Nisin xhirimet e filmit koproduksion mes Kosovës, Maqedonisë, Sllovenisë e Serbisë

“Freedom or Die” është projekti më i ri i regjisorit Vladimir Blazevski, koproduksion mes Maqedonisë, Kosovës, Sllovenisë dhe Serbisë.

Ky film flet për shimpanzenë Coco i cili ikën nga kopshti zoologjik dhe për rojtarin e këtij kopshti, Cobe, i cili ka mbetur pa punë dhe nis aventurën për kthimin e shimpanzesë në kopsht në mënyrë që të kthehet në punë.

Coco-n njerëzit e adhurojnë dhe mbështesin dëshirën e tij për liri duke organizuar ikjet e tij të suksesshme, por gjërat shumë shpejtë ndryshojnë pasi që Cobe është në kërkim të tij.

Skenaristi dhe regjisori i njohur për filmin “Punk’s Not Dead”, ka filluar sot (e mërkure, 8 qershor) xhirimet e “Freedom or Die” në Manastir të Maqedonisë. Xhirimet vazhdojnë në Shkup e në Mitrovicë dhe pritet të përfundojnë në gusht të këtij viti.

Ndër aktorët që janë të përfshirë në këtë projekt është edhe aktori i njohur Çun Lajçi, aktorja Agnes Nokshiqi si dhe aktori Refet Abazi.

Ky film është i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës si koproduksion minor dhe ka për koproducent Agon Uka, shtëpia filmike “Infinity Produktion”.

Filmi pritet të ketë premierën vitin e ardhshëm.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)