‘Kosova nuk mund të krahasohet me Krimenë’
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mori pjesë në Samitin e 6-të të Këshillit Atlantik për Energjinë dhe Ekonominë, i cili po mbahet në Stamboll në prani të përfaqësuesve të lartë të shteteve, me qëllim përballimin e sfidave energjetike, ekonomike dhe politike.
nishani
Në fjalën e tij, Nishani tha se krahasimi midis aneksimit të Krimesë nga Rusia dhe shpalljes së pavarësisë së Kosovës është i papranueshëm.

“Aneksimi brutal i Krimesë nga Rusia, që u realizua duke zbatuar politikën e ‘faktit të kryer’ nëpërmjet përdorimit të shantazhit dhe forcës, në shkelje të marrëveshjeve të nënshkruara nga vetë Rusia, si dhe të drejtës ndërkombëtare përbën një precedent të rrezikshëm, që mund të ndikojë në qëndrueshmërinë afatgjatë të hapësirës evropiane dhe rreth saj”, nënvizoi Nishani

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)