FALENDERIM PUBLIK ME RASTIN E VDEKJËS SË BABAIT TONË PROF .MAXHUN BRUQI(25 DHJETOR 1928- 02.04.2016)
FALENDERIM PUBLIKFALENDEROJMË QYTETARËT E FSHATIT ISNIQ,QYTETARET E DEÇANiT,JUNIKUT ,PEJËS,RUGOVËS, BAJËS SË PEJËS,BURIMIT,GJAKOVËS,KLINËS,SKENDERAJIT, PRISHTINËS,OBILIQIT,VUSHTRISË,MITROVICËS,BOLETINIT,PREKAZIT,AQAREVËS,LIPOVECËS,LIPJANIT,GJILANIT,PRIZRENIT,FERIZAJIT,KAQANIKUT,OPOJËS,DRA-GASHIT,TROPOJËS,TIRANËS,VLORËS,SHKODRES,,ULQINIT,WASHINGTONIT,NEW YORK-UT, DUBAIT ,DETROIDIT,LONDRES,PARISIT,ROMËS,VATIKANIT,KOPENHAGËS ,CURICHUT,MADRIDIT,.KAIROS,OSLOS,MALMES,...ETJ. SI DHE NË VEÇANTI KRYETARIN E KOMUNËS SË DEÇANIT Z.RASIM SELMANAJN, DREJTORIN E DKA-SË,Z.BEKIM VISHAJ ,DREJTOR I GJIMNAZIT 'VËLLËZËRIT FRASHËRI" NË DEÇAN, Z.ENVER OSDAUTAJ,PROFESOR,ZEKË SINANAJ,GAZETAR I TELEVIZIONIT TË PRISHTINËS,REKTORIN E FAKULTETIT TË INXHINIERISË MEKANIKE TË TIRANËS PROF.DR. JORGAQ KAÇANIN,SHKRIMTARËT HALIT ELSHANIN ,NEZIR PROKSHIN,DIBRAN FYLLIN,HAJDAR FEJZULLAHUN,BEHRAM HOTIN ,REXHEP SHAHUN ,IZET DURAKUN,MINISTRIN PROF.DR. HAJREDIN KUÇI,MINISTRIN PROF.DR.ARSIM BAJRAMI,AKADEMIKËT PROF.DR.JUSUF BAJRAKTARI,AKADEMIK PROF.DR.JUSUF KRASNIQI,AKADEMIK PROF.DR.SKENDER KODREN, PROF.DR.ESHREF YMERIN, PROF.DR.VEDAT SHEHUN ,ZEF PËRGEGAJN, ,USHTARAKUN E USHTRISË SHQIPTARE ADEM AVDIA ,P[ROF.SELATIN KAÇANIKUN,XHAFER LECIN,RAIMONDA MALEÇKA, PROF.DR.SYLË TAHIRSYLAJ,PROF.DR.FATMIR TERZIUN,PROF.DR.ABDYL BUNJAKU,PROF.DR.KUJTIM SHALA,PROF.DR.CENË BYTYQI,,PROF.DR.RAMË LIKAJ,PROF.DR.AHMET SHALËN,PROF.DR.HYSNI DAKA,PROF.DR.SHYQRI GALICA,
PROF.DR.GJYLE MULLIQI, PROF.DR.TUNË PERVORFI, DEPUTEN E KUVENDIT TË KOSOVËS TIME KADRIAJ ,PROFESORESHËN FATBARDHA TAHIRSYLAJ ,MJEKËT ,MOTRAT DHE TEKNIKËT E PALOSHSHËM TË QKUK-SË,SPITALIT ORTOPEDIK NË PRISHTINË, MJEKËT E QENDRËS KLINIKE STOMATOLOGJIKE NË PRISHTINË,LIDHJEN E SHKRIMTARËVE TË KOSOVËS , ETJ. SI DHE MBI 50 MIJË QYTETARË TJERË QË MUARRËN PJESË NË VARRIM ,MBLEDHJEN KOMEMORATIVE(MË DATË 2 PRILL 2016) SI DHE NË TË PAME(3,4,5 PRILL 2016) NË FSHATIN ISNIQ .

FALENDERIM TË VEÇANTË KANË BASHKËFSHATARËT ISNIQASIT E VYER , SI DHE NXËNËSIT E BABAIT QË ERDHËN NGA TË GJITHA VISET E TROJEVE SHQIPTARE,KU BABAI IM PLOTË 42 VJET I EDUKOI SE SI DUHET ATDHEU.

ME RESPEKT ,

FAMILJA BRUQI NGA ISNIQI DHE PRISHTINA


NË PRISHTINË,7/4/2016******


REPUBLIKA E KOSOVËS


MINISTRIA E ARSIMIT 
E SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË

TELEGRAM NGUSHËLLIMI

04 Prill 2016


Me rastin e ndarjes nga jeta veterani i arsimit, Prof. Maxhun Bruqi


E nderuara familje Bruqi,

Me pikëllim të thellë morëm lajmin për vdekjen e kryefamiljarit tuaj, veteranit të arsimit në komunën e Deçanit dhe më gjerë.

Profesor Maxhun Bruqi, ishte ndër pishtarët e parë të arsimit shqip në Kosovë, që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, i cili me përkushtim dhe atdhedashuri të thellë, edukoi dhe arsimoi shumë breza të rinjsh. Ai ishte profesor i dalluar i lëndës së gjeografisë, të cilën me aq dashuri e profesionalizëm ua shpjegoi nxënësve për më shumë se 40 vite.

Profesor Maxhun Bruqi, tashmë është pjesë e panteonit të arsimit shqip në Kosovë, si njeri i cili tërë jetën ia kushtoi arsimit. Ai do të mbetet gjatë në kujtesën tonë dhe secilit nxënës që pati fatin të mësoi nga profesori për kulturën, pedantërinë dhe etikën profesionale prej pedagogu.
I përjetshëm qoftë kujtimi për të!

Me respekt,
Arsim Bajrami,
Ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë

http://masht.rks-gov.net/article/telegram-ngushellimi-14
Mbledhje Komemorative për Prof.Maxhun Bruqi - YouTube


https://www.youtube.com/watch?v=h-bKS6kFU7o
Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)