“Aristokrati i Viçidolit” i bën biografinë Ramës: Të parët e tij kanë qenë lopçarë dhe rruajtës derrash

Shkrim me shkas...
Sali Berisha ka komentuar sot një deklaratë të ish-deputetit socialist Marko Bello.
Berisha shkruan Bello ka folur me nënkuptime. Sipas Berishës, ai ka dashur të tregojë origjinën e të parëve të Ramës.

Berisha shkruan se ata rruanin lopë dhe derra.

“Te dashur miq, nje mesazh ofendues ndaj Edvin Kristaq Rames ka dhene sot bashkefshatari i tij, ish deputet dhe minister i PS, z. Marko Bello duke leshuar kushtrimin: Rrofte Republika e Kokederrave!

Marko eshte njeriu qe njeh rrenjet me te thella dhe me te hershme te Rames, bashkefshatarit te tij, qe ne kohen kur stergjysherit e tij ruanin si lopçare dhe derrare ne fshatin Mbreshtan, rreze Shpiragut, lopet dhe derrat e zingjineve te fshatit!

Ne rastin e kushtrimit te Markos, Rrofte Republika e Kokederrave, ata e hengren sapunin per djath.

Ata menduan se Marko e ka fjalen per kokefortesine e Edi Rames.

Ne fakt kjo eshte e vertet vetem pjeserisht, sepse Marko ne vend qe ti thoshte Rrofte Republika e Derrareve apo Lopcareve, duke evokuar keshtu te paret e Edi Rames, e zbuti.

Ai nuk shkoi te genet dhe u mjaftua duke quajtur Ramen kokederr. Neser me sa duket do degjojme thirrjen tjeter “Rrofte Republika e Kokelopeve””, shkruan Berisha, që i ka rrënjët nga aristrokatët e Viçidolit

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)