Nikoliq me propozim për Kosovën: Shqiptarëve autonomi si në ish-Jugosllavi

Platforma e re e Presidentit serb për Kosovën, brenda pak ditësh pritet të kalojë në duar të kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, shkruan media serbe ‘Politika’, transmeton zeri.info.

Sipas kësaj medije, presidenti Tomislav Nikoliq, do t’i propozojë qeverisë, që veriu i Kosovës të vazhdojë të trajtohet si pejsë e Serbisë dhe ligjeve të saj, ndërkohë që pjesa tjetër e Kosovës, që është jashtë Bashkësisë së Komunave Serbe (Zajednica Srpskih Opstina) të ketë trajtim të tillë sikur që ‘shqiptarët e kanë pasur në ish-Jugosllavi’.

Me Kushtetutën e ish-Jugosllavisë të vitit 1974, shqiptarëve në Kosovë, i është dhënë e drejta për vetëqeverisje gjyqësore dhe mundësi të formimit të Gjykatës Kushtetuese.

Siç shkruan më tej 'Politika’, Nikoliq ka për qëllim që të bëj një platformë që nuk shkel Kushtetutën serbe, dhe qëllimi i tij është që të arrijë një marrëveshje me shqiptarët, me idenë që 'Kosova të marrë një autonomi të gjerë'.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)