Prapaskenat e terrorit ne Kumanove

Biseda e Milaim Zekës me Ali Ahmetin: Dikush don të ma lë kopilin te dera, planet maqedone janë të ndahet vendi!

Gazetari Milaim Zeka, që ka qëndruar disa ditë në Kumanovë, në një postim në Facebook përshkruan ato që ai i cilëson si prapaskena të terrorit në Kumanovë. Postimin në profilin e tij në Facebook, ku përfolët biseda e tij me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin, mund ta lexoni të plotë më poshtë.

“Prapaskenat e terrorit ne Kumanove
Dje ne mengjes, se bashku me kameramanin Bledi Tola, ishim nisur per ne Lagjen e Trimave ne Kumanove. Planet tona ishin, qe perpos rrefimeve te popullates, te intervistonim edhe liderin shqiptar, Ali Ahmetin, dhe ate te opozites Zaev.
Nderkohe qe po prisnim te shkonim tek Zaevi, nje telefonate me Ali Ahmetin na ndryshoi planifikimin e orarit te punes.
Kur arritem ne zyrat e BDI-se, une u ngjita larte, nderkohe qe Bledi po merrte pamje.
Me te hyre Aliu, e pash qe perpos qe ishte i lodhur, ai ishte edhe teper i merzitur.
- Nuk e di se kujte ju desh kjo. Askush nuk po e merr vesh. Shume rende. Dikush deshi te ma leje kopilin ne dere, thoshte Aliu dhe po rrenqethej.
- Po edhe ne gazetaret kemi mungese te informacionit, i thash. Edhe ne kemi rene viktime e informacionit. U tha qe u vra nje vajze 8 vjecare, po doli te ishte genjeshter.
- E pash shkrimin tend lidhur me kete. Hallall per kritikat qe mi ke bere, po ata qe plasuan se ka edhe femije te vrare, ata deshen dicka tjeter.
- Shikoni njerez te deshmuar si ish argat te Beogradit, apo nje gazetar kendej me vuri epitetin e tradhetarit. Me krahasoj me Rrahman Morinen. Ani ku? Ne tv publik. Pa pyetni per kete gazetar se cfare sllavofili eshte. Ky far zotri Selmani, me 2001, UCK ne Maqedoni e ka quajtur terroriste. Njesoj ka vepruar Baton Haxhiu. Dhe prap keta ne skene.
- Po a dihej per akcionin qe do ndermerrte policia?
- Te gjithe flisnin. Po ishi llafe kafesh. Une direkt dhe indirekt kam qene kunder akteve te dhunes. Me faktorin nderkombetar kemi kordinuar cdo veprim. Planet kane qene dhe jane, nga pala maqedone, qe te ndahet vendi. Une kam qene dhe jam kunder.
- Po mire, te gjitha pergjimet ekzistojne. Pse po mohoni qe keni komunikuar me grupin e armartosur?
- Une nuk e mohoj. Menduh thaci tha se ne vend te Sami Ukshinit, gjoja paska komunikuar me Sami Lushtakun. Lushtaku e demantoi. Po te kthehemi tek une.
Ne ora 8 te mengjesit me kane thirrur ne telefon. Ishte Muhamet Krasniqi-malisheva. - Kryetar, te lutemi na ndihmo. Nuk mu ka drejtu me tradhetar, po kryetar. Do beje cka mundem i thash. Po duhet te lidhem me zyrat e huaja. Mundet te ju vrasin te dorezuar dhe na prejne ne bese.
Fill i kam urdheruar tre nga ministrat e mi te ndermjetsojne. Ne anen tjeter jam lidhur me nderkombetaret.
Per kete ka inqizime. Do kerkoj te behen publike.
- Po mire, pse nuk terhiqeni nga qeveris?
- Per momentin do ishte teper keq dhe do beheshim sikur jemi me faj.
- Po sa keni informacione per te vraret?
- Ka pas veshtiresi ne identifikimin e te vrareve. Po me keqeardhje ju them qe Bege Riza dhe Mirsad Ndrecaj, jane ne mesin e te vrareve. Kete konfirmim e kemi marre edhe nga policia e Kosoves.
Do bejme cmos qe edhe te burgosurit te trajtohen si duhet, perfundon Ali Ahmeti, duke qene i bindur qe ne ditet ne vazhdim, do te kete zhvillime dramatike ne vend...” (sic.). 
hyre Aliu, e pash qe perpos qe ishte i lodhur, ai ishte edhe teper i merzitur.
- Nuk e di se kujte ju desh kjo. Askush nuk po e merr vesh. Shume rende. Dikush deshi te ma leje kopilin ne dere, thoshte Aliu dhe po rrenqethej.
- Po edhe ne gazetaret kemi mungese te informacionit, i thash. Edhe ne kemi rene viktime e informacionit. U tha qe u vra nje vajze 8 vjecare, po doli te ishte genjeshter.
- E pash shkrimin tend lidhur me kete. Hallall per kritikat qe mi ke bere, po ata qe plasuan se ka edhe femije te vrare, ata deshen dicka tjeter.
- Shikoni njerez te deshmuar si ish argat te Beogradit, apo nje gazetar kendej me vuri epitetin e tradhetarit. Me krahasoj me Rrahman Morinen. Ani ku? Ne tv publik. Pa pyetni per kete gazetar se cfare sllavofili eshte. Ky far zotri Selmani, me 2001, UCK ne ne Maqedoni e ka quajtur terroriste. Njesoj ka vepruar Baton Haxhiu. Dhe prap keta ne skene.
- Po a dihej per akcionin qe do ndermerrte policia?
- Te gjithe flisnin. Po ishi llafe kafesh. Une direkt dhe indirekt kam qene kunder akteve te dhunes. Me faktorin nderkombetar kemi kordinuar cdo veprim. Planet kane qene dhe jane, nga pala maqedone, qe te ndahet vendi. Une kam qene dhe jam kunder.
- Po mire, te gjitha pergjimet ekzistojne. Pse po mohoni qe keni komunikuar me grupin e armartosur?
- Une nuk e mohoj. Menduh thaci tha se ne vend te Sami Ukshinit, gjoja paska komunikuar me Sami Lushtakun. Lushtaku e demantoi. Po te kthehemi tek une.
Ne ora 8 te mengjesit me kane thirrur ne telefon. Ishte Muhamet Krasniqi-malisheva. - Kryetar, te lutemi na ndihmo. Nuk mu ka drejtu me tradhetar, po kryetar. Do beje cka mundem i thash. Po duhet te lidhem me zyrat e huaja. Mundet te ju vrasin te dorezuar dhe na prejne ne bese.
Fill i kam urdheruar tre nga ministrat e mi te ndermjetsojne. Ne anen tjeter jam lidhur me nderkombetaret.
Per kete ka inqizime. Do kerkoj te behen publike.
- Po mire, pse nuk terhiqeni nga qeveris?
- Per momentin do ishte teper keq dhe do beheshim sikur jemi me faj.
- Po sa keni informacione per te vraret?
- Ka pas veshtiresi ne identifikimin e te vrareve. Po me keqeardhje ju them qe Bege Riza dhe Mirsad Ndrecaj, jane ne mesin e te vrareve. Kete konfirmim e kemi marre edhe nga policia e Kosoves.
Do bejme cmos qe edhe te burgosurit te trajtohen si duhet, perfundon Ali Ahmeti, duke qene i bindur qe ne ditet ne vazhdim, do te kete zhvillime dramatike ne vend...

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)