyrje të eventit të thirrur nga Sali Berisha, por bashkimi i demokratëve nuk ndodhi as në këtë Kuvend. 35 deputet të Partisë Demokratike refuzuan  ftesën duke u distancuar publikisht nga ish-Kryeministri. Të vetmit që dolën nga rreshti ishin Kasem Mahmutaj dhe Ina Zhupa. Edhe kjo e fundit kishte ardhur me dy mendje “Mos ma merrni si vendim final. ”- tha Ina Zhupa Por, delegatët e tjerë ishin në një mendje, pasi kuvendi mori një vendim final, duke shpallur datën 22 maj për garën e zgjedhjes së kryetarit të ri të Partisë Demokratike, ku kandidati kryesor dhe me gjasë fitues i padiskutueshëm është Sali Berisha. Fitorja sot në kuvend, ishte e tij. Në radhë të parë mbi birin e tij planprishës. “Basha tradhtoi demokratet. Tani do kemi opozitë të rithemeluar.”- tha Berisha Në opozitën e rithemeluar  por jo të bashkuar, nuk ka vend për tradhëtarët. Formalisht

Mes shqetësimit në rritje për ndikimin rus në Ballkan, Serbia shfaq raketat kineze

Image
      Serbia shfaqi të shtunën për publikun një sistem kundër-ajror të blerë së fundmi nga Kina, duke ngritur shqetësime në Perëndim dhe në mesin e disa fqinjëve të Serbisë për një garë armësh në Ballkan që mund të kërcënojë paqen e brishtë në rajon. Sistemi i sofistikuar i raketave tokë-ajër “HQ-22” u dërgua në Serbi muajin e kaluar nga një numër avionësh transporti “Y-20” të Forcave Ajrore Kineze. Kjo mendohet të jetë dërgesa më e madhe ajrore e armëve kineze në Evropë. Edhe pse Serbia kërkon zyrtarisht anëtarësimin në Bashkimin Evropian, ajo është armatosur kryesisht me armë ruse dhe kineze, duke përfshirë tanke luftarake T-72, avionë luftarakë MiG-29, helikopterë luftarakë Mi-35 dhe dronë. Në vitin 2020, zyrtarët amerikanë i bënë thirrje Beogradin të mos blejë sistemet kundër-ajrore kineze “HQ-22”. Versioni i këtij sistemi që eksportohet jashtë Kinës njihet edhe si “FK-3”. Zyrtarët amerikanë thanë se nëse Serbia dëshiron vërtet t’i bashkohet BE-së dhe aleancave të tjera perëndimore

Piramida e shkrimtarëve, nga gjeniu Ismail Kadare te më mediokrit

  Në një intervistë të para pak kohëve tek emisioni “Zululand”, poetja F. Açka, e pakënaqur me mungesën e vëmendjes shoqërore ndaj poetëve, ishte befasuese me deklaratën e saj: “Kjo është kohë antipoezi!”. Gazetari bashkëbisedues heshti, e kaloi, nuk u gjet i përgatitur për të arsyetuar mbi këtë deklaratë. Historia njerëzore nuk ka në biografinë e saj ndonjë ndarje në pro dhe antipoezi apo prozë. Për këtë mungesë vëmendjeje poetja nuk duhet të bëjë me faj kohën. Arti i imponohet jetës me talentin sipëror dhe forcën e ideve të tij. Nëse poezia nuk lind me të njëjtën natyrshmëri si gjethet e pemëve, atëherë koha të harron. Me këtë rast m’u duk e arsyeshme që të bëja një vizitë në atë që Stephen King, shkrimtari i njohur amerikan, e ka quajtur “Piramida e shkrimtarëve”. Thjesht për të parashtruar opinionin se në çfarë pozite i shikoj shkrimtarët e vendit tim në raport me kohën. King i ndan shkrimtarët në katër kategori. Baza e piramidës përbëhet nga të shumtit shkrimtarë të këqij, pastaj