Pesë metra dhe afër vendkalimit të Bërnjakut, zjarr te Jarinje

Gazet “Blic” njofton se serbët vendkalimin kufitar Bërnjak kanë zbrazur 30 kamionë. Kështu, njofton kjo gazetë, është e pamundur qasja te ky punkt kufitar. Në këtë vendkalim dheu është pesë metra i lartë.
Nuk ka konfirmime a s përgënjeshtrime të këtij akti as nga KFOR-i, as nga EULEX-i e as nga zyrtarë të institucioneve të Kosovës.
Në vendkalimin e Jarinjës, para pak minutash, siç njofton Politika e Beogradit, ka shpërthyer një zjarr i vogël. Eshe pse shaku i zjarrit nuk dihet, supozohet se po digjen vetëm barishtet afër vendkalimit .
Sot në Mitrovicë ka qëndruar edhe ia ashtuquajturi ministër për Kosovën Goran Bogdanoviq (shihet në foton e fotoreporterit të Kohës Ditore). Nuk dihet si ka hyrë ai në Kosovë dhe a ka pasur leje për ta kaluar kufirin.
Blic po ashtu njofton edhe për shumë rrugë të bllokuara. Tërësisht e bllokuar është magjistralja Mitovicë - Ribariq e barrikada janë vënë edhe nëpër të gjitha komunat jera në veri.
Zyrtarë të EULEX-it thonë se në veri të Kosovës po mbretëron situatë e tensionuar.
Zëdhënësi i EULEX-it, Nicholas Hawton, i tha Radios Evropa e Lirë se deri më tash nuk është raportuar për asnjë incident.
“Deri më tash nuk kemi ndonjë raport për ndonjë incident. Është e drejtë të thuhet se situata është e tensionuar", tha ai.
"Disa barrikada janë të vendosura tashmë në disa udhëkryqe të rrugëve në veri të Kosovës”, bëri të ditur Hawton.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)