Skip to main content

Lufta diplomatike ruse dhe dezinformimi medial...!

                       

                                                     NGA: ISMAIL MUQIQI                           

Instituti Kipred i Kosovës pas një analize të gjerë hartojë raportin analitikë të gjendjes aktuale të diplomacisë Ruse dhe dezinformimi medial kundër Kosovës. Rusia si aleate tradicionale e serbisë, po zhvillon luftë propagandistike kundër Shtetësisë së Kosovës në të gjitha mekanizmat ku ajo bënë pjesë në arenën ndërkombë

Diplomacia ruse në kontunuitet zhvillojë propagandë kundër shtetësisë së Kosovës duke e akuzuar perëndimin për bombardimet e NATO-së, për formimin e Forcave të Armatosura të Ushtrisë së Kosovës si dhe për trajnimin dhe furnizimin me armatim të Ushtrisë së Kosovës. Propaganda ruse për interesat e saj “cariste” në vazhdimësi është pozicionuar kundër Shtetit të Kosovës përmes diplomacisë së saj si dhe përmes dezinformimi medial.

Mjerisht rusët ishin ata të cilët i ndihmuan serbisë që në këshillin e Evropës përmes Dick Martyt të  akuzojnë UQK-në dhe udhëheqjen e saj për krimet e luftës deri tek nxjerrja e organeve. Ajo ofanzivë diplomatike me plotë të pa vërteta por në mënyrë të sinkronizuar serbia dhe Rusia arritën qëllimin e tyre që ti instrumentalizojn mekanizmat ndërkombëtar për formimin e tribunalit të HAGES.

Politika ruse asnjëherë nuk është ndalur kundër Shtetësisë së Kosovës ajo përmes këshillit të sigurimit dhe me ndihmën dhe përkrahjen e aleateve të saj punojë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO dhe Interpol. Propaganda mediale ruse nga 500 artikujt medial 92% prej tyre ishin dezinformata. Rusia bashkë me serbin gjatë viteve të fundit është  aktivizuar me propagandë diplomatike nëpër Shtetet e ndryshme të Afrikës dhe Amerikës Latine në q/njohjen e Shtetit të Kosovës. Të dhënat tregojnë se në kuadër të diplomacisë së jashtme ruse dhe serbe punon taskforca propagandistike mediale e cila lajmet dhe informatat kundër Kosovës i përkthen nga rusishtja në gjuhën Angleze duke i furnizuar ministritë e jashtme të Shteteve të ndryshme të Botës me plotë të pa vërteta kundër Shqiptareve dhe shtetit të Kosovës. Tani kur pritet të fillojë punën Asambleja e përgjithshme e Kombeve të Bashkuara diplomacia ruse dhe propaganda mediatike ruso serbe po lobojnë kundër pranimit të Kosovës në mekanizmat ndërkombëtar.

Për fat të keq pas ramjës së komunizmit ka mbetur vetëm serbia vrimë e zezë në Ballkan e cila interesat e Rusisë për tu faktorizuar në këtë pjesë të Ballkanit po mundohet ti mbaj gjallë, përmes Kishës Ortodokse bashkë me udhëheqësin e Shtetit e cila e ka ëndërr projektin e serbisë së madhe. Kjo më së miri u vërtetua para dy dite në Mal të Zi ku forcat ultra nacionaliste të udhëhequra nga Kisha dhe krerët e shtetit serbë e atakuan rendin kushtetues, integritetin dhe sovranitetin e Republikës së Malit të Zi.     

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Genci Gora NË SHKOLLË TEK SHTRIGA Shkarko falas   Begzat Rrahmani VALËT E GURRËS Shkarko falas   Mehmet Bislimi Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LIRIKAT E FJETURA Shkarko falas Renato Kalemi DYMBËDHJETË (tregime nga teatri  i absurdit) Shkarko falas   Begzat Rrahmani TROKU I KALIT TË ZI Shkarko falas   Arjan Th. Kallç0 ËNDRRAT THYEHN SHPEJT Shkarko falas   Nase Jani GRUAJA NË KAFAZ Shkarko falas   Rhonda Byrne FORCA Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch KRAKËLLIMAT E NATËS Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch DRURI I PIKËLLUAR Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LOTI I GOTËS SË DEHUR Shkarko falas   Xhevat Hasani Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch NJË JETË NË SHËRBIM TË LIRISË - KUSHTUAR NASER HANIT Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluziv

Ese për Vitin e Ri

Viti i ri, festa ime e preferuar, eshte njera prej diteve me te festuara ne bote. Dita eshte e zbukuruar me kostume te bukura dhe me tradite. Secili popull e feston vitin e ri ne menyren e vet. Ne festojmë Vitin e Ri në 31 dhjetor. Kjo është festë e madhe. Ne blejmë rroba të reja dhe gjëra të reja. Ne e vendosim pemën e Vitit të Ri në një cep të shtëpisë sonë. Prindërit blejne dhurata për ne. Ne vendosim mbulesë tavoline dhe e vënë shumë gjëra të shijshme në të. Të tilla si tortë me fruta të ndryshme dhe përgatisim ushqime të ndryshme. Dhe njeri nga familja ime veshin kostumin e Babadimrit. Ne fikim dritën dhe bërtasim Gezuar Viti i Ri tri herë vetëm për argëtim. Ne këndojmë këngë, luajmë lojra, valle dhe kemi shumë kenaqesi. Në qoftë se bie borë bëjmë dordolec prej dëbore dhe në hundën e tij vëmë karrota ose luajmë me topa bore. Por zakonisht koha është e ngrohtë dhe nuk ka borë. Pastaj ne hedhim fishekzjarre jashtë dhe dëgjojmë tingujt me zë shume te lartë.Tingujt e krismave,

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Vërtetësinë e Mujit dhe Halilit në fshatin Marinë nuk e konteston askush. Gurët e këtyre kreshnikëve, që gjenden në këtë fshat, janë krenaria dhe njëkohësisht burimi i një frike të vjetër. Sipas banorëve, ata që janë munduar të ndryshojnë vendin apo formën e gurëve të Mujes dhe Halilit, sot nuk jetojnë më. Legjendat Muji dhe Halili, të cilët kanë jetuar vetëm në imagjinatën e shkrimtarëve, janë ringjallur në një fshat të Drenicës. Në telin e Lahutës, ata edhe më tutje shkulin lisa dhe peshojnë shkëmbinj. Muji dhe Halili kanë qenë dy malësorë që kanë pasur fuqi mbinatyrore. Ata, sipas legjendës, ishin shtatgjatë, muskulorë dhe me mustaqe të gjata. Madje, fshati Marinë i Drenicës ka një lidhje shumë të veçantë me këta dy malësorë. Këtë lidhje e bëjnë më të fortë dhe të prekshme tre gurë të mëdhenj, të cilët qëndrojnë afër shkollës së fshatit. Brez pas brezi në Marinë me rrethinë tregohen legjenda se si këta gurë janë peshuar nga duart e Mujës dhe Halilit. Ndërsa profesor