A do të mund ta bëjë qeverinë PDK-AAK-Nisma me rezultatin e Exit Poll


Nëse edhe rezultatet zyrtare dalin të përafërta me ato të Exit Poll’it të Klan Kosova, ku PAN merr 40 për qind të votave, Vetëvendosje 30 për qind, dhe LDK-AKR-Alternativa 27 për qind, atëherë Kosova do të ketë një qeveri jo edhe shumë stabile.

PAN që ka të nominuar për kryeministër Ramush Haradinajn, në bazë të këtij rezultati pritet të ketë rreth 42-43 deputetë, dhe bashkë me minoritetet pritet ta formojë qeverinë.

Kjo qeveri sipas analistëve që po e komentojnë këtë rezultat në KK, PDK-AAK-Nisma, do të mund ta bëjnë qeverinë, por ajo nuk pritet të jetë shumë stabile.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit