Kumanova mund të lëkund raportet Kosovë-Maqedoni


Bëhen publike dhe emrat e 28 persona të arrestuar si pjesëtarë të grupit të armatosur me të cilët policia Maqedonase luftoi në Kumanovë.

Sipas policisë maqedonase, 16 prej të arrestuarve janë nga Kosova.

Mes të arrestuarve janë dhe Nekhmetin Lika nga Tetova dhe Bajram Elshani nga Suhareka. Mes të arrestuarve është dhe Arsim Bajrami ,polici i cili ka qëlluar njërin prej kolegëve të tij.

Sami Ukshini, i njohur si komandat Sokoli, është arrestuar të shtunën në mbrëmje në 22:30 minuta në Kumanovë.

Mes të arrestuarve janë dhe banorë të Kumanovës.

Policia thotë se po vijon identifikimin e liderëve të grupit, por është e vështirë pasi kanë identitete të ndryshme, transmeton albeu.

Ja emrat:

1. Kenan Iseni, Kumanove

2. Fadil Fejzullahu, Kumanovë

3. Demme Shehu, Kosovë (Junik)

4. Sami Ukshini, Kosovë (Sokol)

5. Irfan Lutfi, Kumanovë

6. Arsim Bajrami, Kumanovë (policeman Vaksince)

7. Fadil Eljshani, Kosovë

8. Esat Kafekholi, Kosovë

9. Adrian Bujar, Kosovë

10. Andy Krasniqi, Kosovë (Malisheva)

11. Shefqet Hab, Kosovë

12. Lirim Demiri, Kumanovë

13. Ajrush Obadiah, Kosovë

14. Betim Kartashi, Kosovë

15. Genci Sefa, Shqipëri

16. Lendrit Rustem, Kosovë

17. Enver Klein, Gjermani

18. Rufki Dogan Kosovë

19. Nasuf Beqiri, Haraçinë

20. Valdet Zekaj, Kosovë

21. Bajram Eljshani, Kosovë

22. Nekhmetin Lika, Tetovë

23. Lirim Krasniqi, Kosovë

24. Sevda Miftari, Kumanovë

25. Fatmir Recica, Kosovë

26. Byron Bay, Kosovë (Komandant Begu)

27. Fejzula Rushitovski Brest

28. Besnik Aydin, Kumanovë
Situata e fundit në Kumanovë mund të luhat raportet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, sado që zyrtarë kosovarë për dallim nga ata maqedonas kanë tentuar të jenë sa më neutral në tërë këtë situatë.
Gazetari “gozhdon” Gruevksin: E njihni kuptimin e fjalëve turp, dinjitet e moral?
Gjë e cila nuk ka ndodhur edhe me zyrtarë maqedonas të cilët i kanë quajtur terroristë pjesëmarrësit e grupit në Maqedoni, një numër i së cilëve tashmë i konfirmuar ishte nga Kosova.

Kështu vlerëson shoqëria civile në vend, sipas të cilëve të dyja vendet duhet të kenë kujdes në mënyrën se si sillen në këtë situatë, e që pastaj të mos ketë acarim tëmarrëdhënieve dy paleshe.
Kumanova mund të lëkund raportet Kosovë-Maqedoni
Petrit Zogaj nga Lëvizja “Fol”, ka deklaruar për KosovaPress se e tërë ajo që po ndodh në Maqedoni është si pasojë e një sistemi diktatorial të qeverisjes, dhe situata është dashur të plas diku. Zogaj vlerëson se ajo çfarë ka ndodhur në Maqedoni nuk e prek vetëm Kosovës por edhe tërë rajonin. Për Zogajn, Kosova duhet të ketë kujdes që përkundër kësaj që ka ndodhur të ketë raporte normale me Maqedonin, ani pse kjo e fundit ka bërë disa deklarata të rënda për pjesëmarrësit e konfliktit në Kumanovë.

Zogaj: Situatë nuk prek vetëm Kosovën por tërë rajonin

“Ajo çfarë ka ndodh padyshim që prek jo vetëm Kosovën, por prek edhe rajonin, pasi që e kemi parë se në gjithë rajonin ka këso shqetësime të brendshme të minoriteteve, njerëzve pakicë në shtete e ndryshme dhesigurisht që një tentim i dhezjes së një situate diku mund të reflektoj edhe diku tjetër. Ajo çfarë Kosova duhet të ketë kujdes është që të ketë raporte normale me një shtet, ani pse këtu po flasim për Maqedoninë, ani pse kemi parë deklarata të zyrtarëve maqedonë se grupi që është referuar madje si terroristë, të cilën nuk e bëri publik thuajse me ditë të tëra, vijnë shumica nga Kosova”, theksoi Zogaj.
Lirohen rrugët e bllokuara në Kumanovë
Sipas Zogajt, dy shtetet duhet të merren vesh dhe të komunikojnë për të kuptuar se çfarë ka ndodhur, kush janë njerëzit dhe qëllimi i të gjithë atij aksioni.

Situata e krijuar së fundmi nuk do të duhej të ndikojë në ftohjen e raporteve mes dy vendeve, mirëpo për drejtorin e FOL, ka tendenca që të ketë acarim të marrëdhënieve.

Zogaj: Ka tendenca që të ketë acarim të marrëdhënieve
Frikë për përshkallëzimin e trazirave në Maqedoni
“Unë besoj që nuk i ftoh marrëdhëniet si marrëdhënie shtetërore por ka tendenca që këto marrëdhënie të krijojnë njëfarë lloj acarimi të panevojshëm sepse nuk kemi të bëjmë këtu me pozicionime të shteteve po me individë që kalojnë kufirin ilegalisht, dhe mund të krijojnë këso problemesh siç kanë krijuar në Kumanovë dhe mbi të gjitha duhet të shihen arsye pse ndodhi pikërisht në Kumanovë e pse nga një grup e jo nga qytetarët që janë duke protestuar dhe po vazhdojnë të protestojnë në Maqedoni kundër qeverisë së Gruevskit”, nënvizoj Zogaj.

Ndërsa, Fisnik Korenica nga Grupi për Studime Politike dhe Juridike ka thënë për KosovaPress se ngjarja e fundit në Kumanovë do të ketë ndikime relativisht substancial në marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Maqedonisë, por kjo varet kryesisht nga ajo nëse Qeveria Gruevski do të vazhdoj të jetë në pushtet.
Publikohen emrat e 10 personave të vrarë në Kumanovë
Korenica vlerëson se institucionet e vendit, përkatësisht Qeveria në raport me krizën e krijuar atje është treguar shumë e butë me një gjuhë shumë neutrale, gjë e cila sipas tij edhe i ka ndihmuar Gruevskit dhe Ali Ahmetit.

Korenica: Neutraliteti i liderëve institucional ndihmoj Gruevskin

“Në përgjithësi liderët institucional tentuan të kenë një gjuhë shumë neutrale dhe ky neutralitet aq i madh edhe i kryeministrit, edhe ministrit të jashtëm, në njëfarë forme i ndihmoj edhe Gruevksit edhe Ali Ahmetit, atjeqë ata të jenë më të balancuar në kuptim të përkrahjes që ata morën nga Kosova... Në relacion me krizën atje, unë mendoj që qeveria jonë kishte një zë shumë të zbutur, tepër të zbutur , dhe në njëfarë forme frikësohej se mos po e merrte rolin e viktimës. Por Kosova në parim nuk ka pse të jetë viktimë në një procesi i cili në sytë e SHBA dhe shtetet kryesore të BE-së në njëfarë forme është i ngritur nga vet Gruevksi “, deklaroi Korenica.
Publikohen emrat e 28 të arrestuarve, 16 nga Kosova
E për Driton Selmanaj nga KDI, sa më shpejtë që të ketë qartësim të situatës, aq më e lehtë do të jetë edhe mos cenimi i marrëdhënieve të mira në mes të dyja vendeve.

Sipas tij, pjesëmarrja individuale e qytetarëve të Kosovës në tërë atë që ndodhi në Kumanovë, nuk i bartin përgjegjësi shtetit të Kosovës në asnjë dimension.

Selmanaj: Qartësimi i situatës ndihmon marrëdhëniet mes dy vendeve

“Sa më shumë të qartësohet situata se çfarë ka ndodhur atje, aq më lehtë do të kalohet kjo situatë në raportet ndër shtetëror, sepse sa më shumë të qartësohet se dikush nga shteti ka qenë të involvuar për këtë rast, atëherë Kosova pothuajse si shtet e bëjnë absolutisht të pafajshëm po thuajse pa asnjë përgjegjësi, diplomatike as politike”,tha Selmanaj.
Të arrestuarit në Kumanovë nuk gjykohen me Ligjin Kundër Luftërave të Huaja
Ndryshe, në përleshjen e armatosur që ka filluar në orët e para të mëngjesit të së shtunës në Lagjen e Trimave në Kumanovë, janë vrarë 10 persona nga grupi i armatosur dhe 8 policë. Kurse, në polici po mbahen 30 persona.

Mësohet se janë gjithsej 68 objekte që kanë pësuar dëme nga luftimet e fundjavës së shkuar, prej të cilave 28 shtëpi janë vlerësuar si “të shkatërruara plotësisht”.

Nëse ka luftë, shqiptarët i shpartallojmë brenda një ore! (VIDEO)


Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka lëshuar dy inçizime për të cilat ai tha se janë në mes Gordana Jankuloskës dhe Martin Protugjerit.
“E dij që shumica e qytetarëve janë të etur të jetojnë në paqe, pa frikë po ka një problem, ajo është Nikola Gruevski. Nikolla Gruevski duhet të ikni nuk ka vend për ju në skenën politike”, tha Zaevi.
Në bisedat që po dëgjohen se si flasin Gordana Jankullovska dhe Protugjeri, ku thuhet me shqiptarët nuk mund të ketë bashkëjetesë në Maqedoni dhe se me ata duhet të pastrohemi një herë e përgjithmonë.
Bisedën mund ta lexoni më poshtë:
15. Biseda mes Gordana Jankullovska dhe Martin Protugjerit
G.J: Pra, nuk ka bashkëjetesë me ata (shqiptarët)
M.P: Nuk ka se çfarë bashkëjetese
G.J: Ajo duhet të pastrohet një e herë e përgjithmonë
M.P: Ajde shëndosh
G.J: Nuk ka shëndosh këto që janë çështje strategjike, më lejoni ju që të organizojë këtë të hënë nuk është diçka …
M.P: U ba
G.J: Pra, le të jetë
16. Biseda mes Gordana Jankullovska dhe Martin Protugerit
M.P: Nëse kemi luftë?
G.J: Abe nëse tregojmë se kush është më i fortë, për një orë i shtypim ata (shqiptarët).
M.P: Po.
G.J: Por puna nuk është për të treguar muskujt tani.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)