FILMI " QYTETI I ZI" I DIBRAN FYLLIT FITOJË SHPËRBLIMIN GJITHËPOPULLOR

Flori Bruqi

Nga Flori Bruqi 


Si për çudi juria e moderuar "Sorosiste" e filmit ‘Fest Film Kosova Hyjnesha në Fron’  nuk e dekoroi me kurorë të" Hyjneshës në Fron" filmin më të mirë "Qyteti i zi".Psehin vetëm  matrapazët  kulturor të Soros-it    e dijnë?Turp...por filmi ""Qyteti i zi" ,e  fitojë shpërblimin gjithëpopullorë nga shumë lexues gazetash dhe rrjeteve sociale në internet....
DEKOROHËN ME HYJNESHËN NË FRON CA MAXHUP QË FABRIKOJNË SAPUN...E NUK DEKOROHET FILMI I DIBRAN FYLLIT QE FLET PËR LUFTËN...JURIA SOROSISTE E MOHON LUFTËN E UÇK-SË.TURP...


Festivali pesëditor i filmit ‘Fest Film Kosova Hyjnesha në Fron’ është përmbyllur në atmosferë Sorosiste  dhe në prezencën e qindra mysafirëve dhe spektatorëve popullorë nga vendi, rajoni e bota.

Nga filmat e metrazhit të gjatë, juria në përbërje të Enver Petrovcit, Moni Damevskit dhe Alfred Trebicka kanë shpallur çmimet e fituesve.


Filmi nga Çekia ‘In Silence’, i regjisorit Zdenek Jirasky ka fituar tri çmime: ‘Filmi më i Mirë i Festivalit’, pastaj ‘Regjia më e Mirë’ si dhe ‘Skenari më i Mirë’.

Çmimin ‘Roli Kryesor - Aktorja më e Mirë’ e ka fituar Njomëza Fetiu për rolin e saj në filmin ‘Babai im’, kurse Çmimin ‘Roli Kryesor - Aktori më i Mirë’, e ka fituar Simon Berger, që luajti rolin kryesor në filmin e regjisorit suedez, Mikael Marcimain, ‘Call Girl’ .
Nga filmat e metrazhit të shkurtër , Çmimin ‘Filmi më i Mirë’ iu nda filmit të regjisores Una Gunjak, ‘The Chicken’.

Çmimi ‘Kinemaja e së Ardhmes’, iu nda filmit kosovar ‘Pandora’ , film ky i realizuar nga Arlinda Morina, kurse ‘Çmimin Special’ e fitoi filmi nga Shqipëria ‘Vrasësit’ , i regjisorit Ergys Meta.

Fest Film Kosova ‘Hyjnesha në Fron’ ka ndarë edhe Çmimin Special për Vepër Jetësore’, i cili sivjet iu nda aktores nga Shqipëria, Marjeta Larja.

Gjatë Festivalit ndërkombëtar të filmit ‘Hyjnesha në Fron’ janë shfaqur 16 filma të metrazhit të shkurtër dhe 5 të metrazhit të gjatë.

Festivali pesëditor është mbajtur në Stacionin Hekurudhor në Fushë Kosovë, ku për herë të parë filmat janë shfaqur edhe në tren, e jo vetëm në ambiente klasike siç janë sallat e teatrove apo sallat kinematografike.Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)