Beqir SINA New York /SHBA: Përkujtohet 72 Vjetroi i gjenocidit grek ndaj popullsisë çame
SHBA: Përkujtohet 72 Vjetroi i gjenocidit grek ndaj popullsisë çame

Organizata Shqiptaro Amerikane “Çamëria”, në SHBA, ka organizuar akademi, në kuadër të kësaj date përkujtimore, ku përkujtohen genocidi dhe terrori grek kundër popullsisë çame

Dje, më 26 qershor, në qytetin e Taylor - në Michigan(SHBA), është përkujtuar genocidi grek kundër popullsisë shqiptare të Çamërisë.
Ka qenë Organizata Shqiptaro Amerikane “Çamëria”, në SHBA, ajo që ka organizuar këtë akademi, në kuadër të kësaj date përkujtimore, ku përkujtohen genocidi dhe terrori grek kundër popullsisë çame.
Në kuadër të këtij aktiviteti përkujtuese janë mbajtur fjalime, nga drejtuesit e kësaj organizate, veprimtar të dalluar të çështjes çame, profesorë, studiues, histroian, gazetarë dhe pjestarë të familjeve, që kanë përjetuar në familjet e tyre këtë persekutim të egër e barbar nga ana e autoriteteve shoviniste greke.
Sipas një njoftimi në rrjetin shoqëror Facebook, thuhet se Organizata Shqiptaro-Amerikane “Çamëria” dega Michigan, më datën 26 Qershor 2016, ora 5 pasdite, organizojë dje një Akademi Përkujtimore kushtuar 72 Vjetorit të gjenocidit grek ndaj popullsisë autoktone Shqiptare të Çamërisë, në Sallën e Teqes Bektashiane në qytetin Taylor, Michigan.
Simbas informacioneve dhe fotografive të postuara në rrjetin shoqëror Facebook, pasqyrohet ky aktiviteti, në të cilin kanë duken se marrë pjesë , veprimtarë të dalluar të komunitetit, lider, profesorë nga Universitetet amerikane, shkrimtar, historian, gazetarë, përfaqësues në institucionet e kultit, mediat, bisnesmenët dhe bashkëatdhetarët tanë, në Detroit e për rreth tij.
Gjithashtu, po simbas albumeve të fotografive të postuara në këtë aktivitet nga vetë pjesëmarrësit, tregohet edhe për një pjesëmarrje edhe të disa anëtarëve, nga ata që kanë përjetuar në familjet e tyre, këtë persekutim të egër e barbar nga ana e autoriteteve shoviniste greke, lider të çështjes Çame në Shtetet e Bashkuara, dhe që janë edhe drejtuesit e lartë të Organizatës Shqiptaro-Amerikane “Çamëria” në SHBA.
Me rastin e kësaj akademie përkujtimore, gjithmonë duke iu referuar postimeve të tyre, aktivisti i çështjes çame z. Veli Veliu, pas takimit, shtrojë një pritje përkujtimore në në nderim të kësaj dite, përgatitur me ushqime të krahinës së Çamërisë, në restorantin e tij në adresën në qytetin Livonia, Michigan.
Ndërkohë, në një video postim të drejtuesit të Organizatës Shqiptaro-Amerikane “Çamëria”, në SHBA, folësi thotë në fjalën e tij mbajtur me këtë rast se : “Parrulla e ngritur në Francë - në stadiumin e ku po zhvillohej Euro 2016, është fruti i sensibilizimit për këtë çështje, dhe do të vazhdojë fuqishëm kudo në botë.Lufta jonë diplomatike , jurdike dhe politike tashmë ka marrë udhë, megjithse ne jemi të vetëdijshëm se ajo nuk do të jetë një rrugë e shkurtër dhe e lehtë. Ajo është një luftë që ia vlen për të luftuar, dhe për t’u betuar se do t’a çojmë atë deri në fund të saj.”
Kthim mbrapa nuk ka më!
Më tej oratori thotë sepse Çamëria jonë është historia dhe e kaluara e pandarë e kombit shqiptarë, i cili e ëndërron dhe luftonë për të. Çamëria, është toka e lashtë Arbërore që ne nuk e falim kurrë! Për ne kthimi në Çamëri është kthimi tek etërit tanë, të lavdishëm por, mbajtja e Camërisë nën pushtim “është njolla më e madhe e turpit të gjoncidit që vazhdon të qendrojë mbi supet, tuaja’”.
Simbas folësit, “Sot për sot, në tendrin e saj politik, botëror, Camëria, është akt akuza më e fuqishme dhe e drejtë e kombit shqiptarë, që pret vetëm zgjidhje.Çamëria është zëri më i fuqishëm që do të “dredh” Parlamentin Europian, ajo është tashmë edhe një “tribunë” e cila po shpërthen edhe në Senatin Amerikan, ku roli i komunitetit shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është i madh dhe shërben si një urë ndërlidhse, mes ne Shqiptarëve dhe Uashingtonit, nga vetë fakti që jetojmë e punojmë në këtë vend të bekuar kampion i lirisë, demokracisë dhe lirive e të drejtave të njeriut kudo në botë”.
27 qershori është regjistruar në kalendarin e kombit si dita e genocidit të shovinizmit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë.
Më 27 qershor 1944 forcat e Regjimentit të 16-t të Divizionit të X të EOEA-s në Greqi nën komandën e kolonel Vasil Kamarës të udhëhequra nga Kranjaj me ndihmës Lefter Strugari, avokat Stavropullas, Ballumi, Zato, Pantazejtë, etj., hynë në qytetin e Paramithisë.
Në kundërshtim me premtimet e dhëna dhe marrëveshjes së bërë midis Myftiut Hasan Abdullai nga njëra anë dhe Shopera me dhespotin e Paramithisë nga ana tjetër, si agjentë të Zervës, filluan masakrat. Burra, gra dhe fëmijë të pambrojtur qenë objektivi i monarkofashistëve grekë. Numri i të masakruarave në qytetin e Paramithisë dhe rrethe arrin në 600 vetë.
Trojet etnike të Çamërisë u zbrazën nga banuesit e saj nën dhunën që mbillte vdekja dhe mijëra refugjatë kaptuan kufirin për t’u sistemuar në Shqipërinë komuniste. Gjithçka nisi me përcaktimin e kufijve në vitin 1931 dhe mbetjes larg trungut shqiptar të krahinës së Çamërisë.
Dhuna shpërtheu gjatë dhe pas Luftës së Parë Botërore, kur qeveritë e ndryshme greke shpërngulën me forcë qindra banorë të krahinës së Çamërisë nga trojet e tyre etnike, duke i dëbuar drejt Turqisë me pretekstin se ishin turq, për shkak të besimit mysliman.
Por, kjo shpërngulje masive nuk do të përfundonte këtu. Genocidi grek i nisur në qershor të vitit 1944, do të ishte fatal për popullsinë shqiptare në krahinën çame. Shqiptarët e kësaj krahine, ashtu si edhe gjithë Shqipëria, u akuzuan se kishin bërë aleancë me fashistët në dëm të grekëve. Dhe për këtë duhet të paguanin.
Më famëkeqi ishte një gjeneral i quajtur Zerva. Forcat e tij detyruan afro 250.000 shqiptarë të lënë trojet e të parëve të tyre dhe të largohen. Që t’i detyronin të largoheshin, ndaj popullsisë çame është ushtruar dhunë që zakonisht përfundonte me ekzekutime masive.
Afro 6.000 çamë u masakruan, u vranë ose u gjymtuan. Trojet e tyre etnike si Margëllici, Igumenica, Para-mithia, Filati, Konica e të tjera mbetën të shkretuara. Dëmet materiale ishin të pallogaritshme. Shtëpitë u shkatërruan, gjithçka kishin u detyruan ta braktisin.
Kështu popullsia çame mori rrugën drejt Shqipërisë, ku u vendos në qytete të ndryshme të vendit, si në Lushnje, Rrogozhinë, Shijak, Fier, Vlorë, Durrës, Tiranë, Elbasan,Sarandë, etj.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)