Libri qe me ka ndryshuar jeten.

 


Nje dite lexova nje liber dhe gjitha jeta ime ndryshoi. Qysh ne faqet e para, ndjeva aq fort fuqine e librit, sa m'u duk sikur trupi m'u shkeput nga tryeza e karrigia ku isha ulur e ikututje. Por, ndonese m'u duk sikur trupi mu shkeput
e u largua, qenie dhe gjithcka e imja ishin ngulitur me fort se kurre ne karrige dhe libri po e shfaqte forcen e tij jo vetem ne shpirtin tim ,por ne gjithcka qe me bente ai te isha. Aq e vrullshme ishte kjo force sa u duk se nga faqet e librit, nje drite po me perplasej ne fytyre; nje drite qe po verbonte e ndriconte mendjen njekohesisht.
(vazhdon)
Isha ulur ne tryeze dhe ne nje cep te mendjen e dija se isha ulur, po shfletoja faqet ndersa e gjithe jeta ime ndryshonte lexoja fjale e faqe te reja.Pas nje fare kohe u ndjeva aq i papergatitur e i pafuqishem ndaj cka po ndodhte me mua. Sa gati doja te mbrohesha nga fuqia qe buronte prej librit dhe, per nje cast, instiktivisht , hoqa syte nga faqet e tij.
(vazhdon)
Duke i shfletuar faqet nje e nga nje, tashme po e lexoja librin dhe si nje guide qe do me rrefente udhen ne nje vend te eger e te huaj.


Ndersa kam filluar nje beteje per te lexuar sa me sh libra duke bere shkembime, me ra ne duar
nje liber i Orhan Pamuk.Jo me kot e nisa me keto vargje, te parat e romanit 'Jeta e re' per te bere nje pytje te thjeshte. Po juve?Juve iu ka ndodhur qe ndonje liber qe iu ka shnderruar jeten?
Iu ka ndodhur te jeni influencuar ( se spo flasim per liber me dieta apo ushtrime fizike) por romane ku vertete
kane shenuar nje kthese ne jeten tuaj
Ka ndodhur qe mbase kot letersia iu ka ndryshuar jeten?
Pa hyre ne detaje per momentin une do thoja po . 'Obelisku i zi' te une ka lene gjurme qe mbase
as njerezit skane lene.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)