“Largohu nga rruga jote” nga Mark Goulston


Shpesh, ne sillemi ne nje menyre qe na mban larg nga objektivi.

Per shembull, vendos te humbesh peshe por ndalesh ne nje Fast Food.

Vendos ta lesh alkolin por pi ndonje birre me shoket.

Mundohesh te heqesh borxhet por me pas shpenzon ne produkte te panevojshme. 

Kur nervozohesh dhe thua gjera qe me pas pendohesh.

Kur fokusohesh ne gabimet e tjereve. Pasi e kupton, thua, ” Nuk me besohet qe e thashe ate! Ose duhet ta kisha dite me mire”.

Mark Goulston shpjegon 40 zakone apo sjellje qe nuk jane ne interesin tend dhe cfare mund te besh qe ti largosh.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)