“PËR TY KOSOVË” Përjetësisht s’na ndan má guri

Nga Azgan HAKLAJ


20 vjet më parë, Kosova, epiqendra e qëndresës kombëtare për liri e pavarësi, djepi i nacionalizmit shqiptar, i kuvendeve të mëdha e kryengritjeve të fuqishme u ngrit ashtu si Davidi kundër Goliatit përballë kuçedrës së Ballkanit, makinës së përgjakshme ushtarako-policore të kasapit Millosheviç.

20 vjet më parë bota mbarë u ba dëshmitare e masakrave të pashembullta të çetnikëve serbë mbi pleqtë, gratë e femijët e shqiptarëve të pambrojtur të Kosovës. Garashanianët, karaxhiqët, çubriollviçët, rankoviçët e rinj ëndërruan dhe praktikuan zhbërjen e Kosovës Dardane përmes spastrimit etnik, dhunës, burgosjeve masive e shtypjes me metoda mesjetare, ndaj një popullsie të lashtë e autoktone, në trojet e veta mijëvjeçare.

Bota mbajti frymën tek shihte fshatra e qytete të djegura, bombardime barbare ndaj popullsise civile, grabitje e bastisje që të kujtojnë epokën e hordhive të hunëve të Atilës, vizigotëve të Alarikut që rrafshuan Romën, mongolëve të Çengiskanit, barbaritë e vikingëve të Erik Qimekuqit, fushatat e Sulltan Mehmetit apo krimet e esesëve hitlerianë ndaj hebrejve në Luftën e Dytë Botërore. Millosheviçi ëndërronte të bahej një Car Dushan i Ri.Dukej sikur furia dhe egërsia serbe nuk kishte të ndalur e Kosova do gremisej njëherë e përgjithmonë në honet e historisë, ashtu si Kartagjena e Hanibalit, apo Troja e Priamit dhe Hektorit.

Mesjeta trokiti fort me tmerrin dhe barbarinë e saj në vatrat e Kosovës.

Është momenti të kujtojmë vargjet e Kadaresë për mizoritë e Car Dushanit, ideatorit të Perandorisë Serbe:” Ish kohë e zymtë dhe e egër

Po vdekje s’kishte Atdheu,

Se pas Dushanit Car të frikshëm

Mbrrin rrufeshëm Skënderbeu…”Providenca Hyjnore bëri të mundur që 20 vjet më parë Kombi Shqiptar të rilindë përmes zjarrit të luftërave e betejave ashtu si Zogu Feniks nga hiri.

Kosova i dha Kombit Shqiptar 22 vjet më parë gardën proteriane UÇK-në me Skënderbeun e Ri të qëndresës Kombëtare Adem Jasharin, De Golin Shqiptar Ramush Haradinaj, Bogdanin e kohërave moderne vizionarin gjenial Ibrahim Rugovën, gjeneralë dhe strategë trima të shumtë, mijra deshmorë që dhanë dhe jetën për liri nga të gjitha trojet etnike shqiptare.

Në vitin 1998 bisha serbe mbuloi me zjarr dhe hekur brezin kufitar në trekëndëshin Prizren-Pejë- Gjakovë

Malësia e Gjakovës priti me bujari e përkujdesje vëllazërore 20000 vëllezër dhe motra nga Kosova të shpërngulur me dhunë nga vatrat e tyre me operacionin “Patkoi” të ideuar dhe realizuar nga makineria gjakatare e Millosheviçit.

Kukësi -Tropoja dhe Hasi u banë para dy dekadash ashtu si në kohën e Serbisë së parë dhe të dytë strehë e sigurtë për vellezërit dhe motrat e një gjaku dhe Kështjella të pamposhtura lirie.

Një këngë e vjetër popullore monumentale për reprezaljet serbe të dimrit të vështirë 1913 e shpërnguljet e imponuara me forcën e armëve, me zjarr, hekur e terror thotë:” Ndjefsha mirë për ty, Malësi,

Mirë m’i prite 12 mijë,

20 vetë ma e vogla shpi…”Kukësi -Tropoja –Hasi, që patën nderin një shekull më parë të prisnin në vatrat familjare e odat e burrave korifejtë e patriotizmit e të luftës për liri Bajram Currin, Hasan Prishtinën, Shotë e Azem Galicën, një çerek shekulli më parë hapen dyert e zemrat për dasmën e lirisë e krushqit e tyre: Adem Jashari, Vëllezërit Haradinaj, Mujë Krasniqi, Agim Ramadani, Sali Çekaj, Abaz Thaçi, Mujdin Aliu e mijëra luftëtarëve trima të Kosovës e të Shqiptarisë, që thyen kufirin Shqipëri-Shqipëri.

Kukësi, kjo trevë e lavdishme shqiptare, i ktheu përgjigje Sulltan Hamidit me koburen e Ramadan Zaskocit e bashkë me vëllezërit dibranë të udhëhequr nga Islam Spahia e Elez Isufi ripërtërinë Epokën e Skënderbeut në betejën legjendare me invadarët serbo-sllavë dhe asgjesuan 12.000 agresorë.

20 vjet më parë, kur NATO e kombet e lira demokratike bombarduan caqet e makinerisë gjakatare serbe, Kukësi priti me bujari mbi 500.000 vëllezër e motra të Kosovës.

Është rast unikal në botë që një qytet pret 10 herë më shumë mysafirë se popullsia e tij, prandaj me të drejtë është propozuar për Çmim “Nobel”.

Kjo mikëpritje legjendare e humanizëm proverbial i kuksianëve është i ngulitur thellë në ADN e Kombit Shqiptar dhe sanksionohet në shprehjen lapidare të Kanunit të Lekë Dukagjinit: “Shpia e shqiptarit asht e Zotit dhe e mikut”

Jemi në vitin e 20 vjetorit të Çlirimit të Kosovës, në 20 vjetorin e Betejës legjendare të Koshares, ku ranë 113 dëshmorë. Ranë Agim Ramadani, Sali Çekaj, Mujdin Aliu, Abaz Thaçi, që sëbashku me Luan Haradinajn e Mujë Krasniqin e shumë trima të tjerë, janë simbolet e thyerjes së kufirit, “Murit Berlinez” mes Shqiptarëve.

Jemi në 20 Vjetorin e rënies heroike të betejës dhëmb për dhëmb me armikun të gjeneral Shkelzen Haradinaj, Fatmir Nimanaj, Luan Nimanaj, Hasim Halilaj në malet e Maznikut.

Jemi në 10-vjetorin e hyrjes së Shqipërisë në NATO.

Shqiptarët e Maqedonisë zyrtarizuan Gjuhën Shqipe, gjuhën e Gjergj Kastriotit dhe Hyjnores Nanë Tereza. Ata u banë përcaktues ne rrugëtimin e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së me emër të ri Maqedoni e Veriut.

Pranvera Tuziane triumfoi me fitore spektakolare, pasi jetësoi mesazhin e thuprave të Gjergj Kastriotit duke realizuar ëndrren e Ded Gjon Lulit pas më shumë se një shekulli.

Eshtë koha të shprehim një mirënjohje të përjetshme aleatëve tanë perëndimorë

NATO-s dhe burrave të mëdhenj të shtetit, Bill Klintonit, Toni Blerit, Zhak Shirakut, Xhorxh Bushit, shtetet e të cilëve kanë kontribut themelor e historik për Lirinë e Kosovës e Pavarësinë e Saj.

Sot Kosova është e lirë dhe demokratike, e sigurt në Rrugën e saj drejt progresit dhe integrimit Euro-Atlantik, është kujtesa jonë historike e kombëtare, pjesë integrale e Atdheut tonë, e pandashme, Kauzë Kombëtare për mbrojtjen e saj me betimin solemn: “Një Kokë për një Pëllambë Tokë”.

Muret e ndarjes janë shembur njëherë e përgjithmonë.

Kufijtë janë simbolik.

Përjetësisht s’na ndan ma guri.

Asgjë nuk mund të na ndalë në rrugën tonë Hyjnore të Bashkimit Kombëtar.

Me dt. 16 prill, ora 11.00, Unionn Artistik i Kombit Shqiptar do të zbarkojë në

Kukës, në Qytetin “Nobel” me 250 artistë të përzgjedhur nga të gjitha trojet Iliro- Dardano-Arbërore, me spektaklin madhështor tematiko-artistik: “Për Ty, Kosovë”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)