AJETE PAVATA : TANI KUR VITET KALUAN...


Cikël poetik nga Ajete Pavata


Yll qe nuk shuhet kurre

Lirine solli per Ne

Gjaku i Tij shendrit n' flamur


KUSHTRIM PER PAVARESI


( Deme Ali Pozharit ne diten e kalimit ne amshim - 26 prill 1975 )

Ne Reke te Madhe - ne Dukagjin
Deme Ali Pozhari
leshon kushtrim per liri
per Kosove e shqiptari

Edhe pertej lindjes se vet
Deme Ali pozhari
qendron krenar

Deme Ali Pozhari
udhetar i lirise
- luftetar
i stines se ngjyrave te Diellit

25/04/2014


Foto: TIK-TAKET E ZEMRES

Tik-taket e zemres
jane melodi
- dashuri
jane vaje e lot
jane gezim
jane zhgenjim

Tik-taket e zemres
meshirojne
adhurojne
dashurojne

Tik-taket e zemres
perhere jane te zgjuara
por vetem nje here
te pushtuara
- nje here te pushuara

22/04/2014ISHIT LULE TE LIRISE-Tahir, Enis e Hasan Zemaj-

Kosove rreze e etshme
Per liri
Kosove fole trimash
Me Tahir Zemaj ne gji

Tahir Zemaj trim
Ne krye te FARK-ut
Me Ibrahim Rugoven
Adem Jasharin
Ahmet Krasniqin
Salih Cekajn
Agim Ramadanin
E me shume te tjere
Ne Kosove sollet lirine

Ne at nate janari
Te kobshme ne tradhti
Me Enisin e Hasanin
Ju perpiu nata ne pusi

Ishte dore e lige
Ishte cmenduri

16/05/2014
Gjakove


Foto: ATDHETARIT GUXIMTAR
( Haki Povatajt )

Perhere armikut
i dole perball
&
Ishe i veqant
- i dalluar fare
si nga guximi
- e tjera tipare
&
Atdhetar e guximtar
per breze ne ditar
&
Shkollen ku punove
me lule e rrethove
tani busti yt
aty ben roje

30/04/2014

ATDHETARIT GUXIMTAR


( Haki Povatajt )

Perhere armikut
i dole perball
&
Ishe i veqant
- i dalluar fare
si nga guximi
- e tjera tipare
&
Atdhetar e guximtar
per breze ne ditar
&
Shkollen ku punove
me lule e rrethove
tani busti yt
aty ben roje

30/04/2014

Foto: M E R G I M I

Mergimi
rrugetim
vaje zemre
lot syri

Mergimi
shpetim
per te perndjekurit 
e vendit tim

Ne mergim 
numrohen ditet
humbet shpresa
vitet iken

Nenave
loti u rreshqet
malli djege

Dera e shtepise
rri e hapur
per pritje
te pa fund

Rruge e gjate
plot plage
te pasheruara
- pritje

14/04/2014


M E R G I M I

Mergimi
rrugetim
vaje zemre
lot syri

Mergimi
shpetim
per te perndjekurit 
e vendit tim

Ne mergim 
numrohen ditet
humbet shpresa
vitet iken

Nenave
loti u rreshqet
malli djege

Dera e shtepise
rri e hapur
per pritje
te pa fund

Rruge e gjate
plot plage
te pasheruara
- pritje

14/04/2014

Foto: BABAI NUK MA NJOHU JETEN

Babai im i mire
nuk e pat fatin
ta njoh jeten time
Babai im i mire
nuk e pat fatin
t' i njoh meritat e mia

Babai im i mire
nuk m' i njohu
as mekatet e mia

BABAI NUK MA NJOHU JETEN

Babai im i mire
nuk e pat fatin
ta njoh jeten time
Babai im i mire
nuk e pat fatin
t' i njoh meritat e mia

Babai im i mire
nuk m' i njohu
as mekatet e mia
 


PENA JOTE PREKE QIELLIN


( Adem Istrefit )

Majat e Strellcit
pyesin per Ty
kullat e rrenuara
kane malli per ty

Tani larg vendlindjes
ne zemer te memedheut
penen e more
ne te arte e shendrrove

Atdhetar i paepur
vendlindjen se harrove

Pena jote preke qiellin
shnderite si hene
rrezon si diell
n' at' ane e ne kete ane

28/042014


ENDERRAT FEMIJERORE


Kur isha fare e vogel
enderrat i kisha te medha
enderroja e cfare s' enderroja
te rritem, te rritem panda

Paramendoja veten te bukur
qe te gjithe t' ma kene lakmi
te kryeja shkollim te lart
t' arrija suksese te pa kufi

Deshiroja te behem aktore
e pelqyar shume
ndonjehere gjyqtare
te padrejten ta veja ne thumb

Keto ishin vetem enderra
sepse vitet iken me vrap
dhe fati nuk e dashti
me mua hyri ne hak

Tani kur vitet kaluan
e me to edhe enderrat u shuan
enderroj te shuhem lehte
me njerez per t' u pershendet

Gjakove, 13/06/2014


Foto: PIKTORI

Piktori hedhe ngjyra
per ta pikturuar jeten
ai thelle ne shpirt
e ndjene vetveten

Ngjyrat me shije
i derdhe mbi pelhure
e asaj qe e trazon
ne jete - sot e dikur

Me bejne te mendoj shume
per ta zgjidhur enigmen
mendimet rrjeshin si lum
por, kot se gjeje zberthimin

He, pra
ne jete
perhere dicka
mbetet enigme

Gjakove, 15/06/2014KUR JETA VETEM AKTROHET

Ndjej ditet
qe ikin me shpejtesi
e netet e heshtura
me shtrydhin ne qetesi

Realiteti eshte i hidhur
pesimizem ne vete mban
edhe qielli i perhitur
duket sikur qane

Kur jeta vetem aktrohet
kerkohet force t' aktrosh
eshte veshtir t' jetohet
kur shpirti t' ben te luftosh

Ta luftosh padrejtesine
qe gezimet m' i grabit
padrejtesia ma cungon lirine
rinine ma gelltite

Permes vuajtjeve
ne stinet e mia
ne vetvete mesova
ta aktroj jeten

Gjakove, 15/06/2014


LUMTURIA ME BEKOI

Lumturia vetem enderrohet
lumturia eshte jeteshkurter

Ne udhetimin tim
shkurtas e njoha lumturine

Me lumturine
stacionin e kishim te kundert
ndaj une zbrita
treni vazhdoi rrugetimin

Lumturia ka pamje hyjnore
ka ngrohtesi diellore
ka thellesi qiellore

Lumturia ime mbeti ne mendime
e here-here ne enderrime

Lumturia pak me shoqeroi
por, prapseprap me miresi me bekoi

Gjakove, 10/06/2014
 

Foto: KUR JETA VETEM AKTROHET

Ndjej ditet
qe ikin me shpejtesi
e netet e heshtura
me shtrydhin ne qetesi

Realiteti eshte i hidhur
pesimizem ne vete mban
edhe qielli i perhitur
duket sikur qane

Kur jeta vetem aktrohet
kerkohet force t' aktrosh
eshte veshtir t' jetohet
kur shpirti t' ben te luftosh

Ta luftosh padrejtesine
qe gezimet m' i grabit
padrejtesia ma cungon lirine
rinine ma gelltite

Permes vuajtjeve
ne stinet e mia
ne vetvete mesova
ta aktroj jeten

Gjakove, 15/06/2014PUTHJA E PARE

Ishte nena ajo
qe e para me puthi
kur babai bekimin ma dhuroi
&
Nena me solli ne jete
desha apo s' desha une
nga pergjithesi qe ndjeu
shpesh me porositi:
&
Nese jeta te lendon,
t' lutem bija ime,
mos me gjyko
qe te solla ne jete
e nuk arrita te te ndihmoj
&
Nene ike shume heret
puthjen tende edhe sot enderroj

Gjakove, o7 qershor 2014

Foto: *
Nga libri për fëmijë..."Burim i hidhur je mërgim", që përgatitet për botim...Pilo
*
ME FAL GJYSHE

- nga letra e një emigrante të vogël -

Më fal gjyshe,pa përrallat e tua po rritem,
Pa puthjen, përkëdheljet, zërin e ngrohtë.
Frutet e uratës derdhen,e më pas habiten
Rrugëve të mallit, shpërndara nëpër botë.

Më fal gjyshe që nuk të shkruaj dot një letër,
Kur t'flas në telefon,dhe më shumë unë vuaj.
Mërgimi i prindërve,kjo plagë shumë e vjetër,
Nuk më dha mundësinë,që mirë të të shkruaj.

Asgjë nuk më mungon,i kam lodra dhe fruta,
Me kompjuter në dorë flë për çdo mbrëmje.
Mungojnë vetëm përrallat e tua buzë - buta,
Dhe prehri,që përkund ninullën e një ëndrre...

Të gjitha do ti falja për ato dy buzët e tua,
Aromë frutash,që gjyshi i nxirrte nga xhepi.
Më shumë asgjë në këtë botë gjyshe, s'dua,
Atje fshihet lumturia me madhësinë sa deti...

Mbylli gjyshe dyert,vrimat,mbylli dhe dritaret,
Të mos ikin nga shtëpia fëmijëria me kujtime.
Kur të kthehem një ditë si shelege manareee,
T'i gjej, t'i prek, e t'i puth atje te shtëpia imee...

Më kthe përgjigje, më prit, për ty jam e etur!
Përgjigjia s'erdhi kurrë! Gjyshja kish vdekur!

Pilo...&_____London 26/5/2014_____________________

DERI KUR

Kosova ime e dashur
masakrenjte po te demtojne
ne emer te patriotizmit
edhe sot po te shkallmojne

Tani kur armiku iku
pse ende nuk ke qetesi
pse as sot punetori
nuk ka buke per femije

Pse drejtesi as sot nuk ka
kush kend s' e respekton
mossiguria edhe sot
jeten po e lendon

Te varrezat kot pse shkojme
kinse deshmoret t' i nderojme
kur femijte e tyre sot
te pambrojtur jetojne

Ndaj t' i therrasim ndergjegjes
se Kosova me shume se kurre
pergjithesi kerkon

Gjakove, 2 qershor 2014Foto: NUK DUA TE QAJ

Nuk qava athere
kur loti e shtronte
shtratin e rrjedhes se vet

Lotin qe e perbia
kishte shije te hidhur

Valle me mbeshtjellej
loti ne cerpik
kur pikonte ne zemer

U rrita me shpresen
dhe me enderren e lotit
qe krenarine ma ben me te forte

Loti im ende
pikon ne zemer

Gjakove, 29 maj 2014NUK DUA TE QAJ

Nuk qava athere
kur loti e shtronte
shtratin e rrjedhes se vet

Lotin qe e perbia
kishte shije te hidhur

Valle me mbeshtjellej
loti ne cerpik
kur pikonte ne zemer

U rrita me shpresen
dhe me enderren e lotit
qe krenarine ma ben me te forte

Loti im ende
pikon ne zemer

Gjakove, 29 maj 2014


Foto: TE NDJEJE

Vargu im
te ndjene
kur fjala shperthen
me rrahjet e zemres

Mendimet
rrugetojne
bashk me valet e deterave
bashk me valet e oqeaneve
atje ku duan t' i prekun brigjet
atje ku duan ta prekun qiellin

Ndonjehere
mendimi vret
fjala mbetet pa ze

Ne rrugetim
te ndjeje ne heshtje
ne heshtje jetoj me ty

Ndjenja
perseri mbijeton

22/05/2014
Gjakove


FATI

Fatin ne jete e enderrojme
ashtu sic e deshirojme

Fati na ofrohet
e here na largohet
ndodhe qe fat ne jete
te mos perjetojme

Fati nuk shitet
fati nuk blehet
e as me vrap 
- nuk zihet

Shpesh jeta na mashtron
e nga Zoti na largon

Fati di edhe te buzeqeshe
peshen e rende na largon
fati di edhe te na gezon
kur se pret, as se mendon

Nese fati nuk te vjen pas
jeta pa te eshte maraz

23 maj 20014, GjakoveFoto: FATI

Fatin ne jete e enderrojme
ashtu sic e deshirojme

Fati na ofrohet
e here na largohet
ndodhe qe fat ne jete
te mos perjetojme

Fati nuk shitet
fati nuk blehet
e as me vrap 
- nuk zihet

Shpesh jeta na mashtron
e nga Zoti na largon

Fati di edhe te buzeqeshe
peshen e rende na largon
fati di edhe te na gezon
kur se pret, as se mendon

Nese fati nuk te vjen pas
jeta pa te eshte maraz

23 maj 20014, Gjakove


PIKTORI

Piktori hedhe ngjyra
per ta pikturuar jeten
ai thelle ne shpirt
e ndjene vetveten

Ngjyrat me shije
i derdhe mbi pelhure
e asaj qe e trazon
ne jete - sot e dikur

Me bejne te mendoj shume
per ta zgjidhur enigmen
mendimet rrjeshin si lum
por, kot se gjeje zberthimin

He, pra
ne jete
perhere dicka
mbetet enigme

Gjakove, 15/06/2014 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)