Skip to main content

Serbia e provokoi Kosovën ne Cetinë


Shkruan Fahri Xharra

Ngjarjet e djeshme në Cetinë të Malit të Zi, ku Serbia me dhunë e shuguroi “Krye peshkopin”  serb në Malin e Zi me qëllime shumë të errta, qëllimi i sëcilës ishte të krijoj gjakderdhje dhe me këte të hapë rrugën e  saj për ripushtim të Malit të Zi.

Serbia edhe pse e di që Mali i Zi, që moti i ka thënë asaj lamtumirë dhe se Mali i Zi është shtet i pavarur nën mbrojtjen e NATO-s , por prapë se prapë Kisha Sllave Serbe  ideatore e të gjitha tragjedive në ish-Jugosllavi  e do një tjetër luftë të përgjakur. Asaj nuk ia ndien për renomenë e saj në botë, sepse Europa dhe Amerika janë duke e përgshelur në mënyrë që ajo të ndërron mendje dhe ti bashkohet Europës; por këto harraojnë se Serbia është shtet vazal i Rusisë dhe që nuk guxon të bëj një hap pa lejen e Rusisë.

Të shkojmë më tutje, malazezët nuk janë sllavë, janë dokleat dhe kurrsesi gjaku i tyre nuk përputhet me ate serb, jo që po e them unë por këte publikisht e deklarojnë edhe populli , politika dhe Akademia e Shkencave Malazeze.

Se si erdhi ortodoksia  në Malin e Zi me anën e Rusisë këte e dimë ne edhe  edhe serbët e edhe malazezët.

Serbia do t`ia mohoj Malit të Zi ortodoksinë esaj me qëllim të futjes në kthetra këte shtet të pavarur dhe sovran.

Të spjegojmë :“Sipas lajmeve nga mediat serbe , në Patrikanen e Pejës qenka shënuar 800 vjetori i Autoqefalisë së Kishës pravosllave serbe ( SPC).

(https://www.kosovo-online.com/vesti/drustvo/u-peckoj-patrijarsiji-obelezeno-osam-vekova-autokefalije-spc-8-10-2019 ). Po, pse në Pejë ? “

( Provokim i rëndë  për Kosovën )

Me të vërtetë kjo rrenë serbe më indinjon, kur ata e dinë shumë mirë që Rusia dhe Otomanët në bashkëpunim e krijuan kishen pravosllave serbe. Lere, ata që që rrejnë  por edhe duan t`ia imponojnë Malit të Zi.

Pse serbët nuk e kishin Autoqefalinë e tyre deri vonë, dhe kur e morën ? Deri më tani e kanë gënjyer botën dhe neve po ashtu. Por, ortodoksisë  serbe (pravosllavisë ) iu dha një grusht i rëndë: rrenave të tyre , e morën grushtin e rëndë kohën e fundit, nga Bartolomeu i Stambollit , fjalët e të cilit po i përcjelli : : Serbëve pra, iu bëri të ditur që Autoqefalia e tyre kishtare pravosllave iu dhe shumë vonë, në vitin 1922,pasi që e blenë duke paguar patriarkun e kohës, jo më pak se një milion e gjysmë milioni franga të Zvicrës? Paramendoni se sa të mëdha ishin ato pare në atë kohë !

Pra, kur Kisha e Stabollit nuk iu njihte Autoqefalinë deri në vitin 1922, ata e dinin se Kisha ortodokse ishte në duar  të tjetërkujt ( lexo:shqiptarëve ). Pra Kisha serbe kishte rrejtur mbi 800 vjet

Atëherë sa ka të drejt SPC –ja me një autoqefali të blerë të  bëhet patron kishtar i një populli të pavarur ? Por Kisha Serbe nuk ka as moral e as dinjitet kishtar, por është parti e fortë politike mveshur në petkun fetar.

Bota duhet të dijë të vërtëtën serbe , se pse ajo historikisht fund e krye është një imagjinatë ruse, me qëllime të caktuara.

Fjalët e Ptriarkut Bartolomeu, serbëve ishin: “ E keni paguar Autoqefalnë me pra të gatshem sepse një mëvehtësi e pavarësisë së nuk është  askund në dokumentat kishtare. Për shkak të rrenëve të herëshme arkiepeshkopi i Ohrit Detemetros Chomatenos i kishte kërcnuar me mallkim dhe përjashtim.  Serbët vetëm rrena i mbanë.

Provokim i rëndë për Kosovën;  “Kur ushtria serbe kthehet në Kosovë” Kjo këngë është kënduar nga klerikët e Kishës Ortodokse serbe në ceremoninë shugurimit në Mal të Zi..

A nuk ishte ky nje provokim i rëndë për Kosovën ?

Edhe në Shqipëri duhet të bëhet kujdes se elementet grekofile munden në çdo kohë ta tensionojnë situatën e sigurisë në të njejtën mënyrë.

Fahri Xharra, Gjakovë

06.09.21


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Genci Gora NË SHKOLLË TEK SHTRIGA Shkarko falas   Begzat Rrahmani VALËT E GURRËS Shkarko falas   Mehmet Bislimi Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LIRIKAT E FJETURA Shkarko falas Renato Kalemi DYMBËDHJETË (tregime nga teatri  i absurdit) Shkarko falas   Begzat Rrahmani TROKU I KALIT TË ZI Shkarko falas   Arjan Th. Kallç0 ËNDRRAT THYEHN SHPEJT Shkarko falas   Nase Jani GRUAJA NË KAFAZ Shkarko falas   Rhonda Byrne FORCA Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch KRAKËLLIMAT E NATËS Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch DRURI I PIKËLLUAR Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch LOTI I GOTËS SË DEHUR Shkarko falas   Xhevat Hasani Ekskluzivisht për   www.sa-kra.ch NJË JETË NË SHËRBIM TË LIRISË - KUSHTUAR NASER HANIT Shkarko falas   Adem Zaplluzha Ekskluziv

Ese për Vitin e Ri

Viti i ri, festa ime e preferuar, eshte njera prej diteve me te festuara ne bote. Dita eshte e zbukuruar me kostume te bukura dhe me tradite. Secili popull e feston vitin e ri ne menyren e vet. Ne festojmë Vitin e Ri në 31 dhjetor. Kjo është festë e madhe. Ne blejmë rroba të reja dhe gjëra të reja. Ne e vendosim pemën e Vitit të Ri në një cep të shtëpisë sonë. Prindërit blejne dhurata për ne. Ne vendosim mbulesë tavoline dhe e vënë shumë gjëra të shijshme në të. Të tilla si tortë me fruta të ndryshme dhe përgatisim ushqime të ndryshme. Dhe njeri nga familja ime veshin kostumin e Babadimrit. Ne fikim dritën dhe bërtasim Gezuar Viti i Ri tri herë vetëm për argëtim. Ne këndojmë këngë, luajmë lojra, valle dhe kemi shumë kenaqesi. Në qoftë se bie borë bëjmë dordolec prej dëbore dhe në hundën e tij vëmë karrota ose luajmë me topa bore. Por zakonisht koha është e ngrohtë dhe nuk ka borë. Pastaj ne hedhim fishekzjarre jashtë dhe dëgjojmë tingujt me zë shume te lartë.Tingujt e krismave,

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Vërtetësinë e Mujit dhe Halilit në fshatin Marinë nuk e konteston askush. Gurët e këtyre kreshnikëve, që gjenden në këtë fshat, janë krenaria dhe njëkohësisht burimi i një frike të vjetër. Sipas banorëve, ata që janë munduar të ndryshojnë vendin apo formën e gurëve të Mujes dhe Halilit, sot nuk jetojnë më. Legjendat Muji dhe Halili, të cilët kanë jetuar vetëm në imagjinatën e shkrimtarëve, janë ringjallur në një fshat të Drenicës. Në telin e Lahutës, ata edhe më tutje shkulin lisa dhe peshojnë shkëmbinj. Muji dhe Halili kanë qenë dy malësorë që kanë pasur fuqi mbinatyrore. Ata, sipas legjendës, ishin shtatgjatë, muskulorë dhe me mustaqe të gjata. Madje, fshati Marinë i Drenicës ka një lidhje shumë të veçantë me këta dy malësorë. Këtë lidhje e bëjnë më të fortë dhe të prekshme tre gurë të mëdhenj, të cilët qëndrojnë afër shkollës së fshatit. Brez pas brezi në Marinë me rrethinë tregohen legjenda se si këta gurë janë peshuar nga duart e Mujës dhe Halilit. Ndërsa profesor