Wikileaks vazhdon publikimin e dosjeve për ShqipërinëTrafiku i organeve mes Shqiperise, Kosoves dhe Serbise, eshte genjeshtra me e madhe qe kam degjuar. 
Keshtu eshte shprehur kohe me pare  ish kreu i Sherbimit Informativ Shteteror shqiptar, Fatos Klosi, ne reagim ndaj akuzave te deputetit zviceran Dick Marty per trafik organesh nga Kosova ne Shqiperi, ne luften e Kosoves. 
Pikerisht ne kohen kur Dick Marty pretendon te kene ndodhur keto krime, Fatos Klosi drejtonte Sherbimin Sekret Shqiptar. Klosi ne nje prononcim per mediet shqiptare , ka hedhur dyshime se akuzat e Dick Marty, jane ne fakt nje skenar me prapavije politike e etnike.
“Sherbimi Informativ Shqiptar, ne ate kohe, kishte marredhenie mjaft te mira me te gjitha agjencite e tjera te sherbimeve sekrete ne rajon dhe Europe, dhe se asnjera prej tyre nuk kishte sinjalizuar ndonjehere dyshime per trafik organesh” shprehet Klosi.
Ai sqaron se ne kushtet ne te cilat ndodheshin Kosova e Shqiperia, trafiku i organeve ishte i pamundur.
“Jam gati te perballem me nje debat me deputetin Marty per ti dhene fund ketyre akuzave”, ka thene Klosi.Shkruan Flori Bruqi 

Shumica e materialeve sekrete jane te ambasades amerikane ne Tirane

 Dokumentet sekrete te Wikileaks perfshijne edhe Shqiperine. Behet fjale per nje numer te madh dokumentesh sekrete materialesh te nisura nga Ambasada Amerikane ne Tirane dhe materialet te nisura nga sherbimet sekrete amerikane ne vendin tone. Dokumentet jane duke u publikuar minute pas minute dhe deri ne oren 23.00 Shqiperia gjendej ne 1780 dokumente sekrete.

 Ne dosjen gjigante me me shume se 250 mije dokumente ndodhen 452 materiale te pergatitura nga Ambasada Amerikane ne Tirane.

Nje kerkim i shpejte ne morine e dokumenteve tregon se 223 here fjala Shqiperi ndodhet ne titullin kryesor te dokumentit. Dokumentet po publikohen me shpejtesi marramendese dhe deri tani nuk dihet permbajtja e plote e tyre.Floripress ka botuar disa nga dosiet e  Wikileaks  qe kane lidhje me Shqiperine. Dokumentet jane botuar te plota dhe bashkengjitur tyre do te jene edhe faksimilet perkatese.

Ambasada Amerikane ne Tirane  dhe Prishtine por edhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk kane bere ende asnje prononcim ne lidhje me dokumentet e publikuara .

 Te gjitha dokumentet jane origjinale dhe jane marre nga arkivat sekrete amerikane. Wikileaks nuk ka redaktuar apo ndryshuar asnje prej ketyre dokumenteve.

 Historia qe nisi ne fillim te vitit me nje karte memorie ne duart e nje gazetari anglez Wikileaks sekretet qe po tregojne pislleqet e qeverive

 Nje karte memorie jo me e madhe se sa dy thonj njeriu mberriti ne fillim te vitit ne duart e njerit prej gazetareve te The Guardian.
image
 Pajisja ishte aq e vogel sa mund te vihej ne qafe edhe si varese dhe askush nuk do te dyshonte per te por permbajtja e saj eshte nje bombe qe do te trondite te gjitha kancelarite e botes. Ajo eshte goditja me e madhe qe i eshte bere ndonje here diplomacise amerikane.

 Behet fjale per nje material 1.6 gigabajt qe permban miliona fjale me shume se 250 mije tekste dhe dokumente te rrjedhura nga arkivat sekrete amerikane.

 Ajo qe do te shfaqet ne ditet dhe javet e ardhshme eshte nje foto e papare te diplomacise sekrete amerikane qe sillet si superfuqi e vetme ne krye te planetit.
image
Ne kete material ndodhen te gjitha komunikimet e 250 ambasadave amerikane ne te gjithe boten. Aty tregohet se si SHBA negocion ben presion madje ndonje here edhe denigron si aleatet ashtu edhe armiqte e saj. Jane shifra dhe fjale qe nuk duhet te kishin dale kurre nga arkivat sekrete por qe tani do ndryshojne politiken globale.

 Aty tregohet per llogarite e detajuara te korrupsionit nga regjimet e huaja dergesat e fshehta te armeve trafikimi i qenieve njerezore dhe shume te tjera. Disa jane te bazuara ne intervista me burime lokale ndersa te tjerat jane pershtypjet e pergjithshme dhe njoftime te shkruara nga zyrtaret e larte te Departamentit Amerikan te Shtetit.

 Materialet jane hartuar ne pergjithesi nga ambasadoret apo vartesit e tyre. Ato nuk permbajne deshmi komplotesh vrasjesh rrembime te CIA-s apo ndermarrje te tilla kriminale si skandali Iran-Contra ne vitet e Regan kur luftetaret anti-Nikaragua u financuan ne menyre te fshehte.

 Ushtria amerikane beson se ajo e di se ku eshte burimi i rrjedhjes me te madhe te informacionit ne historine e njerezimit.
image
Nje ushtar Bradley Manning 22-vjec ka qene mbajtur ne izolimit per shtate muajt e fundit dhe do perballet me nje gjyq ushtarak ne vitin e ri. Analisti i ish-sherbimit te fshehte eshte i ngarkuar me shkarkime te paautorizuar te materialit te klasifikuara teksa sherbente ne nje baze ushtarake jashte Bagdadit.

Ai eshte i dyshuar per marrjen e kopjeve te arkivit jo vetem nga Departamenti i Shtetit por edhe video te ushtrise. Ne ndihme te spiunit me te madh ka ardhur e paparashikueshmja Ledi Gaga.
image
Autoritet amerikane kane pergjuar nje bisede mes Manning dhe nje hakeri ku ky i fundit i shpjegonte burimit se do perdorte nje CD te Ledi Gaga per te transportuar materialet. CD eshte i rishkrueshem. Fshij muziken dhe mbi te shkruaj materialet. Askush nuk do te dyshoje per kete gje.
image


Gjate kesaj kohe ti sillu sikur po degjon Ledi Gaga Manning ia tha kete bisede korrespondentit te tij Adrian Lamo i cili me pas e denoncoi ate tek autoritetet. Hillary Clinton dhe disa mijera diplomate ne te gjithe boten do te pesojne nje krize ne zemer kur te mesojne se e gjithe magazina e diplomacise amerikane do te behet publike- tha Lamo.

Por pergjigjja e Manning ishte Informacioni duhet te jete i lire. Ai i perket opinionit publik... Themeluesi i rrjetit e dergoi informacionin ne pese gazeta te medha boterore Bien serveret e Wikileaks ngarkese apo sulm 

Ne diten kur Wikileaks faqja e internetit qe po trondit qeverite me te medha boterore njoftoi per publikimin e dokumenteve sekrete qe tregojne marredheniet e fshehta mes qeverive te ndryshme serveret e saj jane bere te paarritshem.


Wikileaks zakonisht shkon offline pak ore para publikimit te dokumenteve sekrete per tu dhene kohe ngarkimit te tyre. Por diten e djeshme ato nuk u hapen kurre. Duke parashikuar kete gje Wikileaks ka shperndare informacionin ne pese gazetat me te medha ne bote.

Themeluesit i Wikileaks Julian Assange ka zgjedhur The Guardian ne Britani New York Times ne SHBA LeMonde ne France El Pas ne Spanje dhe Der Spiegel ne Gjermani per te shperndare informacionin e tij. Materiali i eshte dhene ketyre gazetave qe ne fillim te vitit dhe ato kane pranuar qe do ta mbajne te fshehte deri ne daten e caktuar.

Kohe me pare ishte orari final dhe keto gazeta kane publikuar informacionin ne faqet e tyre online. fare eshte Wikileaks Wikileaks eshte nje organizate mediatike jofitimprurese qe ka si mision publikimin e dokumenteve zyrtare te siguruara ne nga burime sekrete.

 Kryesisht behet fjale per dokumente sekrete te Departamentit Amerikan te Shtetit dhe te gjitha strukturave te tjera amerikane.

 Ajo drejtohet nga australiani Julian Assange i cili eshte person ne kerkim nga Sherbimet Sekrete amerikane. Duke nisur nga viti 2006 Wikileaks ka publikuar qindra mijera dokumente sekrete amerikane per shume shtete te botes.

 Ne tetor organizata publikoi 400 mije dokumente sekrete amerikane per luften ne Irak. Kjo solli pothuajse shkaterrimin e imazhit te ushtrise dhe politikave amerikane ne rajon.


 Kohe me pare  Wikileaks publikoi 250 mije dokumente te reja qe hedhin drite mbi marredheniet e SHBA-se me shtetet e tjera te botes informacione sekrete per aktivitete nga me te ndryshmet dhe dokumente qe tregojne diplomacione e fshehte amerikane.
Wikileaks, ne mes shum dosjeve qe beri publike ne internet, eshte dhe pakti top sekret i Qeverise Shqiptare dhe asaj Kosovare. Ne kete pakt sekret behet e ditur se brenda vitit 2013 Shqiperia dhe Kosova do te bashkohen ne nje shtet te vetem, dosjet e wikileaks bejne te ditur edhe shperberjen e maqedonise dhe ndarjen e saj sipas etnive 3 shtetet ballkanike Shqiperise-greqise-bullgarise, wikileaks, ben te ditur se jo me larg se 2015 ne ballkan do te egzistoj ne shtet i fuqishem shqiptar.

Wikileaks, ben te ditur se ky shtet i fuqishem qe pritet te krijohet ne ballkan do jete nje nder aleatet me te mire per SHBA-ne 

Për hërë të parë, Wikileaks lancon në media, një dosje për Shqipërinë duke u bazuar në raportimet e ish ambasadorit amerikan Withers në Tiranë. Zgjedhjet e 2009, ligji i zgjedhjeve, apo edhe personazhe të ndryshme të politikës, objekt i raportimit që publikon Wikileaks. 
Një sërë dokumentesh hedhin dritë mbi shumë ngjarje të rëndësishme në vendin tonë dhe informacionin e klasifikuar konfidecial, që i dërgohej herë pas here Uashingtonit. 

Një pjesë e veçantë në listën e gjatë të informacioneve i kushtohet reformës zgjedhore, ndryshimet në Kodin Zgjedhor pas rënies dakord mes Edi Ramës dhe Sali Berishës, me synim eleminimin e partive të vogla. Në një dokument në prillit 2009, pasqyrohen përpjekjet e bëra nga kreu i LSI-së, Ilir Meta, që kundërshtoi ashpër Kodin, duke hyrë me disa deputetë edhe në grevë urie në sallën e Parlamentit. 

Në raportin dërguar në 8 prill të vitit 2009, të titulluar “Shqipëria ecën në një litar të tendosur financiar” raportohet se Shqipëria po kalon një situatë të rrezikshme financiare për shkak se kriza ka goditur të ardhurat, ndërsa qeveria nuk heq dorë nga shpenzimet e larta para zgjedhjeve, ish ambasadori John Withers komenton: 

“Berisha duket i gatshëm të rrezikojë gjithçka për t`u rizgjedhur. Mënyra e vetme që kjo situatë të menaxhohej në mënyrë të rrezikshme do të ishte sikur ai të ishte me sy të mbyllur, edhe pse disa mendojnë se është sakaq. Megjithatë në të kaluarën qeveria ka treguar një aftësi të çuditshme për të evituar katastrofat edhe pse në minutat e fundit”, thuhet në të. 

Në pjesën e raportuar të kësaj date, vlerësohet roli i ish-kryeministrit Fatos Nanonë politikën shqiptare si i është debatuar gjerësisht, veçanërisht që nga rënia e tij nga Kryeministër dhe dorëheqja si kryetar i Partisë Socialiste (PS) në vitin 2005. 

“Marrja e kreut te PS nga Edi Rama Kryebashkiak i Tiranës dukej e pazakonte në atë kohë për njeriun me ambicie politike, qe ishte dhe pritet te jete përsëri. Deri tani synimet e tij politike nuk janë qartësuar, dhe veprimeve te tij u mungon që nga viti 2005 kohezioni. Disa besojnë se ai ka zhvendosur vëmendjen e tij në biznes dhe interesat personale para të politikës, të tjerët presin që ambicia e tij politike mbetet e fshehte, dhe ai pret vetëm për një mundësi të kthehet dukshëm në skenën kombëtare. Flirtet e fundit të Nanos me Lëvizjen Socialiste për Integrim (LSI), Kryetari dhe ish-kryeministri Ilir Meta kane mbushur Tiranen me spekulime se rikthimi i tij është gati të fillojë. Sigurisht, disa këtu besojnë se ai ka bere mire qe është larguar nga skena politike”- thuhet në raport. 

Në fund komentohet shtrëngimi i duarve mes Nanos e Berishës. “Takimi mund të ketë arritur një qëllim afat të shkurtër”, thuhet në të. “Shtrëngimi publik i duarve mes Nanos dhe Berishes gjatë bojkoti në zgjedhjet 2006-7 (Ref C) nuk shihej si kthimin triumfues të një burrë shteti që Nano priste”. 

Në raport flitet edhe për koalicionin PD-LSI. Shtimi i katër votave të LSI për 70 të PD-së, ose 71 (varet nga tabela përfundimtare e votave) do të bëjë të paktën 74/75 vota favor të Berishës si PD (71 vota janë të nevojshme për të miratuar PM). 

Meta e përshkroi vendimin për t’u bashkuar forcat me PD si “më të vështirin e karrierës së tij politike, dhe tha se ai mbetet një socialist, por shtoi se ai do të bashkojnë forcat me Berishën “për hir të integrimit të Shqipërisë “. Në një intervistë me Zërin e Amerikës, Meta tha se ai kishte hedhur poshtë një ofertë për të hyrë në një koalicion me kreun e PS Edi Rama, duke pretenduar se PS kishte blerë votat e deputetëve. Shpallja koalicionit nga ana e Metës zuri shumë vëzhgues në befasi, shumica e të cilëve e kishte supozuar se socialist gjatë gjithë jetës kurrë nuk do të nënshkruanin një marrëveshje me Berishën, thuhet në raportimet e ish ambasadorit amerikan, Withers.


Piketat kryesore te dokumenteve qe jane grumbulluar nga ambasada amerikane ne Tirane dy shkresa per vitin 1997 gjashte dokumente per marredheniet shqiptaro-greke. Jane me shume se 822 materiale per vendin tone
Ne pritje te botimit te plote te te gjitha materialeve qe kane te bejne me Shqiperine standard boton sot listen e plote te dokumenteve qe jane siguruar nga Wikileaks dhe qe kane si dergues ambasaden e Shteteve te Bashkuara ne Tirane. Ne listen e publikuar nga Wikileaks jane ceshtjet kryesore te prekura ne keto materiale qe pritet te publikohen shume shpejt.Dokumentet
Ne dokumentet zyrtare te SHBA-ve krahas te tjerave vendosen edhe kode te caktuara per permbajtjen te cilat jane bere publike nga Wikileaks perpara se te botohen te plota. Keto kode kane te bejne me ceshtjet e prekura ne dokumentet perkatese shtetet qe kane qene pjesemarrese ne ndodhite e permendura dhe programet federale amerikane qe kane te bejne me to.
Dy prej dokumenteve te vjedhura nga ambasada amerikane datojne ne vitin 1997 pas trazirave dhe nder te tjera mbajne kodin inteligjence qe paralajmeron se jane informacione te grumbulluara nga sherbimet sekrete te Shteteve te Bashkuara dhe si pasoje pritet te jene me interes te vecante per kete periudhe te historise se vendit. Ceshtja tjeter shume e perfolur e dokumenteve te rendesishme per marredheniet shqiptaro-greke do te jete ne fokus te gjashte shkresave amerikane te siguruara nga Wikileaks dhe qe do te botohen ditet ne vijim.
Me shume se 822
Ne cdo rast keto kode permbajne thelbin e shkreses cka do te thote se ceshtje rreth 1997-s marredhenieve te Shqiperise me fqinjet etj. Mund te jene edhe ne shkresa te tjera por te mos jete ceshtja thelbesore e trajtuar. Ne te njejten menyre numri i dokumenteve qe do te publikoje Wikileaks rreth Shqiperise pritet te jete shume here me i madh sesa 822 teksa ne keto 822 shkresa Shqiperia eshte ne thelbin e permbajtjes se dokumentit.


Keshtu dokumenti i pare rreth Shqiperise i botuar dje ku keshilltari i Presidentit francez Filip Errera fliste rreth Shqiperise se nuk eshte nder 822 dokumentet qe kane si pikete kodin e Shqiperise pasi vendi yne ishte thjeshte nje nder temat e bisedes por jo kryesorja. Ne dokumentet nga ambasada amerikane qe mund te shihni piketat e tyre tematika ka te beje nga terrorizmi dhe financimi i tij marredheniet nderkombetare te Shqiperise deri ne ceshtje sociale dhe te drejtat e njeriut.
Piketat e dokumenteve te ambasades se SHBA-se ne Tirane qe do te publikoje Wikileaks
16 shkurt 2010
Ceshtje sociale dhe punesimi Industri dhe prodhim Tregti e jashtme Trafikimi i personave Te drejtat e Njeriut Kushtet sociale Shqiperi
16 shkurt 2010
Ceshtje te Mjedisit Atashete dhe Keshilltaret Shkencore Konventa e Tregtise Nderkombetare te Specieve ne Zhdukje Organizata nderkombetare dhe konferenca Shqiperi
12 shkurt 2010
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
10 shkurt 2010
Te drejtat e Njeriut Trafikimi i personave Ceshtje te grave Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
9 shkurt 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
3 shkurt 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Korrupsioni dhe Antikorrupsioni Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
29 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Siguri Kombetare Inteligjence Administrimi i drejtesise Shqiperi 
27 janar 2010
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Siguri Kombetare Inteligjence Shqiperi 
27 janar 2010
Ceshtje te Mjedisit Ceshtje te brendshme qeveritare Ndryshimi i klimes globale Energji Shqiperi 
27 janar 2010
Promovim dhe zgjerim tregjesh Situata ekonomike Investime te huaja Tregti e Jashtme Mundesi Investimesh dhe Tregtie Shqiperi
26 janar 2010
Investime te huaja Ceshtje monetare dhe financiare Tregti e Jashtme Ceshtje sociale dhe punesimi Banka e te dhenave e tregtise kombetare Ceshtje te brendshme qeveritare Perfaqesuesi i Tregtise i SHBA-ve Korporata e Investimeve Private te Huaja
26 janar 2010
Investime te huaja Ceshtje monetare dhe financiare Tregti e Jashtme Ceshtje sociale dhe punesimi Banka e te dhenave e tregtise kombetare Ceshtje te brendshme qeveritare Perfaqesuesi i Tregtise i SHBA-ve Korporata e Investimeve Private te Huaja
22 janar 2010
Operacione Ushtarake NATO Marredhenie te Politikes se Jashtme Afganistan Shqiperi 
22 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Kontroll i armatimeve dhe carmatim Shqiperi
21 janar 2010
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
20 janar 2010
Shqiperi Aviacioni Civil Kosova Marreveshje Ushtarake dhe te Mbrojtjes Siguri Kombetare Marredhenie te Politikes se Jashtme
15 janar 2010
Tregti dhe Kontroll Teknologjik Aplikacione Berthamore Ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Tregti strategji dhe kontroll teknologjik Mosperhapja berthamore Shqiperi 
13 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Ndihme e Huaj Ekonomike Ceshtje te Mjedisit Kushtet sociale Te drejtat e Njeriut Shqiperi
13 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Ndihme e Huaj Ekonomike Ceshtje te Mjedisit Kushtet sociale Te drejtat e Njeriut Shqiperi
11 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Ndihme e Huaj Ekonomike Ceshtje te Mjedisit Kushtet sociale Te drejtat e Njeriut Shqiperi
7 janar 2010
Ceshtje te brendshme qeveritare Ndihme e Huaj Ekonomike Ceshtje te Mjedisit Kushtet sociale Te drejtat e Njeriut Shqiperi
30 dhjetor 2009
Ceshtje te grave Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Evrope Shqiperi 
24 dhjetor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Demokratizim Aktiviteti Kriminal Trafikimi i personave Shqiperi 
19 dhjetor 2009
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
19 dhjetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Ceshtje sociale dhe punesimi Situata ekonomike Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje kulturore Emigracion Shqiperi
18 dhjetor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Siguri Kombetare Demokratizim Te drejtat e Njeriut Shqiperi
15 dhjetor 2009
Tregti dhe Kontroll Teknologjik Aplikacione Berthamore Ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Tregti strategji dhe kontroll teknologjik Mosperhapja berthamore Shqiperi 
14 dhjetor 2009
Kushtet sociale Aktivitetet e Pandemise se Gripit Shqiperi 
11 dhjetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Ceshtje te grave Trafikimi i personave Kushtet sociale Emigracion Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje sociale dhe punesimi Shqiperi
11 dhjetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Marreveshje Ushtarake dhe te Mbrojtjes Siguri Kombetare Shqiperi 
8 dhjetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Asistence dhe shitje ushtarake Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
7 dhjetor 2009
Riatdhesimi i te burgosurve te gjirit te Guantanamos Marredhenie te Politikes se Jashtme Terroriste dhe terrorizem Inteligjence Refugjate Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi 
3 dhjetor 2009
Kombet e Bashkuara Te drejtat e Njeriut Asambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara Shqiperi
25 nentor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Siguri Kombetare Te drejtat e Njeriut Demokratizim Shqiperi
25 nentor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Iran Shqiperi 
25 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Kushtet sociale Korrupsioni dhe Antikorrupsioni Siguri Kombetare Shqiperi 
23 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Siguri Kombetare Te drejtat e Njeriut Demokratizim Shqiperi
19 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Kushtet sociale Shqiperi 
18 nentor 2009
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Investime te huaja Shtetet e Ballkanit Shqiperi 
17 nentor 2009
Organizata nderkombetare dhe konferenca Transport Ujor Ceshtje te detit te hapur Shqiperi
13 nentor 2009
Operacione menaxheriale Asistence ndaj qytetareve Aktivitetet e Pandemise se Gripit Inteligjence Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
13 nentor 2009
Ndihme e Huaj Ekonomike Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Tregti e Jashtme Situata ekonomike Llogaria e Sfides se Mijevjecarit MCC Shqiperi
12 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Asistence dhe shitje ushtarake Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
10 nentor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Terroriste dhe terrorizem Iran Shqiperi 
9 nentor 2009
Administrimi i drejtesise Demokratizim Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Korrupsioni dhe Antikorrupsioni Liria fetare nderkombetare Shqiperi
6 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Ceshtje te grave Trafikimi i personave Emigracion Kushtet sociale Shqiperi
6 nentor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Situata ekonomike Kina Shqiperi 
6 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Situata ekonomike Marredhenie te Politikes se Jashtme Investime te huaja Shqiperi 
5 nentor 2009
Administrimi i drejtesise Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Shqiperi
5 nentor 2009
Programet e parandalimit te mashtrimeve Viza Menaxhim dhe administrim konsullor Siguri Shqiperi 
5 nentor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Droge Kushtet sociale Shqiperi
26 tetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Energji Ceshtje monetare dhe financiare Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Inteligjence Shqiperi 
26 tetor 2009
Te drejtat e Njeriut Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
26 tetor 2009
Ceshtje monetare dhe financiare Marredhenie te Politikes se Jashtme Terroriste dhe terrorizem Shqiperi
26 tetor 2009
Mizori dhe Krime Lufte Administrimi i drejtesise Reforma e OKB-se Organizata nderkombetare dhe konferenca Personel Marredhenie te Politikes se Jashtme Asambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara 
22 tetor 2009
Tregti dhe Kontroll Teknologjik Aplikacione Berthamore Ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Tregti strategji dhe kontroll teknologjik Mosperhapja berthamore Shqiperi 
20 tetor 2009
Terroriste dhe terrorizem Siguri Kombetare Aktiviteti Kriminal Ceshtjet islamike Shqiperi 
15 tetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Siguri Kombetare Kosova Shqiperi 
9 tetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
6 tetor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Marreveshje Ushtarake dhe te Mbrojtjes Shqiperi
28 shtator 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Ndihme e Huaj Ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Te drejtat e Njeriut Shqiperi
24 shtator 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Inteligjence Shqiperi 
24 shtator 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Inteligjence Shqiperi
22 shtator 2009
Promovim dhe zgjerim tregjesh Mundesi Investimesh dhe Tregtie Ndihme e Huaj Ekonomike Operacione te shkembimit kulturor dhe arsimor Programet Nderkombetare te Informacionit Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje kulturore Emigracion
22 shtator 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Ceshtje te grave Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
11 shtator 2009
Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Siguri Kombetare Shqiperi 
8 shtator 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Marreveshje Ushtarake dhe te Mbrojtjes Demokratizim Shqiperi
3 shtator 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Asambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
3 shtator 2009
Organizata nderkombetare dhe konferenca Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
2 shtator 2009
Operacione menaxheriale Asistence ndaj qytetareve Aktivitetet e Pandemise se Gripit Inteligjence Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
2 shtator 2009
Tregti dhe Kontroll Teknologjik Aplikacione Berthamore Ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Tregti strategji dhe kontroll teknologjik Mosperhapja berthamore Shqiperi 
28 gusht 2009
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Investime te huaja Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi 
24 gusht 2009
Operacione menaxheriale Asistence ndaj qytetareve Aktivitetet e Pandemise se Gripit Inteligjence Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
13 gusht 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Aktiviteti Kriminal Siguri Te drejtat e Njeriut Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
5 gusht 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
5 gusht 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
31 korrik 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Udhetim Vizita dhe Udhetime te personave te rendesishem dhe udheheqesve Viza Asambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara Shqiperi
28 korrik 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
17 korrik 2009
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Mosperhapja berthamore Shqiperi
15 korrik 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Kontroll i armatimeve dhe carmatim Korrupsioni dhe Antikorrupsioni Shqiperi
14 korrik 2009
Te drejtat e Njeriut Trafikimi i personave Aktiviteti Kriminal Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi Itali 
8 korrik 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Inteligjence Shqiperi 
8 korrik 2009
Ceshtje monetare dhe financiare Situata ekonomike Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
6 korrik 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
6 korrik 2009
Demokratizim Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
30 qershor 2009
Tregti dhe Kontroll Teknologjik Aplikacione Berthamore Ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Marredhenie te Politikes se Jashtme Tregti strategji dhe kontroll teknologjik Mosperhapja berthamore Shqiperi 
26 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
23 qershor 2009
Te drejtat e Njeriut Trafikimi i personave Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
23 qershor 2009
Ceshtje monetare dhe financiare Situata ekonomike Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
23 qershor 2009
Ceshtje monetare dhe financiare Situata ekonomike Ceshtje te brendshme qeveritare Ceshtje sociale dhe punesimi Shqiperi 
19 qershor 2009
Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
12 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Aktiviteti Kriminal Te drejtat e Njeriut Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
10 qershor 2009
Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
9 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Te drejtat e Njeriut Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi 
8 qershor 2009
Raportimi i reagimit mediatik Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
8 qershor 2009
Asistence ndaj qytetareve Investime te huaja Probleme Investimi dhe Shpronesimet Korporata e Investimeve Private te Huaja Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi
8 qershor 2009
Ceshtje monetare dhe financiare Situata ekonomike Aviacioni Civil Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi 
5 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Asistence dhe shitje ushtarake Kontroll i armatimeve dhe carmatim Shqiperi
5 qershor 2009
Situata ekonomike Ceshtje monetare dhe financiare Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
4 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
3 qershor 2009
Te drejtat e Njeriut Ceshtje te brendshme qeveritare Marredhenie te Politikes se Jashtme Shqiperi
3 qershor 2009
Ceshtje te brendshme qeveritare Demokratizim Marredhenie te Politikes se Jashtme Te drejtat e Njeriut Shqiperi 
1 qershor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi 
1 qershor 2009
Marredhenie te Politikes se Jashtme Ceshtje te brendshme qeveritare Shqiperi 
1 qershor 2009
Mizori dhe Krime Lufte Administrimi i drejtesise Reforma e OKB-se Organizata nderkombetare dhe konferenca Personel Marredhenie te Politikes se Jasht

Publikimi i këtyre kabllogrameve na nxjerr në pah një lukuni njerëzish të neveritshëm që mendojnë të fitojnë kredite duke treguar prapaskenat në selinë e një ambasade Amerikane në Tiranë

Në kanalin televiziv  Tch ka plasur një sherr i  madh i orkestruar me sa duket nga sejmenet e paguar mirë të ish kryebashkiakut të Tiranës,Edvin Kristaç Ramës.... 


Çdo ditë ky medium elektronik dhe disa media,pro Rama  shkundin  thesin e Wikileaks i cili çdo herë nxjerr të dhëna të reja,të nxjerra nga shtypi i vjetruar i Tiranës...

Në fakt, jo se shumë prej këtyre informacioneve ne nuk i dinim, porse është ndryshe kur këto marrin trajtën e një lajmi ''zyrtar'' pasi dalin të renditura nga ambasada e shtetit më të fuqishëm të botës, i cili çdo vit i jep të drejtën vehtes të publikojë raporte mbi vendet e tjera për shkallën e korrupsionit, të drejtave të njeriut, kriminalitetit etj.Nga publikimi i kabllogrameve na dalin në sipërfaqe dy realitete:
Së pari: Ne po mësojmë se si një dyzinë zyrtarësh të lartë të shtetit, deri tek ish shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë (medet ushtria për atë palo shef), si lapanjozë ordinerë kanë mbajtur radhën pas derës së Ambasadës Amerikane të raportojnë për maskarallëqet që bëhen në Shqipëri, edhe pse ishin të ftuar disa herë para drejtësisë për të dëshmuar e për ti thënë këto të vërteta.

Po mësojmë se si një dyzinë politikanësh kanë mbajtur radhë pas ambasadës për të llomotitur kundër shoshoqit dhe shefave të tyre, ndërsa në publik, kongrese partie apo në KPD-ra, u lëpiheshin me neveri liderëve të partive për të mbajtur të sigurtë vendin në listën e deputetëve.

Ndjeheshin të kërcënuar ? shkruajnë disa editorialistë – ndaj nuk kanë folur. Një dreq e di se sa janë kërcënuar në të vërtetë këta njerëz, por ajo që ne dimë është se në vendin më të korruptuar të Europës, ku gjysma e parlamentit është e lidhur me krimin dhe ku vetë shteti ka natyrën e një organizate kriminale, asnjë zyrtar, asnjë ministër, deputet, drejtor, shef policie, prokuror e gjykatës, nuk është vrarë, nuk është plagosur, nuk është gërvishtur e nuk është kërcënuar.

I vetmi gjykatës që mori një plumb, e mori për probleme që nuk kishin lidhje fare me punën që bënte.

Ndërsa të vetmit që janë vrarë, kanë qenë policët, që më së shumti shkonin me duar në xhepa drejt kriminelëve të armatosur.

Publikimi i këtyre kabllogrameve na nxjerr në pah një lukuni njerëzish të neveritshëm që mendojnë të fitojnë kredite duke treguar prapaskenat në selinë e një ambasade, por nuk gjetën kurajon për ti thënë ato publikisht para drejtësisë së vendit të tyre dhe para popullit të tyre.

Së dyti, publikimi kabllogrameve na përforcon atë qe në tashmë e dimë të gjithë.

Llumi i shoqërisë ka marrë në dorë frenat e shtetit dhe politikës në tërësi. Ne i dinim, por është ndryshe të lexosh raportet konfidenciale të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara mbi rolin e vajzës së kryeministrit si një përmbaruese e biznesit shqiptar.

Ne e dinim, por është ndryshe të lexosh, se si numri dy i policisë së shtetit Agron Kulicaj, një njeri i afërt i familjes së kryeministrit, konsiderohet si zyrtar i korruptuar këmbë e kokë e i dyshuar për lidhje me kriminelin më të rrezikshëm të vendit Dritan Dajti.

Ne e dinim, por është ndryshe të lexosh raportet e Ambasadës Amerikane që thonë se Gramoz Ruçi, kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste është i lidhur me trafikun e drogës dhe se për këtë arsye i ishte ndaluar edhe hyrja në SHBA.

Apo të mësoh se deputetët Tom Doshi, Paulin Sterkaj, Lefter Koka e Sokol Olldashi janë të lidhur me trafikun e narkoti
ëve, biznese të zeza dhe grupe të krimit të organizuar.
Ne e dinim se në Shqipëri duhet të paguash rryshfet edhe për të gjetur një vend për varr, por nuk e dinim se duhet të paguash edhe për të shkuar të luftosh në Irak, nga ku nuk e di nëse do të kthehesh gjallë apo jo. Dhe njeriu që e bënte këtë tashmë drejton Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Këtu nuk kemi të bëmë më me kuriozitetin, për të mësuar se cili politikan ka spiunuar më shumë shokun. Këtu kemi të bëjmë me një rezilitet të frikshëm, ku mëson se si llumi i një vendi ka kapur prej fyti tërë popullin dhe ku, si ai që vjedh ashtu dhe ai që duhet ta ruajë, janë njëri më hajdut se tjetri.

Kabllogramet u publikuan edhe në vende të tjera, por më së shumti ato që dolën në dritë ishin probleme që kishin të bënin me politikën e jashtme apo batuta politikanësh me nentekste të ndryshme (Berluskoni kishte quajtur ezmer Barak Obamën). Por askund raportet e rezervuara diplomatike nuk ishin kaq dramatike sa në Shqipëri.

Askund publikimi i këtyre materiale nuk prodhoi një realit të tillë ku duket sikur iu hoq kapaku një grope septike dhe të pëgërat morën rrugët duke qelbur tërë vendin. Asgjë më shumë nuk do të kishte dalë në shesh sikur të publikoheheshin kabllogramat për Camorra-n Ndargheta-n apo familjet mafioze italiane në New York.

Populli mësoi se, ndërsa ai votonte për partinë, kryetarët e partive nuk kishin vënë në listat e deputetëve thjeshtë miqtë e tyre të papaftë, por një bandë horrash e trafikantësh. Në rastet kur populli përballet me një qeverisje të keqe, ndërmer vetë nisiativa për të përmbysur qeverinë ose i bashkohet opozitës, e cila në sistemet demokratike eshtë ilaçi i qeverisjes së keqe.

Por kabllogramat janë drithëruese sa për qeverinë ashtu dhe për opozitën. I njëjti mentalitet politik(të dyja palët citohet se i sjellin njerëzit në protesta me para ose me detyrim), të njëjtat fytyra që kanë blerë me para shkollimin, karrierën, karrigen e deputetit dhe janë krimbur në para sikur tu përkisnin dinastive ekonomike 300 vjeçare.

Në këto kushte duket se asgjë më e mirë nuk e pret popullin pasi të largojë nga pushteti klanin mafioz që qeveris aktualisht. Një tjetër klan do të marrë drejtimin e shtetit, i cili mund të ketë qenë më i vogël deri tani, pasi nuk ka patur shumë zona nën kontroll. Pasi mbyllëm epokën e luftës së klasave, ne jemi futur në epokën e luftës së klaneve, e cila duket edhe më e ashpër dhe e rrezikshme.

Kryeministri Berisha i cilësoi kabllogramat si pasqyrën e shtypit të përditshëm, duke lënë të kuptohet se nuk do të ketë asnjë reflektim.

Gjithashtu ne nuk presim që këto fakte të bëhen objekt hetimi, pasi në vendin më të korruptuar të Europës, në krye të listës qëndron vetë drejtësia. Por ne duhet tu jemi mirënjohës Shteteve të Bashkuara, të cilët kanë qenë e vazhdojnë të jenë rojtarë të mirë të demokracisë dhe përgjues të kujdesshëm të korrupsionit dhe kriminalitetit në nivelet më të larta zyrtare.

Edhe pse në mënyrë të pavullnetshme, ata na ofrojnë këtë informacion, si një udhëzim të mrekullueshëm për ata që votojnë. Paçka se këtu nuk ka për tu bërë një gjyq penal, të paktën ky është një gjyq i mirë publik, edhe pse sedra dhe morali politik janë bërë mall e janë shitur me kohë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)