Edi Rama, i lidhur me Skënder Tufën

Partia Demokratike ka dalë sot me një deklaratë për shtyp, ku tema kryesore dhe e vetme ishte ajo e ish-të përndjekurve politikë dhe greva e tyre e urisë. Edhe pse ish-të persekutuarit protestojnë e prononcohen në media me vite për problemet e tyre, akuza kryesore si organizatore e kësaj greve ra pa prova e fakte mbi kreun e PS-së, Edi Rama dhe u bë fakt i kryer lidhja e tij me koordinatorin e grevës së urisë, Skënder Tufa, ndërkohë që këtij të fundit i faktuan “i dënuar për shfrytëzim prostitucioni”.


Të dy këto emra, Edi Rama dhe Skënder Tufa janë përdorur në çdo rresht të deklaratës si më poshtë:

Edi Rama, i lidhur me Skënder Tufën

“Në kuadrin e Rilindjes së Bllokut, Edi Rama nën moton: ‘Fundërrina të të gjithë Shqipërisë bashkohuni për të përmbysur Sali Berishën!’, shpalli këto ditë publikisht aleancën e tij të fundit me trafikantin Skënder Tufa, arrestuar në vitin 2004 me akuzën ‘shfrytëzim prostitucioni’ dhe dënuar me vendim të formës së prerë 7 vite burg për veprimtarinë e tij kriminale. Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, jo pa qëllim zgjodhi për aleancë të re të Rilindjes së tij dhe menaxhimin e grevës së urisë të një grupi të vogël të keqpërdorur pamëshirshëm prej tij, trafikantin Skënder Tufa, të dalë nga burgu pak kohë më parë, pasi vuajti dënimin. Zoti Rama zgjodhi trafikantin Tufa për menaxhimin e grevës së tij private së pari për t’ju dërguar një mesazh të qartë të gjithë trafikantëve në Shqipëri, se ai me moton: “Fundërrina të të gjithë Shqipërisë të bashkohemi kundër qeverisë së kryeministrit Sali Berisha”, e ka një moto kryesore në rrugën e tij të Rilindjes së premtuar. Zoti Rama zgjodhi trafikantin Tufa për menaxhimin e grevës si një akt hakmarrës, si një përpjekje për të diskretituar qëndresën heroike të të përndjekurve politikë kundër regjimit të etërve të tij.

Duke menaxhuar një grup të vogël të tyre me trafikantin Skënder Tufa, ai do që të paraqesë para qytetarëve dhe të rinjve shqiptarë, martirët e kalvarit hoxhist si njerëz të personifikuar nga kriminelë ordinerë, trafikantë të qenieve njerëzore. Partia Demokratike iu bën thirrje edhe një herë familjarëve të grevistëve: Mos lejoni që njerëzit tuaj të poshtërohen, duke u menaxhuar nga Edi Rama nëpërmjet aleatit të tij të ngushtë, Skënder Tufa.”

Më poshtë PD ka bërë përgjegjës Ramën për trajtimin e ish-të persekutuarve kur PS ka qenë në pushtte, edhe pse Edi Rama ishte thjesht kryetari i Bashkisë së Tiranës. “Partia Demokratike fton familjarët e viktimave të Edi Ramës dhe Skënder Tufës t’i shtrojnë pyetjen Edi Ramës: Pse 8 vjet në pushtet nxore nga burgu dhe shpërbleve me qindra milionë lekë xhelatët e të përndjekurve politikë të etërve tuaj, të dënuar për genocid dhe krime kundër njerëzimit dhe nuk dhe asnjë qindarkë për dhjetëra mijëra martirë të gjallë të kalvarit të bllokmenëve hoxhistë që shpërbleve?”

PD: “Të persekutuarit, 103 mln dollarë nga PD”

Partia Demokratike sqaroi edhe një herë shqiptarët, se ajo ‘me vetëdije të plotë dhe në vlerësim maksimal të vuajtjeve dhe sakrificave mbinjerëzore të martirëve të gjallë të kalvarit komunist, ka përcaktuar si normë dëmshpërblimi për ta normën ditore më të lartë se çdo vend tjetër ish- komunist’. Ajo i ka dhënë për këtë qëllim kësaj shtrese sa vijon: 103 milionë dollarë; 2 mijë e 200 apartamente banimi; 2 mijë e 751 fabrika e ndërmarrje, linja prodhimi dhe objekte të tjera, si dhe mbi 22 mijë të drejta studimi, bursa shkollimi ose pagesë e tarifave për hyrjen në universitet.

Dëmshpërblimi do t’u jepet në kohë

Partia Demokratike garantoi në deklaratë familjarët e viktimave të dyfishta të etërve dhe bijëve hoxhistë, se ajo është e vendosur, që në afatet e përcakuara ligjore të disburësojë plotësisht paratë e dëmshpërblimit të të përndjekurve politikë, ndaj dhe të mos lejojnë, që neobllokmenët e rinj me në krye Edi Ramën, që dje shpërblyen me qindra milionë lekë xhelatët e tyre, t’i menaxhojnë sot njerëzit tyre me trafikantë si Skënder Tufa.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)