Slobdan Petroviq, kryetari i SLS-së dhe deputeti i Kuvendit, ka thënë se ata që flasin për shkëmbim të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, janë kundër njerëzve që jetojnë këtu.“Unë e kam bërë të qartë mendimin tim – është një budallallëk dhe gjë shumë e rrezikshme nëse veç dikush tenton ta realizojë”, ka thënë Petroviq.

“Kjo nuk mund të realizohet, secili që ka ide të tilla është kundër njerëzve që jetojnë në Kosovë”.

“Ndonëse ky është më shumë një thashetheme i tabloideve, por një informatë e tillë i frikëson njerëzit – është e dëmshme”.

“Shumica e serbëve jetojnë në jug, s’di çka do të ndajnë si do të ndahet, por problemi është tek ne që i japim rëndësi kësaj çështjeje”.

Për këtë çështje ka folur edhe analisti Nexhmedin Spahiu.

“Ndërrimi i territoreve është një ide e tmerrshme, asnjë shkëmbim i territoreve nuk mund të bëhet pa luftë”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)