TURBULENCA ETNIKE NE BALLKANIN E TRAZUAR

OPINION -  FLORIPRESS

Nacionalizmi radikal përsëri është në ngritje në Serbi. Dështimi për ti arritur qëllimet e tij territoriale, gjatë luftërave të pamëshirshme në vitet e 90-ta, do të ishte dashur që ti ketë mësuar nacionalistët e linjës së fortë të Serbisë se ëndërra për një Serbi të madhe është e pakuptushme. Por kjo nuk ka ndodhur. Në zgjedhjet e fundit presidenciale, revanshistët serbë, të prirë nga Tomisllav Nikoliqi, fituan më së shumti votan të përbashkëta. Rezultatet ishin anuluar për shkak të pjesëmarrjes së pamjaftueshme të votuesve në këto zgjedhje. Por, ftesa e zotit Nikoliq për një shtet të madh serb shkaktoi rezonancë te një elektorat, që ende është i zemëruar në Perëndimin, për fushatën e bombardimeve të Natos në Kosovë në vitin 1999 dhe, poashtu, i zemëruar për dështimin e koalicionit prodemokratik në pushtet për ti përmirësuar standardet e mjera të jetesës. Krymeinistri reformist, Zoran Zhivkoviq është thellësisht i brengosur që Partia Radikale e Tomisllav Nikoliqit do të mund të dalë si forca më e fuqishme politike e Serbisë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në këtë vend, që mbahen në fund të këtij muaji. Shefi i zotit Nikoliq, Vojisllav Sheshel dhe ish diktatori serb, Sllobodan Millosheviq, po e paraqesin vetveten si alternativë e volitshme kashi qeverisë properëndimore demokratike. Zoti Millosheviq po e kryeson listën e kandidatëve të Partisë Socialiste ndërsa zoti Sheshel e kryeson atë të radikalëve, përkundër faktit se të dytë gjenden në burgun e Hagës, të akuzuar për krime të luftës, të kryera nga ushtria e Serbisë dhe njësitet paramilitare serbe, gjatë shpërbërjes së dhunshme të Jugosllavisë. Hulumtimet e opinionit tregojnë se Partia Radikale e Vojisllav Sheshelit dhe ajo Socialist e Sllobodan Millosheviqit, mund të dominojnë në zgjedhjet e përgjithshme. Fitorja e ekstremistëve nacionalistëve do të kërcënonte dhënien e alarmeve në rajon, duke hapur rrugën për një rund të ri të mundshëm të luftës etnike. Popullariteti në rritje i Vojisllav Sheshelit dhe i Sllobodan Millosheviqit është simbol i refuzimit nga ana e shumë serbëve për tu pajtuar me të kaluarën e neveritshme të vendit të tyre gjatë luftave në Ballkan, në dekadën e fundit. Në vend se të marrin përgjegjësinë për fajësi në mbështetjen e regjimit të zotit Millosheviq, në fushatën e pastrimit etnik në Kroaci, në Bosnjë dhe në Kosovë, pjesa më e madhe e serbëve e kanë përqafuar një konspiracion të viktimës, sipas së cilës, Serbia shihet si e tradhtuar nga Bashkësia ndërkombëtare dhe nga renegatët në shtëpi.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)