Kush operon me sigurinë kombëtare në Kosovë ?

Gylen predikon një fe të hapur ndaj dialogut, pluralizmit politik dhe besimit te shkenca. Levizja e themeluar nga Gylen quhet ‘Hizmet’ ne turqisht, e njëjta fjale qe përdoret ende në shqip, hyzmet, pra shërbim.


57adcac341fd8-640x331.jpg


Lëvizja ka tërhequr një numër të madh mbështetësish në Turqi, Azinë Qendrore dhe gradualisht në vende të tjera të botës. Një prani e madhe e lëvizjes Gylen përmes rrjetit të shkollave është e pranishme edhe në vendet e Ballkanit.Në Turqi, lëvizja Gylen ka miliona ndjekës dhe mendohet se përveç një rrjeti të gjerë shkollash, nën ndikimin e lëvizjes janë gjithashtu edhe banka, shtëpi botuese, biznese, televizione e gazeta. Konfederata Turke e Biznesmenëve dhe Industrialisteve TUSKON, pranohet gjerësisht se është nën ndikimin e Gylen. Shume idhtarë të lëvizjes veprojnë në sistemin gjyqësor dhe në rradhët e aparatit të inteligjencës e atij policor në Turqi.Megjithese Gylen e përkrahu fillimisht ardhjen e Erdogan në pushtet, marrëdheniet mes të dyve u tendosen së tepërmi kur në Turqi nisen një sërë procesesh për korrupsion drejtuar disa ministrave të qeverise Erdogan ne 2013. Erdogan akuzoi Gylen se po vepron përmes njerëzve të tij në sistemin e drejtësisë dhe polici e shërbime sekrete për të rrëzuar qeverinë.Një fushatë spastrimesh e arrestimesh nisi në rradhët e policisë dhe deklaratat e Erdogan ndaj Gylen janë bërë gjithnjë e më të ashpra. Erdogan madje ka kërkuar edhe ekstradimin e Fetullah Guylen nga SHBA për t’u gjykuar në Turqi. Përkundër deklaratave të Erdoganit, emri i lëvizjes Hizmet nuk figuron në listën e organizatave terroriste të OKB-së.

Muhammed Fethullah Gylen (lindur më 27 April 1941) është një predikues turk, ish-imam, [5] [6] Shkrimtari, dhe figurë politike. Ai është themeluesi i lëvizjes Gylen (i njohur si Hizmet që do të thotë shërbim në gjuhën turke). Ai aktualisht jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara, me banim në Saylorsburg, Pennsylvania.


Image result for kush eshte gylen


Gyleni mëson një version hanefite të Islamit, që rrjedh nga mësimet e dijetarit Sunni Muslim Said Nursi-së. Gylen ka deklaruar se ai beson në shkencë, dialogun ndërfetar në mesin e ithtarëve të librit, dhe demokraci me shumë parti. Ai ka filluar dialog të tillë me Vatikanin dhe të disa organizatave hebraike.Gylen është i përfshirë në mënyrë aktive në debatin shoqëror në lidhje me të ardhmen e shtetit turk, dhe Islami në botën moderne. Ai është përshkruar në mediat në gjuhën angleze si imam ", i cili promovon një Islam tolerant e cila thekson altruizmin, punën e vështirë dhe arsimin" dhe si "një nga figurat më të rëndësishme të botës myslimane."

Gyleni ishte një aleat i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan para vitit 2013. Aleanca u shkatërrua pas hetimeve të korrupsionit ne vitin 2013 në Turqi. Erdogan akuzoi Gylenin se ka qenë pas hetimeve për korrupsion. Ai është aktualisht në listën e terroristëve më të kërkuar të Turqisë dhe është i akuzuari kryesor që zyrtarët aktualë turq e quajnë Terror Organizatën gulenistëve e (feto). Një gjykatë penale turke lëshoi një urdhër arresti për Gylenin. Turqia po kërkon ekstradimin e Gylenit nga Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, shifrat e SHBA në përgjithësi nuk besonj se ai është i lidhur me ndonjë aktivitet terrorist.
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mohuar se ka qenë i informuar për arrestimin e sotëm të gjashtë gylenistëve, duke pohuar se arrestimi ka shkuar përmes AKI-së, Zyrës për Refugjatë dhe Ministrisë së Brendshme.


Image result for hashim thaci erdogan


Thaçi ka thënë për televizionin publik se Turqia ka kërkuar disa herë arrestimin dhe depërtimin e disa shtetasve të Turqisë, por asnjëherë nuk ka marrë emrat e personave që janë arrestuar sot.Image result for hashim thaci erdogan

“Ambasadorja e Turqisë dhe institucionet tjera kanë kërkuar emra tjerë, por asnjërin nga këta emra”, tha ai.Ai po ashtu ka pohuar se veprimi që ka ndodhur sot, institucionalisht është i pa pranueshëm, kurse aspekti teknik ka mbetur që të vlerësohet dhe të sqarohet plotësisht.

Image result for hashim thaci erdogan


Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur sot para familjarëve të të arrestuarve turq të cilët kanë qenë duke protestuar bashkë me nxënësit e kolegjit “Mehmet Akif”.Kryeministri u ka thënë familjarëve se nuk kanë diçka konkrete sa i përket arrestimit të tyre.


“Dje kemi pasur një takim me dy kolegë dhe do ta vazhdojmë komunikimin, sot nuk kam diçka konkrete, por do ta vazhdojmë komunikimin” tha Haradinaj.Familjarët kanë kërkuar nga kryeministri që tu tregojë se si të vazhdojnë jetën e tyre pa frikë.

“Ju falenderojmë për të gjitha shpjegimet që keni patur deri më tani, por ne kemi vetëm një kerkesë nga ju, të gjithë faniljarët që janë mbledhur këtu ndoshta edhe fëmijët e atyre qe janë rrëmbyer, jeta e tyre është në rrezik se çfarë i pret ata, janë shkollat fëmijët kolegët nxënësit tanë, kërkoj nga ju përpara popullit të tregoni se si do të jetë tani vazhdimësia e jetës pa frikë, çfarë garancie na jepni”, tha njëra nga familjarët.


Haradinaj tha se kjo ka qenë një befasi për të gjithë, por se nuk do të ketë më.Urim Vokshi, avokat i Yusuf Karabina, se familjarët e shtetaseve turq ende nuk kanë asnjë informacion të saktë se ku gjenden të arrestuarit dhe si është gjendja e tyre shëndetësore.Ai tha se edhe pse janë parë disa video në Aeroportin e Prishtinës ku mendohet të jenë të arrestuarit në fjalë, ata nuk mund të identifikohen. Vokshi shtoi se janë në pritje të një përgjigje zyrtare e sakta për të arrestuarit.Po ashtu ai tha se familjarët kanë angazhuar edhe avokatë të tjerë në shtetin e Turqisë.


“Familjarët nuk janë të bindur se me të vërtetë janë deportuar, po ashtu në videot që kanë dalë mungon njëri nga të arrestuarit sepse gjithsej janë gjashtë të arrestuar ndërsa në video incizime shihen pesë dhe ende ka paqartësi. Kërkoj nga institucionet e shtetit të ketë transparencë,institucioni i avokatit të popullit dje gjatë ditës dy herë është refuzuar për të hyrë brenda objektit dhe për të takuar nëse eventualisht gjenden aty kjo dhe e shton edhe me tej dyshimin e familjarëve se çfarë fshihet aty”.


“Familjarët besojnë në institucionet e vendit, familjarët u takuan edhe me kryeministrin dhe kërkojnë edhe nga kryeministri që tu ofroj siguri, shteti i Kosovës të ju ofroj siguri dhe të iu qartësoj se ku gjenden familjaret e tyre dhe pse tash e më shume se 48 orë të njëjtit nuk iu kanë lajmëruar familjarëve”, tha Vokshi

Familjarët e gjashtë shtetasve turq të deportuar në Turqi nga Kosova, kanë kontaktuar me ta dhe kanë mësuar se janë në burg në Stamboll.48 orë pas arrestimit dhe deportimit familjarët e shtetasve turq të deportuar nga Kosova, kanë rënë në kontakt sot me ta.
Zt.Bujar Muzhaqi, drejtor në njërën prej rrjetit të shkollave ‘Gulistan’ në Kosovë.

“Sot kanë folur. Janë transferuar në Burgun e Sigurisë së Lartë në Stamboll, dhe ende nuk kanë dalë para gjykatës. U kanë thënë që janë mirë, dhe se janë transferuar 2 orë pas arrestimit”, ka thënë Muzhaqi.


Image result for 6 turqit e arrestuar
Ambasadori amerikan, Greg Delawie ka reaguar pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq. Delawie në rrjetin social Twitter ka shkruar se është duke i përcjell ngjarjet e fundit.Ka shkruar se transparenca dhe sundimi i ligjit janë jetike për Kosovën.“Duke i përjcellur nga afër ngjarjet e djeshme.Transparenca dhe angazhimi për një process të rregull,t dhe sundim të ligjit janë jetike”, ka shkruar ambasadori amerikan.Ndryshe, sot para qeverisë janë duke protestuar familjarët e shtetasve turq.Pikërisht për këtë çështje, Haradinaj ka shkarkuar ministrin e brendshëm dhe drejtorin e AKI-së.
Para konsullatës së Kosovës në Nju Jork protestohet kundër 
deportimit të gjashtë turqve

Gjatë kësaj jave që po lëmë pas janë arrestuar dhe më pas deportuar prej Kosovës për në shtetin turk gjashtë shtetas të këtij vendi.

E gjithë kjo pasi që dyshohet se i përkasin organizatës “FETO”, e cila cilësohet si terroriste në Turqi.Gjashtë mësuesit e kolegjit “Mehmet Akif” raportohet se kanë ndihmuar në mbledhjen e parave në Ballkan për të financuar organizatën e lartcekur, të cilën e udhëheq imami Fetullah Gulen.Kundër ekstradimit të tyre kanë dal disa qytetarë që kanë protestuar në dy shtetet përtej Atlantikut, përkatësisht në Kanada dhe në Amerikë.Njëra prej protestave është organizuar edhe para konsullatës së Kosovës në New York të SHBA-ve.Të arrestuarit janë identifikuar si Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina.Ndryshe, pas puçit të 15 korrikut të viti 2016, Turqia akuzon Gylenin që jeton në SHBA për orkestrim të grushtshtetit dhe e ka shpallur lëvizjen e tij si terroriste.Presidenti, Hashim Thaçi për deportimin e shtetasve turq: Në raportin e AKI-së thuhet se ata rrezikuan sigurinë në vend
Presidenti Hashim Thaçi ka shprehur zhgënjimin e tij me aksionin e sotëm të policisë së Kosovës, pas arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq.“Sot jemi të zhgënjyer për shkak se institucionet tona relevante, për arsye që mbetet të sqarohen deri në fund, kanë dështuar të mbrojnë këto parime që ndërlidhen me të drejtat njerëzore të shtetasve të huaj, që jetojnë dhe punojnë në vendin tonë”, shkruan Hashim Thaçi.“Unë jam i informuar nga organet kompetente pas ngjarjes se gjashtë shtetas janë deportuar sot në Turqi me arsyetimin se nuk kanë pasur leje qëndrimi në Kosovë. Ne tani duhet të sqarojmë arsyet që kanë çuar deri në deportimin e këtyre shtetasve turq për në Turqi”.”Dua të siguroj qytetarët e Republikës së Kosovës dhe të gjithë shtetasit e huaj që jetojnë dhe punojnë në Kosovë, se Kosova do të mbrojë me çdo kusht vlerat e saj kushtetuese, të cilat mbi gjithçka tjetër, i sigurojnë çdo individi që të shpreh pa frikë identitetin, besimin, kulturën, ideologjinë, mendimin dhe fjalën e lirë”.“Askush nuk guxon të persekutohet, censurohet apo edhe deportohet për shkak se ka një besim apo ideologji ndryshe nga dikush tjetër”.

Image result for hashim thaci erdogan

Presidenti, Hashim Thaçi, në një konferencë për media, tha se ka pranuar një raport të detajuar Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI), lidhur me arrestimin dhe deportimin e shtetasve turq nga Kosova, raporton Ekonomia Online.Ai nuk tha se nuk ka qenë i informuar për rastin e arrestimit të gjashtë shtetasve turq në Kosovë, por foli për përmbajtjen e raportit. Sipas tij, në raport thuhet se shtetasit turq janë deportuar ngase kanë rrezikuar sigurinë në vend.“Jam i informuar dhe ende jam duke marrë sqarime shtesë lidhur me rastin dhe rrethanat në të cilat është kryer arrestimi dhe deportimi i gjashtë shtetasve turq. Në prani të partnerëv ndërkombëtarë kemi pranuar një raport nga AKI-ja që në mënyrë të detajuar sqaron pse është kërkuar arrestimi i tyre”.“Sipas këtij raporti, arrestimi dhe deportimit i tyre ka të bëjë me veprimtarinë e tyre të paligjshme dhe të rrezikshme në Kosovë. Sipas AKI-së, raste të tilla ka pasur edhe në të kaluarën”.


Image result for hashim thaci erdogan

Ai ka thënë se detajet dhe procedurat duhet të sqarohen deri në fund nga AKI-ja dhe Ministria e Punëve të Brendshme.Thaçi u shpreh i ka zhgënjyer se institucionet dështuan që të mbrojnë parimin themelor të të drejtës së njeriut me rastin e arrestimit dhe deportimit.“Jam i zhgënjyer dhe shpreh keqardhje institucionet dështuan të respektojnë këto parime”.Thaçi ka thënë se ky rast është i izoluar dhe se askush nuk mund ta akuzojë Kosovë për mosrespektimin e Konventës për të Drejtat e Njeriut.“Kosova respekton të drejt e njeriut pavarësisht bindjeve dhe përcaktimeve të çdokujt. Asnjë indikacion për kërcënim nuk do të funksionojnë në Kosovë”.Sipas tij, janë duke u bërë hetime të detajuara dhe derisa të përfundojnë këto hetime duhet të kemi kujdes se si po sillen institucionet.“Organet hetuese shtetërore po hetojnë këtë rast dhe ne duhet të presim përfundime. Edhe Avokati i Popullit po heton. Përderisa këto hetime nuk përfundojnë duhet të sillemi përgjegjësi ndaj institucioneve”.Por nuk dha sqarime nëse do të pranojë shkarkimin e drejtorit të AKI-së, Driton Gashi, pas vendimit të kryeministrit Haradinaj.“Do të vlerësojmë të gjitha rrethanat do të ndërmarrim bashkë të gjitha veprimit për sigurinë kombëtare. Kushdo që ka shkelur procedurat dhe ligjin do të marrë përgjegjësi”.

Ramush Haradinaj: S’guxon askush më të marrë vendime individuale,Flamur Sefaj e Driton Gashi nuk më besuan


Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka përsëritur edhe një herë pas mbledhjes së Këshillin e Sigurisë së Kosovës, se nuk ka qenë i informuar për arrestimin dhe deportimin e 6 shtetasve turq.

Haradinaj u shpreh i bindur se s’guxon askush të marrë vendime individual në Kosovë.


“Mos shkoni kësaj rruge më, nuk do të tolerojmë një situatë të tillë. Nëse ka përgjegjësi të tjera do të zbatohen. S’guxon askush më të marrë vendime individual”.Kreu i ekzekutivit tha drejtori i AKI-së, Driton Gashi dhe ministri i Punëve të Brendshme Flamur Sefaj kanë qenë të informuar për aksionin e së enjtes, që për të cilën nuk është njoftuar edhe ai.Madje ai tha se Sefaj ka pas informacion prej të premtes së javës së kaluar.“Dy vartësit e mijë e kanë humb besimin nuk më kanë besuar nuk më kanë informuar për këtë arsyeje edhe i kam shkarkuar. Flamurin e kam takuar disa herë. Kanë humbur besimin tim se nuk më kanë njoftuar për atë çka ka ndodhur, prandaj ata të dy kanë shkuar në shtëpi”.Haradinaj beson se edhe Presidenti do të pranojë shkarkimin e Shefit të AKI-së.“Emërimi i drejtorit të AKI-së bëhet i përbashkët, procedura e shkrimit nuk e kom kshyr qysh asht, po ai nuk më ka besuar mua. Presidenti jem edhe mendimin e tij, e jam i bindur që ai të jap mendim. Emërimi do të bëhet i përbashkët”.“Kjo nuk lidhet me punën që ai ka bërë në AKI që ka përgjegjësi ligjore, por ka humbur besimin s;mund ta vazhdojë bashkëpunimin”.

Image result for hashim thaci erdogan

Haradinaj u shpreh se hetimin e parë që e ka bërë, menjëherë pas kësaj ndodhie, ka kërkuar informacione të detajuar nga drejtori i AKI-së Driton Gashi, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, Ministri i Brendshëm, Flamur Sefaj dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni.Kurse tash tha se po kërkon hetim dhe raportim për arrestimin dhe deportimin e shtetasve turq.“Kam kërkuar hetim dhe raportim me shkrim për ndalimin, revokimin e lejeve dhe deportimin e fshehtë të gjashtë turqve nga Kosova”.Sipas tij, gjendja e sigurisë është e qetë, por që janë shkelur të drejtat e njeriut.Të premten krerët e shtetit u mblodhën në një restorant në periferi të Prishtinës.Takimi i pari e lëshoi presidenti Hashim Thaçi. Ai nuk ishte i gatshëm të flas për media.Pas takimit kreu i Kuvendit Kadri Veseli tha se deportimi i 6 shtetasve turq ishte gabim. Sipas tij, nuk do të ndodhin kurrë gjëra të tilla në shtetin e Kosovës.As Begjet Pacolli e Agim Bahtiri që ishin në takim nuk folën për media kur u pyetën a do të vazhdojnë të jenë pjesë e Qeverisë Haradinaj, pas shkarkimit të ministrit Flamur Sefaj që vije nga AKR.Udhëheqësit e institucioneve, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kanë theksuar se nuk kanë pasur informacione për aksionin e institucioneve të sigurisë për arrestimin dhe dëbimin e qytetarëve turq.Haradinaj, të premten, ka shkarkuar ministrin e Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, dhe drejtorin e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Driton Gashi.Të enjten gjashtë shtetas turq, pesë nga ta punonjës të Institucionit Arsimor Gylistani dhe një mjek turk në Kosovë u arrestuan e deportun për në Truqi.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)