Rusët e tërbuar me SHBA-në dhe BE-në

Forcat e NATO-s në Kosovë do të tejkalojnë mandatin e vet në lidhje ,e situatën në veri të Kosovës, kurse Kombet e bashkuara do ta injorojnë këtë, pohoi sot televizioni në gjuhën angleze “Russia today”, duke iu referuar diplomatëve të lartë rusë në OKB. Ky televizion thekson se diplomatët rusë “janë të tërbuar pasi SHBA-ja dhe BE-ja kanë paralizuar seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB për Kosovën (të enjten)” dhe se pas debatit diskorësh prapa dyerve të mbyllura Këshilli i Sigurimit ka dërguar një apel “mjaft të zbehtë për përmbajtje nga të gjitha palët”.

Ambasadori i Rusisë në KB, Vitalij Çurkin pas mbledhjes ka thënë se vendi i tij është i brengosur për faktin e forcat paqësore “po ia mbajnë anën njërës palë – autoriteteve shqiptare”.

“Jemi seriozisht të shqetësuar për atë që po ndodhë. Hiqet dorë nga dialogu, kur ai ka filluar të japë rezultate premtuese, dhe, sipas mendimit tonë, kjo që po ndodhë tashti është krejtësisht e padrejtë dhe e rrezikshme”, ka shtuar diplomati rus

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)