Takimet në Gjakovë i kushtohen Dervishit


11.05.2015 | 15:19
Pas Din Mehmetit e Ali Podrimjës, tribuna letrare e takimeve në kuadër Mitingut të Poezisë në Gjakovë i kushtohet Teki Dervishit.
Ky është edicioni i 51-të i Mitingut të Poezisë, i organizuar nga klubi letrar “Gjon Nikollë Kazazi”. Pas promovimit të veprës “Kjo është Gjakova”, nga autori Nesim Vala kjo javë e promovimeve vazhdon të martën me promovimin e veprës “Foleja e shpirtit” nga Shefqet Dinaj, të mërkurën me “Shtegtimi i Lirisë” nga Brahim Avdyli dhe të enjten me librin “T’i flasësh heshtjes” nga Gresa Radoniqi, në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”, në Gjakovë.
Për temën “Veprimtaria letrare e Teki Dervishit” më 15 maj, në natën e fundit të këtyre takimeve pritet të flasin njohës të mirë të krijimtarisë së tij.
Në kuadër të këtij edicioni do të ndahen edhe çmimet “Yllka Domi” për debutanten e Mitingut, “Din Mehmeti” për veprën më të mirë të botuar në mes të dy mitingjeve, dhe çmimi “Ali Podrimja” për poezinë më të mirë të lexuar në këtë mbrëmje, thuhet në një njoftim të klubit letrar “Gjon Nikollë Kazazi”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)