5 poezi nga Zana DautiEndërra ,koha apo një shpirtë i trazuar


E peshova lotin tim
mbi faqen e kësaj toke
e ndala buzëburimesh
luleshpresash rrethuar..
Mendova
kush më shumë mbart zilinë që mbolle
Endërra ,koha apo një shpirtë i trazuar
Mbi të ndërtova një kështjellë gjigande
erës i dhurova krahë përmbi dallgë
Vendosa :
Ta zhduk si luaneshën në male.
Sepse :
Tanimë lumturia i ka zënë rradhë ...
Engjëlli.imm
ATU NDJEJ JETEN Do doja te njihja gjithe boten tende,
aty te ecja,te ndertoja folen,
e cdo caste kur ti te ndiheshe vetem,
te te tregoja se sa kjo zemer te ndjen
Mes zemres tende,ta kisha shtratin tim,
aty ku cdo nate me ty do flija gjume,
e kur ti ndiheshe i vetem,
te strukeshe ne perqafim tek une.
Cdo mbremje te te puthja syckat,
e trupin tend ta ktheja ne mbules,
aty do ndjeja JETEN,
qe rilindte per mua cdo mengjes.
Ne buzet e tua,te ndjeja frymemarrjen,
qe sot,i jep oksigjen shpirtit tim,
me fuqine e kesaj zemre te etur,
do TE TE DASHUROJA SHPIRTI IM.ZEMRA IME 

Ne zemren time ti mbreteron
Dhe zemra ime te pergjigjet
Si nje mbret ulur ne fron
I di permendesh te gjitha ligjet

Ti hyn e del ashtu pushtetshem
E une nuk mundem te ndaloj
Por dhe une bindem vullneteshem
Sdi kjo ndjenje ku do me coje

Ti mbretetron ne zemren time
Ke ngritur tenden mbreteri
E une rri urte pa pretendime
Me pelqen te me pushtosh ti

Ti hyn e del ne zemren time
Ne mbreterine qe ngrite vete
Dhe une bindem pa pretendime
Ishe mbret dhe mbete mbret

ECEN...ENDRREN TA GENJEJE 


Trazon mjegulla fustanin e nates,
te gjej nje cep ngrohtesi,
trazon zemra ndjenjen e strukur,
te gjej nje strehez te vij tek Ti.
Pertypen lotet nostalgjik,
ne korda zeri vine trazuar,
vorbull mendimesh...prit!
Sonte mbremjes,dicka i ka munguar!
Ne ecje endacake shkon nje shpirt,
nje jastek per endrrat kerkon te gjej,
Mjegulla e can fustanin magjik...


PER TY


Nata te dy na takon si dy magnet te permalluar
Na hap dere ,dritare per ne ngelet deshmitare
Aty te dy lodrojme neper shtigje ndjenjash
Nat me nat shperbehemi ,rigjenerohemi

Si nje lule dafine pranevere aty me ty ndjehem
Veprojme plot polene polinome jete
Kerkuar neper udhe trupi udhetime ndjenje
Orbite ekuacjone shperthyer ne harbime

Neper enderr aty me ty takim deshirime
Te dy si magnet plot zjarr mallime
Deshire fluturake embeltare enderrimtare
Kthyer ne fotosinteze rreze agimeve!Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)