Cikël poetik nga Esat LoshajTë pata thënë


Të pata thënë moj
Sëmurë më kanë
Ethet e fjalës
Në pluhurin e harresës


Ti e sfidoje
Buzëqeshjen hyjnore

Unë i krisur
Ti mëlmesë
Je për mua
Këngë e shpresë


Epitaf

Nëse vdes
Vdes me mall
Syrin e lë hapur
Të djegur qepallë…
Shpirtkitarë(Jusuf Gërvallës)


Aromë trandëfilash
Gjaku yt kundërmon
Në truallin e stërgjyshërve…

Rilindje agimesh
Për fisin tënd

Fjalët pëllumbishte
I lë në altar
Kanjushverdhi ynë
Shpirtkitarë


Rreze diell 

Ismet Qorraj - hero- (1968-1989)

Tokë Kosova djep që t'rriti
të ushqej me dashuri
për t'luftuar si shkabë mali
O flamur në lartësi
Lëgjendë gjallë trim me fletë
Qarrabregas luleborë
yll i ndritur shtatëlartë
ishe mbret me kurorë
Pavdeksinë e firmose
me thurime këngë epike
hallall gjiri i nënëlokës
jo për nam as për karrigë
Kënga pak është për Ty
Hero yni kapedan
T'i ke hyrë në histori
ne zemër të popullit vigan
je simbol i dritë henës
gjakë pastër diellor
luftëtari i lirisë
trim hero - madhështor!....


Frikë nga fjalët Guximin e fjalës ende s’e kam marrë,

kam frikë se ajo po më vret,

sigurinë s’e kam kur duhet vare,

herë- herë më rri urtë e më shumë më flet.Një fjalë mund të më shpojë si halë

e shumë të tjera më tresin si lumi,

s’e di ku duhet të ndalem,

do të jem i mjerë apo ai, fatlumi.Mendimet më kanë fashitur fare,

mbi vargje eci, si nëpër teh shpate,

këmbësor jam dhe shihem si n’dritare,

udhë më udhë, i valerësuar fare.Sikur ta dija për ku jam nisur,

falë i kisha, falë, të gjitha fjalët

dhe do të rrija me shpirtin tim të molisur,

po lulja s’është lule, po s’i pati petaletAh, të kurorëzohem me trimërinë,

fjala të flatërojë, mbyllur po më vret,

ta them atë që brenda po më ngrin

e unë pastaj ta shpall veten mbret…!Poezi  Sa herë mbushesha me të keqen,

tek ti zbrazesha, poezia ime,

sikur ndjehesha më mirë,

si zog kaltërsive n’fluturime,

mike më mbete, e dashur intime,

nuk të ngarkova me stërkeqen,

as njerëz nuk përfola kurrë,

me fluturat zihesha si i vogël,

me diell e hënë tash si burrë.

Lulet i kam pjesë jete gjithmonë,

kryefjalë i kam në vargënim,

tregues është e bukura e dheut

me kurorë mbretëreshe në kokë,

me fustane të bardha si bora,e imja,

flokëzeza, syshqiponja, belholla.

Mat e ç’mat fjalët, m’ikin netët.

Eh, sa netë më ikin për një poezi!

E di për ku jam nisur,

udhën marr për të dalë malit,

kur pikë i vë zbrazjeve të mia,

lirohem nga një ankth i rëndë,

gëzohem për një lindje të re,

si nëna që gji i jep djalit …!KorrespondencëAsnjëherë në jetë,

edhe në tatëpjetë

nuk kam dyshuar për dashurinë,

se zemër e shpirt t’i fala

për këtë jetë.

Vështrimi i syve të tu

më bën me krahë jete

n’fluturim pandalur jepem

zëri yt, burim për suksese!

ndjenja na lidhi që të dy

në Prishtinë,

në një kafeteri,

kur u pamë sy më sy…!Lotët e zemrës


Dhembja është sinonim i zemrës

ku s’ka dhembje kurrë,

por digjet zjarri i dashurisë,

s’mund fluturojnë shqiponjat,

përleshjet e shpirtit përplasen

hullive të ballit tonë,

mosha jonë është moshë murgu,

në trutë tona ka çelsa burgu,

në male është rinia e blertë,

në gjokset tona një det,

e detarët me valët kanë miqësi,

me dhjetra e qindra vjet,

fytafyt me përbindësha vetmie,

me vëllezër e miq e shokë,

të pandashëm as sot as kurrë,

ata të ofrojnë pakëz diell shprese,

por asnjë kokërr grurë…!

Këngët ne i rrahëm me thupër thane,-

më pati thënë një mik dikur,

që atëherë shumë ujë ka kaluar nën urë,

se një fjalë nga mërgata ‘e fola shqip

as unë, as nënëmadhja e lumnueme,

unë, të gjithë ata që u rrahën me kamzhik,

i ruaj në zemër,

i marr në mbrojtje, si më i miri mik…!Të pata thënëMë pak se katër vite

të njoha, s’të harrova dot,

unë, mesoburrë i thinjur,

s’të ujita gjer më sot.

Freskinë e ke ruajtur,

nurhijshmja e parreshkur,

në zemër e shpirt

thellë më je ngjeshur.

Sa të dua nuk ta them,

e ëmbla, mjellmë moj,

metaforë e vargëzimit,

kam frikë mos të lëndoj.

Herët ta vura kurorën

e të shkova në sy,

kur ta shtrëngova dorën,

e gjithë bota ishte aty.

Të gjitha gjuhët i fliste dashuria,

të pata thënë mike: Ditën më je diell,

natën hënë, mbreëreshë në qiell,

ti, më je fanar i rrugëtimeve të mia..!

MALLI MË MORI 

Malli më mori
për ty, Kristinë,
për ty, Rozafë.
Kalaja më thërret.
Bedenat e saj
si hullitë në ballë,
e shkallët  e mermerit
nuk pushtohen gjallë,
se yjet e qiellit ndriçojnë
me shekuj me radhë.
Malli më mori
për ty, Kristinë,
për ty, Rozafë.
Kalaja më thërret,
më mbledh në gji,
Shkodra plot diell
na ngroh në kaltërsi.
DËSHIRAT SI DËSHIRAT 

Pas luftës lindën shumë dëshira
për t’i puthur në ballë të rënët,
takime gëzimi me të kthyerit
nga burgjet e gjyqeve të pista.
Mikpritjen e të zhdukurve në mal,
ledhatimin e fëmijëve bonjakë
në tonin konak.
Në çdo derë t’invalidëve të luftës
shumë dëshira për një dëshirë,
në truallin tonë të lirë.
Një të jemi për jetë e mot,
në  botën e rilindur, pa re,
filizat të rriten të lire,
dëshira më e madhe për ne.
Pas luftës së gjatë
në paqe jemi sot,
qielli ndrin si ar,
zemrat mbushur gaz plot.
Për botën tonë,
paqja dritë e nur,
shqiponjës i jep krahë
në të gjaktin flamur…!ANKTHE ZENE -Teatrit  Istref Begolli, Pejë –


Luleborë qëndron buzë lumit,
bukuri përrallore kokëlartë,
fole e artistëve, miqve të kulturës,
ti, tempull i fjalës së artë.
Eh, sa lojëra me vajin e burrit
u luajtën me zell te ti
për ngjyrat e flamurit.
Pa kur fëmijët performonin
me buzëqeshje fëminore gjithë pranverë,
skenës sate i dhanë hare
e tinguj emocionesh flatruan në erë.
Gjithçka këto vite ke përjetuar,
ndaj  prite, prite këtë motmot,
frymën e zënë për ta çliruar,
pas kaq e kaq gjak e lot.
Këtu s’ka vend errësira,
intelektualë,artiste, poetë,
protestën e kanë mbushur me jetë.
Kjo do të shpërthejë si vullkan,
i lirë është teatri anembanë.
Obobo, m’u në zemër të Europës
po sytë ç’na panë?
Shporru prej këtu, uniformë e zezë
e mos ia ndal diellit atë rreze…!E  DJESHMJA SOT NESËR  (Eqerem Çabejt)

Fjala fjalës etimonin i kërkon,
për Vjosën, Shkëlzenin a Valbonën,
Sinjalgjelbërti,  Eqerem!
Mjeshtria e mjeshtri, dallojnë pak,
leksikografia, pedagogjia, historia,
skalitja, gdhendja,latimi.
Planetyni birin e vet pret,
këtë e dinë lulet n’pelerinë,
burrat presin burrat,
emër e mbiemër krenarie,
dritë qiriri, festë dollie.
Poetit, çfarë i mbetet?
Çdo shkronjë e fjalë
ligjërojnë çabejançe
kalojnë hapësira të pamata,
luginat, malet, qiejt e detet.
Fol një fjalë,
sot, he, burrë,
në gjurmime albanologjike
mos rri strukur.
Por dhe heshtja flet shumë,
prej teje fjalët i mësuam
nga lindën e si udhëtuan.

DISIDENTI 

E lanë pa konak e oxhak,
si çunak e rrahën me dajak.
Edhe kur u bë plak,
pak e nga pak
gjysmën e trupit
ia skuqën  gjak.
Edhe pse asht e lëkurë,
kurrë nuk u bë urë.
Kapërceu çdo krizë,
për të mbetur flamur në shtizë.
Dhe pak e nga pak,
sot e kësaj dite thonë,
ata që në sy s’kanë kapak:
-Rrahjen e pati hak!


  
Emri

Esat Loshaj
Adresa

Asllan Qeshme, nr. 6, 30000, Pejë, Kosovë
Numri i telefonit

044/328-719E-mail

e.loshaj@hotmail.com
Shtetësia

Shqiptar i Kosovës

Data e lindjes

03.10.1954


Përvoja e punës
dhe aktivitetet


Data (prej – deri)

1990 –
Lloji i biznesit, organizatës apo sektorit

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës për Tregti, Hotelieri dhe Turizëm
Pozita

Kryetar i Degës
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Mbrojtja e lirive sindikale dhe mbrojtja e punëtorëve në punë në këto tri fushëveprimtari


Data (prej – deri)

1994 – 1996
Lloji i biznesit, organizatës apo sektorit

Ansambli teatror dramatik “Ndrekë Luca”, Pejë
Pozita

Themelues dhe kryetar
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Menaxhimi i trupës teatrore dhe aktiviteteve të këtij ansambliData (prej – deri)

2001 – 
Lloji i biznesit, organizatës apo sektorit

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës
Pozita

Anëtar
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Pjesëmarrës në simpoziume, kongrese dhe aktivitete tjera të natyrës letrare e artistike


Data (prej – deri)

2003 – 2005
Lloji i biznesit, organizatës apo sektorit

Shoqata e punonjësve të artit dhe cultures “Harmonia”, Pejë
Pozita

Themelues dhe kryetar
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Organizimi dhe implementimi i aktiviteteve të artit dhe kulturës


Data (prej – deri)

2003 – 2005
Lloji i biznesit, organizatës apo sektorit

Kompania ndërtimore “Iliria”, Pejë
Pozita

Drejtor general
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Menaxhimi i punonjësve dhe aktiviteteve të kompanisë


Data (prej – deri)

2008 –
Lloji i biznesit apo sektorit

Asociacioni ndërkombëtar i poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve “Pegasi” – Kosovë dhe Shqipëri
Pozita

Anëtar
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Pjesëmarrës në simpoziume, kongrese dhe aktivitete tjera të shoqatës


Data (prej – deri)

2009 –
Lloji i biznesit apo sektorit

Shoqata e Shkrimtarëve të Pejës
Pozita

Kryetar
Aktivitetet dhe përgjegjësitë kryesore

Menaxhimi dhe organizimi i aktiviteteve të shumta, si: orë letrare, promovime librash, organizimi çdo vit i takimeve letrare tradicionale mbarëkombëtare “Peja poetike” (2011 - ), organizimi tradicional letrar “Flaka e janarit”, kontaktet me organizatat simotra në të gjitha trevat shqiptare, etj.

                                                                    
Jam marrë prej 40 vitesh me gazetari, eseistikë, kritikë letrare, recensione librash, redakturë, aktrim dhe regji. Në vitin 1995 kam bërë regjinë e dramës “Takimi i ores 9 të mbrëmjes” të Ernest Koliqit. Shfaqja ka marrë pjesë në festivalin e teatrove amatore në Prishtinë në po të njëjtin vit dhe është shpërblyer me mirënjohje, si dhe ka marrë çmimin për aktoren më të mire në rolin kryesor (çmimin e ka marrë aktorja Rudina Zhara, e cila tashmë prej vitesh është aktore profesioniste).

Krahas aktiviteteve të shumta, vlenë të theksohet iniciativa ime për peticionin e vitit 2000 për lirimin e Teatrit të Qytetit të Pejës, i cili ka qenë i uzurpuar nga KFOR-i spanjoll. Me mbi 100 nënshkrime të mbledhura të njerëzve të artit dhe kulturës kam arritur që ta liroj teatrin e qytetit. Teatri profesionist i qytetit “Istref Begolli” në vitin 2008 më ka ndarë mirënjohje për kontributin e dhënë në zhvillimin dhe afirmimin e teatrit të Pejës.

Rregullisht kam marrë pjesë në takimet e teatrove amatore në nivel të Kosovës, të mbajtura në Ferizaj dhe Prizren. Jam mik i të gjitha teatrove profesioniste në hapësirat shqiptare dhe më gjerë.

Shpërblimet dhe mirënjohjet që kam marrë janë të shumta, prej nivelit komunal, regjional, kombëtar dhe ndërkombëtar.

Jam autor i katër veprave letrare me poezi: “Qëndresë”, botuar nga Lidhja e Shkrimtarëve, Tiranë (1993), “Me diellin në duar”, Medaur, Tiranë (1999), “Sytë e ditës”, Rilindja, Prishtinë (2000) dhe “Lisnaja e gurit”, SHSHP, Pejë (2013).


Shkollimi dhe trajnimet

• Data (prej – deri)

Shtator, 1968 – Qershor, 1972
• Emri dhe lloji i organizatës ky është kryer shkollimi dhe trajnimi

Shkolla e Mesme “Vëllezërit Frashëri”, Deçan
• Drejtimi

Gjimnaz i përgjithshëm
• Titulli i kualifikimit

Diplomë e shkollës së mesme
• Data (prej – deri)

Shtator, 1972 – Qershor, 1976
• Emri dhe lloji i organizatës ky është kryer shkollimi dhe trajnimi

Shkolla e Mesme e Ndërtimtarisë “Shtjefën Gjeçovi”, Prishtinë
• Drejtimi

Teknik i ndërtimit të lartë
• Titulli i kualifikimit

Diplomë e shkollës së mesme


• Data (prej – deri)

Tetor, 1979 – Qershor, 1982
• Emri dhe lloji i organizatës ky është kryer shkollimi dhe trajnimi

Universiteti i Prishtinës
• Drejtimi

Gjuhë dhe letërsi shqipe
• Titulli i kualifikimit

Bachelor

Shkathtësitë dhe kompetencat personale


Gjuha amtare

Shqipe

Gjuhët tjeraSerbe
Në të lexuar

Shkëlqyeshëm
Në të shkruar

Shkëlqyeshëm
Në të folur

ShkëlqyeshëmShkathtësitë dhe kompetencat sociale e organizativeShkathtësi të shkëlqyeshme në komunikim dhe organizim. i gatshëm për punë në mënyrë të pavarur dhe në ekip. Aftësi për të komunikuar informata në mënyrë efektive dhe të saktë, verbalisht dhe me shkrim, marrë parasysh përvojën në fushëveprimtari ku komunikimi është me rëndesi të veçantë.  Gjithashtu kam shkathtësi të shkëlqyeshme në menaxhim, pasiqë kam pasur dhe aktualisht kam pozitë udhëheqëse dhe menaxheriale.

Shkathtësitë dhe kompetencat teknike

.

Shkathtësi të shkëlqyeshme në përdorimin e kompjuterit, në Microsoft Office (Word, Excel, Power Point), dhe Internet.
Shkathtësitë dhe kompetencat  tjeraVetëmotivimi dhe vetëiniciativa në punë.
 Përgatiti :Flori Bruqi


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)