Sllovenia po verifikon nëse Haradinaj u gjykua në Hagë për veprat që akuzon Serbia

Ish-Kryeministri Ramush Haradinaj i cili u arrestua dje në Aeroportin e Lubjanës ka thënë se nuk i frikësohet ekstradimit në Serbi por ka thënë se në rastin e tij Sllovenia është sjellë turpshëm.

“Unë jam në Lubjanë, po pres vendimin për t’ma kthyer pasaportën që të udhëtojë drejt Prishtinës. Kjo situatë është e papranueshme për mua, që Sllovenia nuk e ka pastruar këtë punë. Nëse nuk është gabim i tyre, nëse sistemi i tyre nuk ka gabuar, atëherë ky është një qëllim i keq i autoriteteve këtu. Nuk brengosem fare për Serbinë, unë jam qytetar i Kosovës” ka thënë Haradinaj për N1.

foto

Gjykata e Qarkut në Kranj do të vërtetojë nëse në Serbi ekziston aktakuza kundër Ramush Haradinajt i cili të mërkurën u ndalua në aeroportin Brnik të Lubjanës transmetojnë mediat sllovene.

rambo

Gjykata gjithashtu do të kontrollojë nëse Haradinaj, për veprat të cilat e akuzon Serbia është gjykuar në gjykatën për krime lufte në Hagë.

Në njoftimin e gjykatës thuhet se ekzistimi i urdhër arrestit serb që nga viti 2006 në bazë të së cilit edhe u arrestua Haradinaj është vërtetuar nga policia, përcjell kp.

Me këtë rast gjykata ka përsëritur se shtetasi i Kosovës pa e bërë emrin publik do të gjendet në territorin slloven aq kohë derisa çështjet e mësipërme nuk zgjidhen

plisat

Tifogrupi i Prishtinës, “Plisat”, kanë kërcënuar Slloveninë duke i kërkuar që ta lirojnë Ramush Haradinajn. Ata kanë vendosur disa mjete piroteknike në hyrje të kompanisë IPKO dhe kanë publikuar videon në Facebook. “Ose lironi Ramush Haradinajn, ose çka ka të Sllovenisë kemi mi kall”, kanë shkruar Plisat në Facebook.


Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Al –Jazeera Balkans ka thënë se nuk e di se kur do të marrë fund procedura nga Gjykata e Sllovenisë e cila pritet të vendos rreth flet-arrestit të lëshuar nga Serbia.
Haradinaj i cili është duke pritur në Slloveni vendimin e Gjykatës rreth fletë-arrestit të Serbisë ka thënë se nuk e di se kur do të marrë fund procedura, transmeton Indeksonline.
“Nuk kam informacione se kur do të përmbyllen procedurat. Më kanë thënë se kjo nuk do duhej të zgjasë, por nuk e di saktësisht. Kam udhëtuar në shumë vende të Bashkimit Evropian, si edhe në SHBA. Kjo është befasi, pasi që e ka bërë një vend i vlerësuar i Bashkimit Evropian, pasi që Interpoli e ka shfuqizuar atë flet-arrest të bashkësisë së dikurshme të shteteve Serbi-Mali i Zi dhe ai më nuk ekziston. Është absurde dhe jologjike këtë që e kanë bërë autoritetet sllovene. Nuk ekziston arsyetim për këtë, pasi që unë jam përgjigjur për të gjitha ato akuza para Tribunalit të Hagës. Nuk ka arsye që një vend anëtar i OKB-së nuk e respekton atë që e ka vendosur institucioni më i lartë i drejtësisë”, ka theksuar ndër tjera Haradinaj.

Kalon rezoluta për arrestimin e Ramush Haradinajt, Kosova i dërgon Notë Proteste Sllovenisë
Foto: Bota sot
(E plotësuar) - Projektrezoluta për arrestimin e Ramush Haradinajt morri 65 vota nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.
Këto vota u morën në rundin e dytë të votimit të saj pasi në rundin e parë nuk mori votat e mjaftueshme.
Me këtë rezolutë i kërkohet Qeverisë së Kosovës dhe presidentes së Kosovës urgjentisht të kërkojnë nga autoritetet sllovene që Ramush Haradinajt pa asnjë kusht dhe menjëherë ti kthehet pasaporta diplomatike dhe ti lejohet kthimi në Kosovë.
Po ashtu me këtë rezolutë Qeverisë Kosovës i kërkohet që të flas urgjentisht me Brukselin dhe të bëjë pastrimin e listave.
Ndërsa si pikë e tretë e kësaj rezolute ishte që Qeveria e Kosovës t’i vëjë notë proteste shtetit të Sllovenisë.
​Mustafa: Nuk ka arsye për notë proteste për Slloveninë
Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se nuk ka asnjë arsye që të bëhet notë proteste ndaj Sllovenisë.
“Ne duhet të kërkojmë që ky problem të zgjidhet, por me marrëveshje ndërkombëtare në Bruksel”, ka thënë Mustafa.
Mustafa apelon që Haradinaj të kthehet në Kosovë dhe këtë sipas tij e ka kërkuar edhe me bisedat me kryeministrin e Sllovenisë.
Ai ka sqaruar edhe procedurat e ndalimit të Haradinajt që sipas tij autoritetet sllovene kanë vepruar në bazë të fletë arrestit që ata e kanë pasur nga Interpoli.
“Me Slloveninë kemi bashkëpunim të thellë ekonomik dhe shtetëror dhe këto duhet t’i mbajmë edhe më tutje”, ka thënë Mustafa.
​Veseli kërkon ta lexojë njëherë Rezolutën e më pastaj të votojnë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli e ka marrë fjalën si deputet duke kërkuar që secili ta shikojë njëherë Rezolutën që e kanë hartuar grupet parlamentare e më pastaj ta votojnë.
Sipas tij në këtë rast nuk duhet të ngutet të dërgojnë nota proteste pa e ditur mirë se çka shkruhet në rezolutë.
Ndërsa zëvendëskryeministri Hashim Thaçi tha se problemi në këtë rast nuk është Sllovenia por Interpoli.
​Thaçi: Këto incidente nuk duhet të ndikojnë në raportet tona me Slloveninë
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me ndalimin e kreut të AAK-së në Lubjanë të Sllovenisë.
Ai, ka kërkuar që incidentet si ky i kreut të AAK-së, por që kanë ndodhur edhe më herët me Agim Çekun, Fatmir Limajn dhe me vetë atë, të mos ndikojnë në prishjen e raporteve bilaterale dhe të shkëlqyera që Kosova ka me Slloveninë.
“Të gjithë jemi dëshmitarë të një liste të emrave me aktakuza të kohës së Millosheviqit të cilat janë përsëritur edhe në vitin 2006 nga Kushtenica. Ajo që ka ndodhur dje ka ndodhur edhe me zyrtarët e tjerë, por edhe me mua edhe në Lubjanë edhe në Budapest, por edhe me ish – kryeministrin Agim Çekut. Natyrisht se ky fenomen është shqetësues. Jemi angazhuar maksimalisht me të gjitha autoritetet ndërkombëtare që kjo çështje të tejkalohet dhe të zgjidhet menjëherë e përgjithmonë. Kjo çështje zgjidhet drejtpërdrejt nga Brukseli”, tha Thaçi gjatë fjalës së tij në Kuvend.
Thaçi tha se ndalimi i deputetit Haradinaj mund të jetë çës htje procedurale e ndonjë polici i cili sipas tij detyrohet të veprojë sipas listës që ka.
Ai e ka quajtur të pajustifikueshme ndalimin e Ramush Haradinajt, por që kjo çështje sipas Thaçit duhet të diskutohet seriozisht në Bruksel dhe kjo çështje të zgjidhet njëherë e përgjithmonë.
****
Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës pas ndalimit të Ramush Haradinajt në shtetin e Sllovenisë kanë kërkuar mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme lidhur me këtë ngjarje e cila më pas u miratua nga ana e deputetëve me 65 për dhe asnjë kundër
Lidhur me arrestimin e Haradinajt i pari u deklarua kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli i cili tha se veprimet e tilla janë të pa pranueshme dhe si të tilla kanë shkaktuar shqetësime për të gjithë qytetarët e vendit.
Veseli: Rasti që ka ndodhur është i pa pranueshëm
“Ne jemi jashtëzakonisht të interesuar të kemi raporte jashtëzakonisht të mira dhe të vazhdojmë raportet me shtetin e Republikës së Sllovenisë. Megjithatë rasti që ka ndodh për ne është i pa pranueshëm. Realisht ka krijuar shqetësim”, tha Veseli.
Ndërkohë, shefja e Grupit Parlamentar të AAK-së Donika Kadaj-Bujupi në emër të subjektit të saj ka paraqitur mocionin procedural, duke kërkuar kështu një seancë të jashtëzakonshme lidhur me ndalimin e Haradinajt, duke e quajtuar skandal dhe goditje dhe fyrje të rëndë për shtetin e Kosovës.
Petroviq: Mendoni me koka të ftohta
Sllobodan Petroviq në emër të Listës Serbe ka thënë se e kupton shqetësimin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës e sidomos të atyre të AAK-së por sipas tij “mendoni pak me koka të ftofta e jo të ketë moment nervoze”.
Sipas Petroviqit edhe Lista është që ky problem që ka ndodhur me Haradinajn të zgjidhet me qetësi .
“E kuptojmë situatën por duhet të mendojmë se si duhet të dalim nga kjo situatë”, ka thënë Petroviq.
Edhe Duda Bale në emër të Grupit 6+ ka shprehur shqetësimin në lidhje me arrestimin e Haradinajt me urdhër arreste serbe. Me këtë rast ajo ka përmendur edhe rastin e ushtarakut boshnjakut Naser Oriq i cili u arrestua në Zvicër me urdhër arrest të Serbisë.
AAK propozon rezolutë për lirimin e Ramush Haradinajt
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar që gjatë seancës së sotme që të nxjerrët një rezolutë nga Kuvendi i Kosovës, për veprimet që do të ndërmerren rreth rastit të Ramush Haradinajt.
Deputetët kanë lëshuar sallën duke dalë për një pauzë dhjetë minutësh, për t’u koordinuar lidhur me propozimin për këtë rezolutë.
Këtë kërkesë e cila e bëri deputetja Donika Kadaj – Bujupi, e mbështeten edhe partitë tjera në Kuvend
Berisha: Arrestimi i Haradinajt, politikë fashiste e Serbisë
Zafir Berisha, deputet i NISMA-s ka thënë se arrestimi i Ramush Haradinajt është vazhdimi i politikës fashiste të Serbisë.
Ai ka kërkuar që t`i kthehet dinjiteti pasaportës diplomatike dhe Kuvendit të Kosovës.
“Çështja e ndalesës së Ramushit është vazhdimi i politikës fashiste të Serbisë. Ramush Haradinaj është ndalur pas shumë ndaljeve të tija, por pozita e tij si luftëtarë e si deputet na bën të debatojmë për të.
Duhet t`i kthejmë dinjitetin pasaportës diplomatike e këtij Kuvendi. Ministri i Jashtëm është dashur që dje të reagojë menjëherë”, ka thënë Berisha.
Lekaj: Sllovenia po bën hajgare me Shtetin e Kosovës
Deputeti i AAK’së, Pal Lekaj, ka thënë se dje në shtetin slloven është ndaluar një qytetar i Kosovës, një luftëtar, një ish-Kryeministër në bazë të një dokumenti të Serbisë.
“Është tallje me Shtetin, Qeverinë e Presidenten”, ka thënë Lekaj,
Ky zyrtar i AAK’së ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të Ramush Haradinajt .
Lekaj ka thënë se nëse s’ka veprime nga institucionet atëherë këtë punë do ta kryejnë qytetarët e Kosovës.
“Askush s’duhet të tallet me qytetarët e deputetët tanë”, ka thënë ai.
​Konjufca: Sllovenia ka prekur në sovranitetin e Kosovës
Në emër të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se me ndalimin e Ramush Haradinajt, Sllovenia ka prekur në sovranitetin e Kosovës, duke ia konfiskuar edhe pasaportën diplomatike.
Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se arrestimi i Ramush Haradinajt nuk është hera e parë që po i ndodh një luftëtari të UÇK-së.
Ai ka përmendur rastin e Agim Çekut, Fatmir Limajt e tash së fundi, të Haradinajt. Ndëra, për këtë nuk e ka fajësuar Slloveninë, por Serbinë e cila në vitin 2004 kishte lëshuar fletëarrest për Ramush Haradinajn.
“Nuk është hera e parë që kjo po ndodhë, sepse që nga 2004-ta është e treta herë, me Çekun, Limajn dhe tash Haradinajn. Haradinaj nuk shkoi në Hagë për shkak të këtij fletëarresti por shkoi vullnetarisht. Kjo që ndodhi nuk mund ta amnistojë as Republikën e Kosovës”, ka thënë Konjufca.
Ai ka thënë se Sllovenia është pasojë e politikës së Serbisë.
“Është keq që një vend si Sllovenia e bëri një gjë të tillë. Ajo është vetëm pasoja sepse problem politik është vetëm Serbia. Këtë e them se kemi dëgjuar shumë reciprocitet për vende edhe si Bosnja e Hercegovina e Sllovenia, por jo nga Serbia. Kjo e fundit është ajo që I ka lëshuar këto fletëarreste ndaj luftëtarëve të UÇK-së”, ishin fjalët e Konjufcës
Beqiri: Haradinajt t’i lejohet menjëherë të kthehet në Kosovë
Ismet Beqiri i Lidhjes Demokratike të Kosovës tha se ndalimi i Ramush Haradinajt dëmton raportet me Sllovenin, si një shtet që vlerësojmë që ka qenë korrekt në momente të rënda.
“Ndalimi i Haradinajt është veprim i pa pranueshëm dhe iu pa drejt. Ne besojmë se disa zyrtar të shtetit slloven nuk mendojnë si qytetarët slloven. Ne kërkojmë t’i lejohet menjëherë të kthehet në Kosovës, zyrtaret tonë të angazhohen që kjo të zgjidhet dhe një gjë e tillë të mos ndodhë.
Grabovci kërkon lirimin e Haradinajt
Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së Adem Grabovci kërkon që praktikat si në rastin e liderit të AAK-së Ramush Haradinajt të ndërpritet.
Shqetësimi më i madh sipas Grabovcit është se kanë të bëjnë me një shtet mik siç është Sllovenia.
“Rasti i tillë është edhe një provokim i rëndë që po iu bëhet qytetarëve dhe institucioneve të Kosovës”, tha Grabovci në seancën e Kuvendit.
Grabovci kërkon angazhim serioz nga të gjitha institucionet që këto praktika të ndërpriten.
“PDK kërkon që listat që provokojnë mbi 300 qytetarë të Kosovës duhet të pastrohen dhe këto të hiqen njëherë e përgjithmonë”, tha Grabovci.
Muja dorëzon pasaportën diplomatike
Deputeti tashmë i pavarur i Kuvendit të Kosovës Shaip Muja ka dorëzuar pasaportën e tij diplomatike tek kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.
Ai tha se ky pasaport është i pavlerë duke i ftuar në të njëjtën kohë edhe deputetët tjerë që ta bëjnë një gjë të tillë.
Muja ka kërkuar po ashtu që të ndërprehen edhe bisedimet me Bashkimin Evropian rreth Procesit të Stabilizim Asociimit dhe marrëveshjeve me Serbinë.
Kadaj-Bujupi: Sllovenia bëri veprim si shtetet e Regjimit
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar kërkesën e grupit parlamentar të AAK-së, për seancë të jashtëzakonshme ndaj ndalimit të Ramush Haradinajt në Slloveni.
Shefja e Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj- Bujupi në seancën e Kuvendit të Kosovës ka kërkuar që të mbahet seancë e jashtëzakonshme, ndaj ndalimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj në Slloveni.
Kadaj-Bujupi ka thënë se ndalimi i Ramush Haradinajt nga policia sllovene është irritues, i papranueshëm dhe fyes si për Kosovën ashtu edhe për të gjithë ne.
“Sllovenia bëri përjashtim nga shtetet e tjera të BE-së dhe bëri veprim si shtetet e Regjimit. Kërkojmë që të lirohet menjëherë në këto momente z.Haradinaj dhe Sllovenia të heq dorë nga këto praktika dhe të bëhet si shtetet e tjera të Evropës”, ka thënë Kadaj-Bujupi.
Seancë e jashtëzakonshme për Haradinajn
Kuvendi i Kosovës ka votuar pro seancës së jashtëzakonshme për kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.
Seanca erdhi si propozim i Donika Kada Bujupi, ndërkohë pas kësaj seance vazhdon ajo e rregullta.

​AAK vazhdon protestën para ambasadës së Sllovenisë
Deputetë, zyrtarë e mbështetës të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, po vazhdojnë protestën para ambasadës së Sllovenisë në Prishtinë.
Ata po vazhdojnë të kërkojnë lirimin e Ramush Haradinajt dhe mundësinë që ai të kthehet në Kosovë, pas arrestimit të djeshëm, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga Serbia. Në përkrahje të komandantit të tyre, kishin dalw edhe ushtarët e zonës së Dukagjinit, të cilët shprehin mllefin me veprimin e autoriteteve sllovene.
Deputetja e AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi tha për KosovaPress, se do të qëndrojnë para ambasadës sllovene deri në lirimin dhe mundësinë e kthimit të Haradinajt në shtëpi.
Mirëpo, ajo ka kërkuar nga institucionet e vendit që të ndërmarrin veprimet e menjëhershme për zbatimin e rezolutës së miratuar nga Kuvendit, sidomos të pikës së parë dhe të tretë, që kanë të bëjnë me lëshimin e një note proteste dhe kthimin e pasaportës diplomatike Ramush Haradinajt dhe kthimi i tij në shtëpi.
“Pas aprovimit të Rezolutës nga Kuvendi i Kosovës ne po kërkojmë që menjëherë institucionet e vendit t’i marrin veprimet konform pikave të kësaj rezolute, respektivisht të lëshohet për Slloveninë një notë proteste dhe kërkesë nga presidentja e kryeministri e menjëhershme për institucionet e Sllovenisë që Haradinajt t’i kthehet pasaporta diplomatike dhe t’i mundësohet kthimi në shtëpi. Kjo është pika që kërkojmë të zbatohet sot. Sa i përket informatave të tjera ende jemi në pritje dhe nuk ka ndonjë ndryshim”, tha Kadaj-Bujupi.
Ajo tha se ende nuk kanë informacione nga shteti slloven rreth rastit të Haradinajt, por janë duke pritur. Derisa, e pyetur nëse faktori ndërkombëtar ka lëvizur në këtë drejtim, Kadaj-Bujupi shtoi se kjo është çështje e institucioneve të Kosovës.
“Kjo është çështje që institucionet e Kosovës duhet të reagojnë në formën institucionale dhe konform të vendimit të rezolutës së Kuvendit në dy pikat që janë të menjëhershme dhe urgjente, për të vazhduar me pikën e tretë e cila kërkon kohë që lidhet me pastrimin e listave për ish ushtarët e UÇK-së. por dy pikat, e para dhe e treta janë pika që menjëherë të vihen në zbatim në mënyrë që Haradinaj të kthehet në shtëpi pranë familjes”, theksoi ajo.
Në përkrahje të ish komandantit të tyre, para ambasadës sllovene kishin dal edhe ish ushtarët e Zonës Operative të Dukagjinit.
Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së për rajonin e Dukagjinit, Avdyl Mushkolaj tha se do të qëndrojnë para ambasadës sllovene deri në kthimin e ish komandantit të tyre Ramush Haradinaj, i cili padrejtësisht është arrestuar nga autoritetet sll ovene.
“Kemi ardhur që të reagojmë para ambasadës sllovene për shkak të ndalesës së ish komandantit të Zonës Operative të Dukagjinit, Ramush Haradinaj. Kemi qenë edhe mbrëmë, do të qëndrojmë edhe sot derisa të lirohet dhe unë besoj se kjo protestë do të zgjatë derisa ai të kthehet në vendlindjen e tij”, tha Mushkolaj.
Sipas tij, veprimi i Sllovenisë, është i padrejtë, pasi që edhe sot në vitin 2015 të arrestohesh me aktakuza të Serbisë, është një turp për Slloveninë.
OVL e UÇK-së: Arrestimi i Haradinajt do të ketë pasoja për Kosovën dhe Slloveninë
Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shprehet se është e indinjuar thellë për arrestimin e vazhdueshëm që po ju bëhet qytetarëve të Republikës së Kosovës me urdhra të Serbisë pushtuese, siç është edhe rasti më i ri i arrestimit të deputetit të Kuvendit dhe kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj.
“Zbatimi i urdhërarresteve të Serbisë-Malit të Zi, krijesë e cila nuk ekziston më, është tendencioz dhe me prapavijë politike. Arrestimi nga Sllovenia i z.Haradinaj, është i turpshëm dhe do të ketë pasoja për Kosovën dhe Slloveninë”, thuhet në reagimin e OVL të UÇK-së.
Prandaj shtohet më tej “Kërkojmë nga autoritetet e Sllovenisë që ta lirojnë urgjentisht Haradinaj; Kërkojmë nga Institucionet e Kosovës që ta bëjnë të pamundurën që ta kthejnë në Kosovë”.
Përndryshe, paralajmëron OVL e UÇK-së, përgjegjësinë për eskalimin eventual të situatës do ta bartin autoritetet sllovene dhe institucionet e Kosovës.
​AAK e vendosur të vazhdojë protestën para ambasadës sllovene
​AAK e vendosur të vazhdojë protestën para ambasadës sllovene

Ahmet Isufi ka thënë se Sllovenia duhet të kërkoje falje publike për këtë veprim. Po ashtu, ka bërë të ditur se sot kanë takuar Ambasadën e Sllovenisë, të cilës i janë drejtuar se nuk kanë se si t`i ndalin qytetarët të mos protestojnë para ambasadës.Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka mbajtur një konferencë për media lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt në Slloveni, ku në fjalën e tij, Ardian Gjini, nënkryetar i kësaj partie, ka thënë se do t`i dërgojë letër BE-së dhe vendeve të Kuintit që veprime të tilla të mos ndodhin më.
“Kërkuam që Sllovenia të kërkojë falje publike për një veprim të tillë. Ne i bëmë të ditur ambasadës se nuk mund t`i ndalim qytetarët që të protestojnë para ambasadës. Sllovenia nuk ka të drejtë që ta arrestojë Haradinajn”, është shprehur Isufi, raporton Indeksonline.
Ai ka sqaruar se Ambasada Sllovene është përgjigjur se është në kontakt me Slloveninë dhe se do të përpiqet që t`i jap zgjidhje këtij problemi.
Në këtë konferencë, AAK-ja ka thënë se do të mbahen protesta paqësore dhe se i fton të gjithë qytetarët që herë pas here të paraqiten para ambasadës sllovene.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)