Besnik Mustafaj: Vendosa ta lë politikën për letërsinë


U rikthye në vëmendjen e lexuesit me “Bishti i Kometës”. Vepra e promovuar dje është një përmbledhje esesh, si një udhëtim në kërkim të lirisë së shkrimtarit. Mustafaj u shpreh se egoja e shkrimtarit ka qenë më e forta se ambiciet politike, duke fituar letërsia
Besnik Mustafaj Bishti i kometesNë një ceremoni të vogël në këndin e promovimeve  të stendës “Toena” ku u mblodhën miq, kolegë dhe lexues, u prezantua libri më i ri i Besnik Mustafajt, “Bishti i kometës”.   Një libër me ese, që përfshin kujtime dhe shënime të kohëve të ndryshme, nga fëmijëria, udhëtimet e para jashtë vendit, deri te rënia e komunizmit, parë nga sytë e një prej aktivistëve, i cili ka rastisur të ketë mallkimin e bukur të të qenit shkrimtar. Kështu e cilësoi deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, i pranishëm në ceremoninë ku nuk mungonin edhe emra të tjerë të rëndësishëm të Partisë Demokratike, si Ridvan Bode, Fatbardh Kadilli, Fatmir Mediu, Majlinda Bregu etj. Si lexues i parë i këtij libri, Boçi  theksoi se Mustafaj dallohet për të shkruarin e sinqertë. “Ajo që ndrin është sinqeriteti i tij, saqë nuk kursen as ndjesitë e brendshme. Sinqeriteti për Mustafajn duket si një dorëzim dehës. Ai shkruan pa harruar amanetin e gjyshit, i cili i ka thënë që historitë duhet të jenë të vërteta. Në librin e tij kërkon vëmendje edhe Shqipëria postkomuniste. Ai rikthen përjetimet e tij personale, që për shkak të tematikës kanë vlerë përtej personales”, – tha Boçi. Si mik e lexues, ai shtoi se shqetësimi i Mustafajt është letërsia dhe dëmi që
politikani i bën shkrimtarit tek ai.
Më tej, fjalën e mori Mimoza Hysa. Duke i bërë një analizë të shkurtër veprës, ajo tha se e sheh këtë libër të Mustafajt si një udhëtim në kërkim të lirisë së shkrimtarit.
“I ngjan një kërkimi të lirisë nga censura dhe autocensura, nga identiteti kombëtar. Ai e kthen gishtin nga vetja dhe na zbërthehet. Nuk e di nëse si gjini përfshihet tek esetë”, – tha Hysa, duke shënuar se dilemat e dyzimet e veta shkrimtari i gjen tek përkthimi. Këtu ajo përmendi përkthimin e poezive të Omar Khajam dhe Nazim Hikmet. Mandej, Hysa vërejti se Mustafaj e ka përdorur eksperiencën si politikan si një lëndë për shkrimtarin, e nëse gjërat si politikan janë të qarta, kur vjen puna te shkrimtari, ai futet në skutat më të errëta të dyshimit. Vetë autori në fjalën e shkurtër që mbajti u shpreh se ka lënë pa
përgjigje shumëçka në libër. “Kur nuk arrita të zgjidh problemin e kohës mes shkrimtarit e politikanit, ishte shumë problem. Megjithatë, vendosa ta lë politikën për letërsinë. Kuptova që gjatë gjithë kohës, brenda meje egoja e shkrimtarit ka qenë më e fortë, dhe fitoi letërsia. Ai shtoi se tek eseja “Shtrati i Prokustit”, e lindur si ide pas Luftës së Kosovës, ka dashur të zgjidhë marrëdhënien me urrejtjen. Një nga esetë më intriguese në libër është edhe ajo mbi rënien e komunizmit, Strategjia Gorbaçovqë i erdhi Ramiz Alisë dhe ndërhyrja e CIA-s.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)