Kumanova - ftyra reale e pushtetit maqedon


Gazetari Milaim Zeka, i cili po qëndron në Kumanovë, thotë se në këtë qytet ka parë fotografitë e tmerrit të luftës në Kosovë. Postimin e tij të plotë në profilin e tij në Facebook, mund ta lexoni të plotë më poshtë.

“Kumanova - ftyra reale e pushtetit maqedon

Zeka: Kumanova, si Vukovari

Sot ka qene nje dite e rende. Ate qe kam pare sot, me ka kujtuar fotografite e tmerrit te luftes ne Kosove. Pamje te tilla kam pare edhe ne Vukovar.

Ne dy rastet e para ka qene agresori serb kunder shqiptareve dhe kroateve. Kam regjistruar rrefime te tmerrshme. Dhe nga kush? Nga gra te moshuara dhe femije, qe ishin trajtuar si terrorist.
Kam degjuar histori tmerri edhe nga njerez te verber. Kush i bente keto? Policis kunder qytetareve te saj.
Po kam degjuar edhe per polic te sjellshem shqiptare dhe maqedon, te cilet jane sjellur njerezisht. Madje disa police shqiptare, kane shpetuar edhe jetera njerezisht.
Krejte ne fund arrita te intervistoja edhe Zamiren, vajzen gjashte vjecare, qe u be e njohur ne gjithe boten, me ata syte e saje te perlotur.
Me lejoni qe permes rrejteve sociale ti postoj disa fotografi, dhe tu them se popullata e Lagjes se Trimave ne Kumanove, ka nevoje per ndihma” 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)