Ambasadori italian në Shkup, Ernesto Massimo Bellelli:Gruevski rrezikon izolim diplomatik

Ambasadori italian në Shkup, Ernesto Massimo Bellelli, bashkë me diplomatët e tjerë evroperëndimor kanë porositur kryeministrin Nikolla Gruevskin që në mënyrë të shpejtë të gjej zgjidhjen e krizës politike në vend.

“Unë dhe katër ambasador tjerë qartas i treguam Gruevskit se po rrezikon izolim diplomatik nëse nuk ndërmerr masa të shpejta në sferën e lirisë së medieve, sundimit të drejtës dhe nëse nuk nis hetim serioz për akuzat që po dalin nga bisedat e përgjuara”, ka deklaruar ambasadori italian, i cili ishte pjesë e grupit të ambasadorëve që në fillim të kësaj jave zhvilluar takime intensive diplomatike për tejkalimin e krizës në Maqedoni, pas ngjarjeve të dhunës në Kumanovë. 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)