Cikël poetik nga Sonja Haxhia


Fotografia e Sonja Haxhia
   POESIA  S

...o portret,mos vertete ti je vetem portret?

THJESHT..

Thjesht
Qendroj lexoj fillozofine e nje picture
Thjeshte
Pres fletet e grisura sa rendojne.

Ti je krijese e disiplinave
Delikat me veten
Ne paqe me Perendine,
I ardhur ne kete jete
Nga fijet e nje Kryqi te fildishte.
S’duron as gerthitjet as padrejtesite
Diku plot entuziazem
Diku plot “frikera,,
Si avjon stelare gris fletet,e;
Shpatullat e pambrojtura ti rendojne.

Ti qe pikturat dashuron
Thith ajrin merr rrezet
Asgje s’mbaron te mbyllesh ne nje te keq perjetim..

..dhe me e shumta,
Thjeshte, eshte nje gabim!
Thjeshte..

Fotografia e Sonja Haxhia

TRENDAFILI  ZANE

Ne  kete rrugice ku une  kaloj shpesh
Trendafili plot vese
Embel me buzeqesh.

I shperqendruar nga mendimet
Athua,i cmendur jam?
Zemra me ndalet
Lulja nis me flet..

Ky trendafil, me nje Zane me ngjason!

Dashuruar me lulet kam qene me pare,
Dhimje me lane gjembacet
Dhimje te papare.

Por sot,eshte nje dite speciale!

Roze, nje emer  njerzore,kesaj luleje do ti therras,
Roze   Roze  Roze!

Kur iki a vij,drejt saje vrapoj
Prek gonget e porsacelura,
Parfume roze me deh si nje i pire,
Me, asgje nuk shoh..

Per dreq, afer e largte kam
Trendafilin me emer njerzore,
Ne zemer te mbjelle do ta mbaje.

Fotografia e Yllka Qosja

MAMA

Mama
Fjale e shenjet e zjarrte
Shprehet me dy puthje buzesh,te embla,
Kundermon parfum ,si  nje margaritare.

Ne veshtiresi
Ti, ma lexon mendimin
Me lexon ne qetesi lotin,
Me keshillon me shikimin e Engjell.

Asnje piktor
S’mund te pershkruaj figuren  tende,
Vec une di ta kendoj
Portreti yt i shenjte
Ne zemer ne mendje, aty,bukur qendron.

Me ty s’njoh frike
Nen  perqafimin ten erresira largohet,
Te ndegjoj,
Levizjet tuja magjike, rreth meje rrotullohen..

Vetem une, di ta lexoj zemren tende!

Fotografia e Sonja Haxhia

KY  UDHETIM

Sot do te takoj personin e duhur
Dhe pse eshte ndryshe,
Eshte personi i duhur.

Ky udhetim eshte ndryshe!

Nder flaket e asfalta
Rrotat fluturojne
Ky udhetim s’ngjason me te trjerat,
Ketu, zemra mendjen komandon.

Sot, do ti buzeqesh se panjohures!

Nje ze me flet nga lart
Atje larg, me pert nje vajze,
Ajo eshte e lumtur
I lumtur dhe une jam.

Kush e di ,perse?!

Nuk di se cmund te ndodhe
Besova ne pamjen e pare,
Dashurova cfare dshuronte  ajo,
Lexoja cdo varg cdo fraze te saje.

Sot, e panjohura mu duk perfekte!

Dhe vete bota eshte nje liber
Ne udhetime nis shfleton,
Udhetime ne kerkim jetesh
Udhetime ne sherim plagesh.

Udhetimet, ngasojne me skite mbi Oqeane.

...(udhetimet mbarojne,atje, ku takohen te dashurit).


 Fotografia e Sonja Haxhia


DHE KUR..

Dhe kure, U, nje dite do te vdese,
Shpitin ne dhe  sdua tma tresne,
Te ma djegne shpirtne,
Ne pluhur te me kthejne
E,e te ma hudhin ne dete.

Faqe vargje te shkruhen
Pa fund,
Mbi dallget e trazuara do te gjeje,paqe une!?

Atje,
Ne Lindjen e larget e te Mesme,
Po te jem ne Toke,
Do te isha Vend i Shenjet.

Delfinet te ruajne fletet e shkruara
Te shpetojne nga perplasjet
Jete e kultura,
Te vendosin cka eshte e mire
                       Cka ashte e drejte  
                      Cka  eshte e rreme,
Bermuda apo Lindja pertejme?!

Fotografia e Sonja HaxhiaGERVISHJE

Gricje gricje gricje!
Dhe zemerohet inteligjenca
Zemerohet me mua,
Sme mbron thote ajo,englendis kohen,
Gervishjet ignorante ndegjon.

Te qenurit Tokesore
Te qenurit gjitare,
Nga e njenjeta rrace jane,por
Qendrojne ne distance.

Gervishe inteligjencen, injoranca!

Kur pacavuret mendime
Ne ujra te ngrire germojne,
Gervishjet gerricin dhe gjakun
Trysni te renda krijojne.

Qh, mos ma gervish inteligjencen!

Zot..dhe une..?!
Do te tem bys ligesi
Do te tem bys dhe ty o ignorance,
Ne thellesine e pafundme te ujrave,
Ku shpirtrat e lige lengojne.

Po,zemrat elegante ne birucat e errta
Te shpirtrave liogesi,
Smunden te qendrojne.
Dhe Une,
Qe jemi vite larg dite,
Inteligjencen, sdua me ta merzis.

Ne te vertete dyshime ka vec nje emer,inteligjence.


Fotografia e Sonja Haxhia


ATJE

Atje!
Atje ku Dielli Token perqafon,
Atje ku te mistershmet mendime kuvendojne
Atje ku rrugen ngaterron
I kendeshem i kendeshem emocion .
Atje ku neser nje ere e re, jeten perkedhel,
Ne qetesine e nates,ne enderr,ndoshta une vi,
Mos mu tremb
Une, nga larg do te vezhgoj.
Rreze miresie qenien tende do ta mbulloj.
Ajo-Ai dy te qenurit krenare,
Nen vezullimin e paqshem perseri jeten fillojne.


 Fotografia e Sonja Haxhia


XIXELLONJES

Rrefim kuturu
Ne kafenen me mikun qe qesh,
Pse vallle rastesia shume udhekryqe
Ngaterron ne kete jete?

Gjithmon nje perse qendron!

Rrefim mes shpirtrash
Shikim rrespektoz  zoterinjsh,
Zoteri, qe nen ze flet..

Ste pyes,perse syte tuaj i mbulloi mjergulla pa fund,
Ste pyes perse syte perde loti zune,
Te kuptij,Mik,
Dhe te pasurit kane nje shpirte.

Xixellonjat  jane lajkatare,
Ste japin drite kurre
Ato notojne ne erresire
Vezullojne nen petkun e arte,
Ne Liqenin e mosmirenjohjes
Ndertojne dinastite.

Ah,mekataret!

Deshironte zoteria te qeshe
Deshironte trishtimin ta flakte teje,
Mashtrimi mosmirenjohja
Ja kish bere jeten, pa sens..
Atij,
Zoterise,
Qe dhe Hena,e dashuruar i zbriste ne duar.

Fisnikun
Xixellonja
Me mosmirnjohje e kish helmuar.
....(alkimia  eshte e shenjete, as me para se blen dot..).

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)

Legjenda e Mujit dhe Halilit