Gjergj Kastrioti Skenderbe Skënderbeu për të cilin kanë nevojë shqiptarët

Rezultate imazhesh për kolegji iliria per skenderbeun ne grnd
Dikur shqiptarët kishin nevojë për një Skëndebe me shpatë, tani ata kanë nevojë për një Skënderbe pa shpatë për t’iu kundërvënë klisheve të përftuara nga politika.

Pavarësisht se bëhet fjalë për personalitetin shqiptar më së shumti të dokumentuar në letërsinë dhe publicistikën evropiane, shqiptarët më shumë se kurrë kanë nevojë për një Skënderbe të pamitizuar.

 E kjo figurë nuk mund të vlerësohet sipas standardeve të sotme morale.
Rezultate imazhesh për kolegji iliria per skenderbeun ne grnd
Me këto thirrje e konsiderata u përshkuan kumtesat e prurjet e reja në simpoziumin shkencor “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në dokumente të panjohura arkivore të vendeve të huaja”, me rastin e 552vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit kombëtar shqiptar.

 I organizuar nga kolegji “Iliria” në mjediset e hotelit
“Grand”, konferenca e mbajtur të premten ka pasur në sfond albumin historik “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” të autorit Orof.dr. Eqrem Zenelaj, i botuar dy vjet më parë. 

Imazh i ngjashëm
Në mbi 130 faqe të librit janë përfshirë ekstrakte veprash të ndryshme për Skënderbeun ashtu sikundër edhe portrete, gravura e paraqitje të ndryshme të tij. Si shkas për hulumtime është bërë edhe viti i lindjes së Skënderbeut, i cili, sipas  prof.Zenelajt, nuk është vendosur përfundimisht. 

Vemendje e mëdyshje prej Julius Piskos e deri te Paganeli e Hummeri nëse prijësi i arbërve lindi më 1404, 1406 apo 1414. Strategu i themeleve të shtetndërtimit

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)