Mediat turke: ISIS sulmoi aeroportin e Stambollit!

Nga shpërthimet e të shtënat në Stamboll. Të paktën 28 të vdekur, dhjetëra të plagosur
Të shtëna me armë zjarri pranë një parkingu si dhe dy shpërthime kamikaze në terminalin e Aeroportit “Ataturk” të Stambollit, janë dëgjuar mbrëmjen e kësaj të marte, ndërsa ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdag flet për të paktën 28 të vdekur e rreth 60 të tjerë të plagosur mes pasagjerëve që prisnin të udhëtonin.

Automjete të shumta emergjencash shkuan menjëherë në vendngjarje, ndërsa periferia e aeroportit u bllokua për mjetet e tjera. Mësohet gjithashtu se janë ndaluar edhe linjat e metrove që të dërgonin në këtë aeroport.

Sipas dëshmitarëve në vendngjarje, taksitë e ndodhura aty kanë transportuar të plagosurit për në spitalet më të afërta, për të marrë ndihmën e parë mjekësore. Ende nuk dihen përgjegjësit e shpërthimeve.

Turqia ka përjetuar disa raste shpërthimesh gjatë muajve të fundit, të cilat janë lidhur me kurdët apo me militantët e Shtetit Islamik. Mes tyre rasti i Stambollit që pati për objektiv turistët, por edhe shpërthime në rajonin Juglindor me shumicë kurde që kanë shënjestruar forcat e policisë dhe ushtarët.

Sulme të tilla janë rritur së tepërmi në shkallë të gjerë dhe frekuenca të larta, duke frikësuar ndjeshëm turistët e huaj e duke sjellë për pasojë dëmtimin e ekonomisë turke, e cila bazohet kryesisht në të ardhurat prej turizmit.

Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është i treti në Europë për nga numri i pasagjerëve, teksa në vitin 2015 janë shënuar plot 61.8 milionë të tillë që kanë kaluar përmes terminaleve të tij. Ai konsiderohet gjithashtu një nyje lidhëse e fluturimeve mes Europës dhe Azisë.

Mediat turke: ISIS sulmoi aeroportin e Stambollit!

Mediat turek raportojnë së janë pjesëtarët e Shtetit Islamik ata që sulmuan me bomba aeroportin e Stambollit.
Çfarë po ndodhë me aeroplanin e nisur nga Prishtina për në Stamboll pas sulmit?
Ndërsa një zyrtar i lartë kundër terrorizmit në Shtetet e Bashkuara ka thënë për NBC News se sulmi në Aeroportin e Stambollit “përkon me profilin e ISIS’it, dhe jo të PKK’së”.
Kjo këngëtare shqiptare i shpëtoi për mrekulli sulmit në Stamboll
Ai ka thënë se militantët kurdë nuk sulmojnë objektiva ndërkombëtare, prandaj dyshon që sulmi në aeroportin Ataturk është kryer nga militantët e grupit Shteti Islamik.

Nga ky sulm kanë mbetur të vdekur 28 qytetarë, derisa janë plagosur më shumë se 60 të tjerë.

Asnjë grup nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)