Vepra e prof.Maxhun Bruqit ndriçon mbarë shqiptarinë e sidomos brezat e rinj që po vijnë....

Faleminderit te gjithëve që morët pjesë në varrimin e babait tim,ju që na nderuat me pjesmarrje dhe ju që na shprehët ngushllime përmes telefonatave dhe mesazheve.

Me respekt,


 Flori Bruqi.Mbledhje Komemorative për Prof.Maxhun Bruqi - YouTube

Prof.Maxhun Bruqi(25.12.1928-02.04.2016)TELEGRAM NGUSHËLLIMI

04 Prill 2016

Me rastin e ndarjes nga jeta veterani i arsimit, Prof. Maxhun Bruqi


E nderuara familje Bruqi,

Me pikëllim të thellë morëm lajmin për vdekjen e kryefamiljarit tuaj, veteranit të arsimit në komunën e Deçanit dhe më gjerë.

Profesor Maxhun Bruqi, ishte ndër pishtarët e parë të arsimit shqip në Kosovë, që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, i cili me përkushtim dhe atdhedashuri të thellë, edukoi dhe arsimoi shumë breza të rinjsh. Ai ishte profesor i dalluar i lëndës së gjeografisë, të cilën me aq dashuri e profesionalizëm ua shpjegoi nxënësve për më shumë se 40 vite.

Profesor Maxhun Bruqi, tashmë është pjesë e panteonit të arsimit shqip në Kosovë, si njeri i cili tërë jetën ia kushtoi arsimit. Ai do të mbetet gjatë në kujtesën tonë dhe secilit nxënës që pati fatin të mësoi nga profesori për kulturën, pedantërinë dhe etikën profesionale prej pedagogu.
I përjetshëm qoftë kujtimi për të!

Me respekt,

Prof.Dr. Arsim Bajrami,

Ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë


------------------------

TELEGRAM NGUSHLLIMI

Për vdekjën e prof. Maxhun Bruqi.

E nderuara familje e prof. Maxhun Bruqi. , daja Florim , vëllazer, motra . farefis, miq dhe kolegë, me lejoni qe n’emer timin, familjës sime dhe n’emer të:Shoqatës Miqtë e TMK-ës , përkatësisht Shoqatave të dala nga lufta, të Rezistencës Kombëtare Shqiptare të Kosovës “Heroj Enver Hadri” me seli në Mbreterin e Belgjikës t’u shprehi ngushëllimet më të sinqerta për vdekjën e bashkëshortit, babajt, bashkëmendimtarit të pa harruar në veprimtarinë atdhetare si shembull emblematik prej veterani të arsimit , në punën titanike patriotike i cili vazhdoj rrugën e të parëve tanë Luftëtar i pa epurr për zhdukjën e analfabetizmi, arsimimin e gjeneratave të shumta anë e kend shqiptarisë.
Andaj më tê drejt ju themi:

Qetësohu se Jeni krenar dhe frenojeni krenarin tuaj. E vërteta nuk është jashtë jush, por në vetvetën e juaj. Gjene vetën në vetvete, nënshtroja vetës vetvetën, frenoje vetën dhe do të përjetoni pavdekshmërinë dhe të vërtetën në altarin e Lirisë. Edhe të tjerët do t'i beni të lirë dhe do të njohësh vetveten sepse jeta do të begatohet dhe ju nuk do harroheni kurrë nga ne dhe pasardhësit tuaj krenar.
U qoftë dheu i lehtë !

Lavdi !

Përjetësi!

Halit Elshani, kryetar i Shoqatës”Miqtë e TMK-ës ,përkatësisht i Shoqatave të dala nga lufta me seli në Bruksel
Riza Budakova, kryetar i ”RKSHK”-ës ”Enver Hadri”,me seli në Mreterin e Belgjikës,në Bruksel.

Bruksel,05.04 2016


-----------------------------

Ju ngushellojme Zoti FLORI BRUQI Familjarishte per ndrrimin e jetes se BABAJTE  tuaj Profesor MAXHUN  BRUQIT, I cili le pas kujtimin e veteranit te Arsimit Shqiptar, qe i ka kushtuar jeten: "SHARTIM TE SHPIRTIT  TE MESUESIT  NE ZEMRAT E NXENESVE". I perjetshem kujtimi I tij. 

Qofte I PARAJSES. Dhe te u kete lene URATEN brezave te familjes BRUQI. 

Me shume respekt per kete ngushellim qe u percjell.

Prof.Rasim Bebo

 Addison Cikago ILL. USA.

I nderuar Flori,

Ngushellime dhe te rroni e ta kujtoni perjete te jeteve babain tuaj. Bashkohemi me dhimbjen tuaj.
Fatmir Terziu

----------------------------
Z. Flori,

Edhepse me vonese, me lejoni te ju shpreh ngushllimet me te sinqerta dhe te perzemerta, ne emer te mbare familjes Koliqi dhe ne emer te Stublles sime te Shkolkles se Pare Shqipe, per humbjen e Babait tuaj e veteranit tone shume te vlefshem!

Vepra e Tij ndriçofte mbare shqiptarine e sidomos brezat e rinj qe po vijne, ne drejtimin dhe ndertimin e ndershem te vendit tone, te shqipeve!!!
Jua paste lene bekimin e qofshi shendosh te gjithe!E gjetshim ne Parajse!!!

Ngushllime!!!

Engjëlli dhe familja KOLIQI

----------------------------
I dashur Flori!

E ndaj dhimbjen për humbjen e babait tuaj, me ju dhe me gjithë të afërmit. Mos paçi më të tilla ngjarje të dhimbshme dhe vetëm gëzime.
Miqësisht,

Përparim Hysi

-----------------------------

I dashtun Flori,

Nje dhimbje qe nuk e zevendson asnje ngushllim. Prindi asht i pavdekshem kur Ai ka krye detyren!
E ngushlluen ne Shkoder nje Burre, tue u mundue me i kujtue moshen, po Ai menjehere u pergjegj:
PRINDI NUK KA MOSHE !
Prej zemret Mik i dashtun pranoni ngushllimet e mija!

Me shume respekt

Fritz Radovani

-----------------------------


Ngushllime Z.Flori u preft ne paqe Babai

Zana Dauti

-------------------------------
Jungjatjeta prof. Flori.

Pranoni ngushllimet e mia më të sinqerta.

Përshëndetje.

Selatin Kaçaniku

---------------------------------------------------


I nderuari Flori,ngushllimet më të përzemërta për profesorin tonë të nderuar Maxhun Bruqi

Saim Tahiraj
---------------------------

Ngushëllimet më të përzemërta.

Selajdin Zubaku

-------------------------------------------

Ngushëllime ju dhe familjes z. Flori Bruqi !
Xhafer Leci
------------------------
Ngushellimet e mia te ndjera i dashur Flori Bruqi .
Flori Bruqi, te rroni e ta kujtoni e te krenoheni gjithmone.

Rexhep Shahu

---------------------------------

Ngushllime familjes dhe tere atyre qe e njohen ket burre kombi qe tane jeten ja kushtoj arsimimit dhe edukimit te brezave !
I qofte dheu i lehte dhe u prehte ne paqe !

Ramiz Mavriqi

---------------------------


Ngushllime! I qofte I lehte dheu dhe shpirti I befte drite!

Reshat Badallaj-Zhuriani


---------------------------

Ngushëllime mbarë familjes për këte humbje të madhe! Zoti ju lashtë shëndosh! I lehtë i qoftë dheu i Kosovës!

Prof.Nepe Peraj

--------------------------------------------------------

Respekt i thellë për jetën dhe veprën e z. Maxhun Bruqit. Lartësimi i kësaj vepre e bën atë të paharrueshëm në breza. U prehtë në paqë.

Janaq Pani

-------------------------

Respekt dhe mirenjohje per vepren e z. Maxhun! Ngushellime familjes , kolegeve dhe miqve! I perjetshem kujtimi!

Iliriana Sulkuqi

_________________________


Ngushllime.Vepra kujtim.

Skender Kodra

------------------------


Respekte pa fund per Familjen intelektuale Bruqi. Te edukosh per dekada brezat e rinj, eshte nje kryeveper.respekt per prof.Bruqi!

Sonja Haxhia

____________________Murat Gecaj Nga Tirana, ngushellime te gjithe pjesetarave te familjes, miqeve e dashamireve te tij!...

---------------------


Me pikllim e mora lajmin për profesorin më të dashur, të cilin e kishim Idol, veterani i arsimit ,prindi ynë i dytë. Punoi kurr pa u lodhë, që e ardhmia të ndriqoi 🌅
U preftë në Paqë!


‎Drita Curri-Kosumi‎

--------------------

Ngushllime te sinqerta familjes Bruqi.Familja Sinanaj nga Franca dhe Gjermanija.Respekt per prof e ndjere!

Raze Sinanaj.

---------------------------

Ngushllime familjes Bruqi.Vertete Prof. Maxhuni edukoj dhe arsimoj ne menyre te dinjitetshme dhe te palodheshme shume gjenerata.Pushofte i qete ne PARAJSE...

Sadije Haklaj


-----------------------Flori, ju dhe mbare familjes Bruqi iu shpreh ngushllime me rastin e vdekjes se Babait t´ua te nderuarit Prof. Maxhun Bruqit!

Arif Molliqi

----------------------------

Ngushellime, krenohuni me babin e Juaj, edhe ne ish nxenesit e profesorit krenohemi me te - I qoft I leht dheu I Kosoves

Milaim Qorraj

---------------------

Ngushllime familjes Bruqi !Agja Maxhun pushofte ne paqe!

Dife Gashi

-----------------------

Ngushllime familjes Bruqi per humbjen e me te dashurit dhe te nderuarit Prof.M.Bruqit,zoti e shperbleft me gjenet profesorin e pa harruar.
Vehbi Tishuku

--------------------------

E Nderuara familje Bruqi ju shprehim ngushllimet tona me te sinqerta mbare familes, i Ndjeri past jeten e pasosur!

Mark Komoni.

-----------------------

NGUSHLLIME juve dhe gjith familjes, te jeni krenar per Baben qe keni pas, u preft ne paqe.

Servete Xhema

-------------------------

Ngushllime! Respekt vepres!

Fahri Dervinja

--------------------------
Ngushllime families Bruqi , mos u merzitni, Kujtimi qoftë I përjetshëm per veteranin e arsimit prof.Maxhun Bruqin.


Mejreme Tafaj Bunjaku

-------------------------

Profesor Maxhun Bruqi, ishte dhe mbeti madheshtor, te rroj kujtimi per te!Esat Loshaj

-------------------------

Ngushëllimet e mija të sinqerta. Të rroni dhe ta kujtoni. Lutem për shpirtin e tij.
Me respektin dhe konsideratën më të lartë.

Agim Baceli (Agideba)

------------------------
Me erdhi shume keq kur lexova per humbjen e babait tuaj dhe dhimbjen qe ju po e perjetoni.Prano ngushellimet e sinqerta nga ana ime,
ishalla zoti ju lehteson dhimbjen dhe kujtimet e mira per te ju shtojne forcen me tejkalu kete dhimbje!

Shuki Statovci

-----------------------------------------


Miku im Flori! Pranoni ngushllimet e mia për ndarjen fizike të babait tuaj të dashur nga jeta.

Prof.Dr.Nazim Qehaja

-------------------------------------------------------

Ngushllime i nderuar Flori.
Respekt,
Lul Raka

-------------------------------------

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)