Më 28 nëntor 2014-të ekspozita “Qëndresa heroike e Jasharëve për Liri”

Flori Bruqi


Muzeu i Kosovës, përkatësisht sektori i historisë me rastin e festës së 28 nëntorit, ditëlindjes së Adem Jasharit, e po ashtu edhe daljes së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të Kosovës, do të bëjë hapjen e ekspozitës historike “Qëndresa Heroike e Jasharëve për Liri”-Rast Unik në Historinë Botërore, ekspozitë kjo e cila do të përfshijë mbi 100 eksponate të familjes Jashari.

Kjo u bë e ditur në një konferencë për media të organizuar nga sektori i historisë në kuadër të Muzeut të Kosovës, ku edhe u shpalosën detaje të tjera rreth organizimit të kësaj ekspozite.

Në këtë konferencë u tha se qëllimi i kësaj ekspozite është që të vetëdijesohen brezat, për të kujtuar dhe nderuar për jetë e mot heroizmin e Jasharajve, duke e ditur që sakrifica e tyre mobilizoi gjithë shqiptarët në katër anët e botës.Sipas, Arsim Mehmetit, drejtor i Muzeut të Kosovës, kjo ekspozitë do të hapet para publikut dhe do ti dedikohet Qëndresës Heroike të Jasharëve në Prekaz për mëse një dekade, madje siç u shpreh
Mehmeti, në këtë ekspozitë do të vendosen artefakte të familjes Jashari.Ai tha se kjo ditë është ditë e rëndësishme për të gjithë si për familjet e dëshmorëve, OJQ-të vendore dhe ndërkombëtare, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, madje i ftoi të gjithë të jenë pjesëmarrës në këtë ekspozitë.
Ndërsa, Sadik Kransiqi, autor i ekspozitës, tha se festa e 28 nëntorit është festë e rëndësishme dhe se organizimi i kësaj ekspozite është që familja Jashari , daton që mbi 300 vjet në Prekazin e Poshtëm duke dhënë kontribute ndërkombëtare duke mos u përzier asnjëherë me pushtetin.

Më tutje ai shpalosi edhe historinë familjes Jashari duke thënë se e gjithë familja e tyre kanë luftuar me sakrificë dhe me vetëdije të lartë kombëtare duke mos u ndalur deri në fund.Krasniqi tha se ekspozita është një ngjarje dhe një festë e madhe.
Ndryshe, ekspozita do të hapet më 28 nëntor të këtij muaji në ora 14:00 në Muzeun e Kosovës, e cila do të jetë e hapur deri në fund të këtij viti.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)