“FARA E SPECIT DJEGES NE GJYKATEN SPEC-iale…!”

ZEF PERGEGA

Disa deputet te parlamentit te Prishtines e votuan e pak prej tyre rrezistuan. Po njeri prej tyre tha se keshtu e kane ata, paradite e kundershtojne e mbasdite e votojne!

Po nga na mbiu kjo fare e specit, si i vetmi varietet per gjykaten spec-iale te Kosoves?!


Pas shume studimesh e provash shkencore ne nje nga laboratoret te genocidit dhe te shfarosjes masive te shqiptareve ne Beograd, nga me te medhenjt dhe nga me te fuqishmit te bote, shkencetaret serb dolen ne konkluzione se kjo fare mund te rritet dhe te jape rezultatet e duhura ne Kosove.


E moren kete fare speci nga harrakoqet e Uraleve dhe e mbollen si fillim ne kopeshtin e luleve te vdekjes se Millosheviqit.


Ata vune re se nuk po rritej ashtu sic thonin eksperimentet. Moren Dhe ne te gjithe Serbine per ta provuar se cili eshte me ipershtatshem dhe me me rendiment. Ngriten enkas okoriume me teperatura te ndryshme qe nga ajo e gjakut, kur e derdh plumbi, por perseri nuk kishte rezultatin e pritur!.

 Atehere nje nga Cubrillioviqet propozoi te shkonin ne Kosove dhe te merrnin Dhe nga toka e saj. Hapen nje varr masiv dhe disa varre heronjsh kosovare qe populli u kishte ngritur kenge e permendore dhe me kampionet e tyre e mbollen faren e specin djeges te gjykates speciale dhe ai u rrit me nje shpejtesi te paimagjinueshme.


Menjehere fara iu neshtrue nje analize nga ku doli se gjaku e deshmoreve te lirise se Kosoves eshte i vetmi ushqim per rrenjet e spec-iales ne trungun e shtrember te drejtesise.

Ky zbulim serbo-rus u prit me entuziazem neper dhembet e krymbur te Europes. Ky zbulim do te mbyllte krimin qe kane bere ato ne shembejen e instuciove te shtetit te ri te Kosoves. Ata nuk ngriten as drejtesi as shtet, por nje amalgame korrupsioni, larje parash, krim te organizuar e larje hesapesh. Mbas lufte u vrane 3800 persona, me shume se u vrane ne frontin e llogoreve te lirise. Institucinet Europiane deshtuan ne Kosove, kjo edhe per shkakun e ftohjes se vemendjes se SHBA.


Duke bere perpjekje per te themeluar gjykaten spec-iale ne Kosove, per te gjykuar kinse krimet e luftes se UCK-se, e cila bashke me popullin e vet e priti ne pragun e kullave dhe asnjeri prej tyre nuk shkoi te luftonte ne Beograd, serbet dhe ruset e kane bindur Europenose me mire i ka ardhe per shtat asaj zbulimi serbo-rus per te mbuluar lojen e piste dhe te pa ndershme te zyrtarve te nivelit shume te ulet te institucione nderkombetare qe veprojne ne Kosove.

Taksapaguesve Europiane duhej tu hidhej hi syve per kete veper makaber qe kane bere nderkombetaret ne Kosove. Kujtoj ketu nje frangment nga telenovela “Stine Dashurie” kur nje aktore tha: “U mesuan edhe keta te vjedhin”

Se pari nje gjykate speciale duhej te ngrihej menjehere nga vendet europiane per te gjykuar administraten nderkombetare per krimin qe kane bere ato ne ekonomi, ne shit-blerjen e objekteve strategjike dhe ne lemshin e madh ne privatizimin e ekonomise ne Kosove.

Me te drejte Eliot Engell para pak kohesh ngriti zerin ne Kongresin Amerikan se si do te justifikohen parate e taksapagueve amerikan per lirine e Kosoves?!

Krejt cuditshme eshte se si brendasistemitte drejtesise nderkombetare te vendeve demokratike ku synon te jete edhe Kosova te themelohet nje gjykate speciale! A eshte gjykata gjykate?!


Specialitetetjane ne kuzhine dhe jo ne drejtesi se drejtesia nuk eshte pice e nuk eshte suxhuk!


Drejtesia ka madje edhe organin e akuzes dhe policine. Kush jane pra keto dy organe, prokurororia dhe policia?! A do te paguaj perseri lekura e popullit kosovar dhe te ai amerikan e europian per te mbajtur gjalle kete kufome te vdekur dhe kete ciban qe i ka dale ne qafe drejtesise?!

Pse keto organizma nderkombetare ne Kosove, me orgazem ne mbushjen e xhepave, nuk kane bere as hapin me te vogel per ta shkeputur sistemin e drejtesise kosovare nga menyrat dhe taktikat e sistemit serb te kohes se komunizmit?! Rasti i Mitrovices dhe themelimi i gjykates speciale eshte demi me i madh qe i behet pavaresise se shtetit te Kosoves.

Nderkohe qe Kosova ende nuk eshte panuar ne OKB ( e habishtme se si ata qe jane per paqe, por kurr nuk u leten per te vetem kur i beri Nana Tereze, te pranojne planin serbo-rus per te themeluar spec-ialen ne Kosove) dhe si ka mundesi qe parlamenti i Kosoves te kerkoje ndryshim ne kushtetute, kur e gjith bota e di Planin Athisari?!

A eshte ky pra cenim e sovranitetit te Kosoves?! Kush e shikon kete nga Statujja e Lirise ne Amerike thote se po e madje nje shkelje e pariparueshme.

Nese ngrihet nje gjykate te me gjykoje se une mbrojta vatren time edhe kur ma prene femijen ne djep dhe ma hodhen ne kusine me uje te valuar dhe paramilitari serb i armatosur me tha se me qe nuk paske mish merre e haje femijen tend, atehere Zoti e mallkofte kete drejtesi!. Si cdo lufte edhe ajo e UCK-se qe ishte totalisht mbrojte ne kushtet e mosnjohjes mund te jene bere edhe shkellje me robt e luftes, po a ka krim me te madh njerezor qe ushtria serbe te largoje me dhune e me gjak nje milion kosovar nga trojet e tyre?!Gjykimi eshte si per njeren pale e si per tjeteren.

A po i bihet mohit Gjykates se Hages per krime lufte me themelimin e gjykates speciale?!

A eshte kjo e fundit sfide per te paren! Pse ndodh kjo?!Kjo ndodh se heronjte e vertete kane vdekur, se pote ishin gjalle gjithe bota do ta merrte vesh gjuhen e tyre te ashper! Tani ne pushtet jane ata qe nuk dine c’ka eshte lufta, c’ka eshte nderi e cka eshte kombi e flamuri. Flamuri i tyre edhe dollari dhe haremi!

Ne sistemin e drejtesise kosovare mund te ngrihet nje gjykate e vecante per nje afat disa vjecar, qe te merret me krimet e renda ne ekonomi, kjo me gjyqtare e perkuror, jo si keto kopetativash, por specialiste te njohur nderkombetar, per ti dhene nje mesim klases politike kosovare sa nuk eshte vone se kjo heret a vone do te bie ne lekure te popullit e dhimbja do te jete me e madhe se ne kohen e piramidave te Sudes ne Shqiperi!

Ajo mund te gjykoje edhe ndonje veprim te gabuar te eksponeteve te UCK-se, megjithse Gjykata e Hages e ka dhene verdiktin per to, por te gjykonte cdo kembe serbi qe shkeli ne token e pambrojtur te Kosoves. Kjo eshte drejtesi!

Pikpyetjet jane te medha. Si mund ta formoje OKB-ja gjykaten speciale, se ka dreqin e shpiken kete fjale, kur ajo nuk e ka njohur ende Kosoven si shtet te pavaruar dhe te lire?!

Ajo qe eshte me e turpshme gjykata speciale qendren do ta kete ne nje vend te huaj dhe “specat e pabindur”do ti cojne ne drejtesi xhandaret serb qe bene krime ne Kosove dha tani kane nderruar uniformen dhe jane ngritur ne pergjegjesi.

Shpesh neper media kam degjur te permendet vend e pa vend fjala “Ne kordinim me faktorin nderkombetar dhe SHBA” Kjo eshte genjeshtra me e madhe.

Se pari SHBA nuk bejne as kordinime dhe as manovra, por prerazi mbajne qendrimin e tyre politik. Ata kurre nuk i shkelin parimet demokratike, lirite dhe te drejtave te njeriut, te drejten e vetvendosjes se popujve e kryesiht atyre te vegjel, prandaj ne syte e njerezimit ata jane te medhenj!Lindja e shtetit te ri e Kosoves, ka per “prinder” keto parime amerikane.

Populli Kosovar, shoqeria civile, gjaku i deshmoreve dhe ata luftetare te lirise qe kane mbetur gjalle, por pa buk e strehim per shkak te diktatures se re te qeverisjes, duhet ti drejtohen edhe njehere SHBA dhe popullit te saj me te gjitha format dhe mundesit per nje plan te ri “marshall” per Kosoven.

Kjo thirrje duhet ti drejtohet edhe diaspores shqiptare ne Amerike, e topitur deri ne kocken e fundit, per nje zgjim te ri si ne kohen e demostratave dhe te mos flere duke pritur ndonje vlersim te pavlefshem nga zyrtaret e Kosoves. Qeveria duhet shkudur si dardhat e egra!

Nderkohe qe shume femije nga prinder kosovar ne Amerike kane mbaruar universitet nga me te miret e ketij shteti, per politike e drejtesi, ata nuk jane ftuar nga shteti i Kosoves te jene pjese e diplomacise, por militantizmi tregtar me strajcen e suxhukeve e ka kaplur ke te dege, duke zvogluar e keqesuar imazhin e aspiratave te popullit ne bote. Po Serbia?!

Studentet e saj pasi mbrojne shkelqyeshem akademine e urejtjes naconale anti-shqiptare shkojne te kryejne shkallat sidomos ne Angli, Amerike e France dhe me pas me te dy gjuhet veprojne e punojne ne diplomaci per shtetin e tyre. Jane te zot, te mos u hame hakun.

Edhe prej armikut duhet mesuar, e kur eshte puna per serbet ke c’ka te mesosh prej tyre. Puna e gjykates nuk duhej te vinte deri ketu se kopilin serbo-rus na e kane lane ne dere dhe na duhet ta rrisim per helmimin e vetvetes!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)