Reagon Vuçiq: Ushtria të vihet në gjendje gatishmërie për luftë
Njësi speciale të policisë janë filmuar tek hyjnë në Prishtinë nga drejtimi i Fushë Kosovës


Njësitet speciale të Policisë së Kosovës arrijnë në Prishtinë pak orë para protestës

Ata pritet të jenë të angazhuar gjatë ditës së sotme në protestën paqësoret të thirrur nga Vetëvendosje.

Lëvizja Vetëvendosje do të mbaj sot një protestë paqësore në Prishtinë me moton “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu”.

Njësitë Speciale vendosen te liqeni i Ujmanit

VV ka akuzuar se presidenti Hashim Thaçi po dëshiron t’ia japë Serbisë edhe Ujmanin e Trepçën, gjë që siç kanë thënë ata nuk mund ta lejojnë.

“Protesta e sheshi bëhen hapësirat e vetme dhe të domosdoshme për të shprehur bindjet dhe vullnetin tonë në mbrojtje të vendit”, thuhet në njoftimin e Vetëvendosjes.
Protestuesit do të nisen nga qytete të ndryshe drejt kryeqytetit, duke filluar nga ora 10:00, për të cilët VV ka siguruar transport falas.

Ata do të takohen te Biblioteka Kombëtare për të vazhduar në sheshin ‘Skënderbeu”, dhe do të përfundojë me një koncert në sheshin “Zahir Pajaziti”.


Forcat Speciale të Policisë së Republikës së Kosovës, janë vendosur dhe e kanë rrethuar Liqenin e Ujmanit.
Rraportohet për prezencë të policisë në afërsi të Zubin Potokut.

Aty janë vendosur rreth 60-të forca speciale të ROSU-së, të cilët kanë rrethuar Liqenin e Ujmanit
Kryetari i Zubin Potokut e kërcënon Hashim Thaçin, e quan kriminel lufte
Kryetari i Komunës së Zubin Potokut, Stevan Vuloviq e ka quajtur presidentin e vendit kriminel lufte, teksa ka kërcënuar se do të përshkallëzohet situata nëse përsëri ai do të shkojë në liqenin e Ujmanit, shkruan Insajderi.

Ai për mediat serbe ka thënë se situata ka qenë afër përshkallëzimit për shkak të vizitës së Thaçit. Ka thënë se qytetarët e asaj pjesë kanë përjetuar fyerje për shkak të vizitës së Thaçit.

Po ashtu Vuloviq ka thënë se kanë kërkuar menjëherë ndërhyrje të Serbisë për situatën e krijuar. Teksa presidenti serb ka mobilizuar ushtrinë.


“Tani janë larguar, por ne mezi qetësuam popullatën për të ruajtur paqen dhe paqja është gjëja më e rëndësishme, edhe pse tani ajo ishte në prag të shpërthimit. Ajo që kemi përjetuar është një fyerje e madhe për ne dhe ne jemi duke kërkuar për ndërhyrje të menjëhershme të Republikës së Serbisë, për shkak se herën tjetër, nëse diçka ndodh, ne nuk do të jetë në gjendje për të mbajtur njerëzit nën kontroll”, ka deklaruar ai.

Kryetari i Zubin Potokut e kërcënon Hashim Thaçin, e quan kriminel lufte


Ai tha se kishte frikë se e gjithë kjo nuk do të përshkallëzohej në një konflikt më të madh, duke e quajtur Thaçin kriminel lufte.

“Nuk ka poshtërim më të madh se kjo hyrje, sepse e ndjejmë atë si armikun më të madh të popullit serb dhe një kriminel lufte “, tha Vuloviç duke iu referuar Hashim Thaçit.Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka reaguar pasi pjesëtarë të Njësisë Speciale të Kosovës kanë shkuar në pjesën veriore të Kosovës.


Vuçiq ka dhënë urdhër që ushtria e Serbisë të vihet në gjendje gatishmërie për luftë, shkruajnë mediat serbe.
Situata në Veri, edhe Forcat Speciale serbe në gjendje gatishmërie
Situata në Veri, edhe Forcat Speciale serbe në gjendje gatishmërieSituata në Veri, edhe Forcat Speciale serbe në gjendje gatishmërie29.09.201813:44Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë Nebojsa Stefanoviq ka thënë se në Veri të Kosovës janë arrestuar disa serbë të pafajshëm.
Në një njoftim për media të MPB’së së Serbisë, thuhet se Ministri serb i ka dhënë urdhër drejtorit të Policisë, Vladimir Rebic i ka urdhëruar forcat serbe të policisë që të vihen në gjendje gatishmërie për “shkak të sulmeve të shqiptarëve në veri të Kosovës e Metohisë”.


Stefanoviq ka thënë se MPB e Serbisë do të vazhdojë ta përcjellë situatën dhe do t’i ndërmarrë të gjithë masat për të cilat do të përcaktohet shteti.


****

Polic të pajisur me mjete për kontrollimin e protestave kanë marshuar nga stacioni “Qendra” në Prishtinë në drejtim të objekteve qeveritare.

Njësi speciale të policisë janë filmuar tek hyjnë në Prishtinë nga drejtimi i Fushë Kosovës.
Ata pritet të jenë të angazhuar gjatë ditës së sotme në protestën paqësoret të thirrur nga Vetëvendosje.
Lëvizja Vetëvendosje do të mbaj sot një protestë paqësore në Prishtinë me moton “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu”.
VV ka akuzuar se presidenti Hashim Thaçi po dëshiron t’ia japë Serbisë edhe Ujmanin e Trepçën, gjë që siç kanë thënë ata nuk mund ta lejojnë.
“Protesta e sheshi bëhen hapësirat e vetme dhe të domosdoshme për të shprehur bindjet dhe vullnetin tonë në mbrojtje të vendit”, thuhet në njoftimin e Vetëvendosjes.
Protestuesit do të nisen nga qytete të ndryshe drejt kryeqytetit, duke filluar nga ora 10:00, për të cilët VV ka siguruar transport falas.
Ata do të takohen te Biblioteka Kombëtare për të vazhduar në sheshin ‘Skënderbeu”, dhe do të përfundojë me një koncert në sheshin “Zahir Pajaziti”. /kallxo.com

VUÇIQI I DREJTOHET SONTE POPULLIT SERB ME NJË MESAZH PËR KOSOVËN PAS VIZITËS SË THAÇIT NË UJMAN

Vuçiqi i drejtohet sonte popullit serb me një mesazh për Kosovën pas vizitës së Thaçit në Ujman
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do t’i drejtohet publikut në orën 21:00. Kështu ka njoftuar kabineti i tij.

Ky adresim i tij vjen në ditën kur homologu i tij kosovar vizitoi Veriun, Hashim Thaçi përfshirë Liqenin e Ujmanit.

Kjo u bë e ditur edhe nga i ashtuquajturi Drejtori i Zyrës për Kosovën, Marko Djuriç, i cili tha se në një fjalim të tretë të jashtëzakonshëm se presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të trajtojë zhvillimet më të fundit në Kosovë të enjten mbrëma në orën 21:00.


Gjuriç tha gjithashtu se Vuçiç është duke vizituar forcat tona të armatosura.

Po ashtu ai ka thënë se serbët nga Veriu i Kosovës, gjatë ditës së sotme kanë filluar që të mblidhen në disa vende.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)