"Don Kishoti"


Në Spanjë në fillim të shekullit XVII, libri, i cili menjëherë tërheq vëmendjen. Komplot i Witty e saj - kjo është një parodi fun e njohura në kohën e kalorësisë.

Përmbledhja e Don Kishotit

Ajo ishte me ardhjen e "Don Kishotit", shkruar nga Cervantes, kalorësi janë zhdukur. Por parodi prej tyre qëndruan. Për shumë shekuj, interes në libër nuk do të shkojnë jashtë, për më tepër, ajo bëhet gjithnjë e më shumë. Përmbledhje e "Don Kishotit", do të tregojë se emrat e personazheve të tij kryesore janë bërë një emër të familjes, dhe disa shprehje e romanit shndërruar në fjalë të urta.

Cervantes, "Don Kishoti": përmbledhja e kapitullit të I

Në një qytet të vogël në Spanjë kam jetuar një zotëri të moshës mesatare, emri i të cilit ishte Alonso Quijano. Ai donte për të lexuar romane e kalorësisë dhe të frymëzuar prej tyre, imagjinon veten një kalorës. Hidalgo vendosur që të enden nëpër botë, për të kërkuar aventurë dhe për të kryer bëmat.

Për veten e tij, ai zgjodhi emrin e Don Kishotit, e veshur në forca të blinduara të lashtë, e cila ra atij nga paraardhësit e tij, mori NAG Rocinante me një emër të bukur, dhe shkoi në fushatën e tij të parë. Squire për të ishte fshatari lokale Sancho Panza. Sapo-lindur Don Kishoti ishte në gjendje për të bindur këtë të fundit për përfitime personale të fushatat e ardhshme.

Kapitujt II-XXII: përmbledhëse. Don Kishoti dhe aventura e tij të parë

Si e dashur e tij Don Kishoti zgjedh disa Dulcinea bukur, siç iu shfaq në ëndërr.

Kalimi një ditë, ata çuan deri në han, ku, dhe të ndaluar duke marrë atë për të kalasë së vjetër. Këtu është ajo që ndodhi, "përkushtim" Don Kishoti ishte knighted. E bëri atë pronari i han ai peshonte Don Kishoti pranga dhe këputur atë në shpatën prapa.

Cervantes Don Kishoti përmbledhje

Aventurë tjetër ishte një takim në rrugë me një tufë e deleve. kalorës trim e tij mori të jetë ushtria armiku, të cilin ai menjëherë filloi të shkatërruar. Për këtë Don Kishoti qortoi në mënyrë të vendosur nga bari.

Pastaj Knight ynë liron të dënuarve, në vendet e mëposhtme të ndalimit. Ai i pyet ata për të dërguar përshëndetjet në Dulcinea e tij të dashur del Toboso modeste. Çliruar jo si vazhdimësinë e Shpëtimtarin e tyre, dhe në vend të kësaj, për të përmbushur mandatin e tij, ata e dërrmoi atë.

Kapitujt XXIII-XLIX: përmbledhje. Don Kishoti dhe bëmat e ardhshme

Të gjithë ata që u takua me Don Kishotin, e mori atë për një i çmendur. A Friend (The Barber i priftit) u përpoq me çdo mjet për të marrë atë për të ardhur në shtëpi, nuk ka për të kuruar çmenduri.

Vetë një kalorës trim besonte se të gjitha fatkeqësitë janë dërguar atij, si dhe një mungesë të të kuptuarit të njerëzve - kjo teston, duke rënë vetëm trim. Miqtë pyesni Sancho besnik i tha Don Kishotit, që Dulcinea e tij të dashur kërkon që ai u kthye në shtëpi. Por, për kalorës trim që të kthehen të pavlefshme pa bërë të gjitha veprat, kështu Don Kishoti refuzon të kthehet në shtëpi.

Në një mënyrë berber dhe priftin i kaloi të dashuruar takohen Kordeno dhe shokut të tij Dorothea. Në Kordeno nuses ishte Lucinda, i cili vodhi një Fernando. E njëjta Fernando herë joshi dhe e hodhi Dorothea. Dhe tani të dy mashtruar vendosur për të rivendosur drejtësinë. Ata janë zotuar që të kthehen në të dashurit e tyre, edhe në qoftë se ajo ka për duel.

Përmbledhja e Don Kishotit

Miqtë e Don Kishotit nxisë Dorothea, kështu që ajo dha veten për princeshë endacak Mikomikonskuyu. Gjoja ajo erdhi tek ai duke i kërkuar ndihmë, për shkak se shumë kishte dëgjuar për trimërinë dhe bëmave të tij.

Në rrugën për në imagjinar kompaninë Mikomikonu tërë takova Lucinda, që ishte gati për të marrë strehim në një manastir. Ajo nuk duan të jetojnë në një botë pa Kordeno. Dhe tani, pasi të ndara të dashuruar janë ribashkuar.

Dorothea ishte në gjendje të bindë Don Kishoti se pa të, të rinjtë do të kurrë nuk kam takuar. Dhe ai më në fund u kthye në shtëpi. Nuk ka lidhje me atë për një mbesën muaj duke u kujdesur me grua. Dhe mendjen e tij filloi të qartë, fjalimi ishin të qarta dhe të arsyeshme. Por ai kishte vetëm një kontakt rrufeshëm mbi temën e kalorësisë, çmenduri e tij është kthyer me një zhurmë.

Kryetarët e L-LII: përmbledhje. Don Kishoti dhe Sancho Panza Guvernatori

Për aventurat e Don Kishotit, libri është shkruar, dhe fama e guximin e tij është përhapur në të gjithë qarkun. Djali i fqinjit, i cili pas diplomimit u kthye në shtëpi, tha se libri është shumë popullor, dhe i tha përmbledhje saj. Don Kishoti edhe një herë vendosi të shkojë kampe. Këtë herë ata shkuan në turneun kalorës në qytetin e Zaragoza.

Në mënyrën se si ata u takuan Dukesha dhe Duka, të cilët ishin në gjueti me fajkoj. respekt Dukesha e madhe për Don Kishoti (lexuar në lidhje me atë në një libër të botuar). Ajo e ftoi atë në kështjellën e tij, si e ftuara e nderit.

Kalaja pa përjashtim admiruar mendjen e Don Kishotit dhe Sancho Panza thjeshtësi. Duke madje edhe emëruar guvernator i fundit i një qyteti të vogël. Vetëm Sancho nuk mund të qëndrojë gjatë në këtë pozicion, dhe në rastin e parë për të shpëtuar nga qyteti, së bashku me Don Kishotin.

Pilgrim çifti u kthye në shtëpi. Don Kishoti vendosi të bëhet një bari, por shumë shpejt mposhti sëmundjen e tij, dhe ai ishte i qetë, Christian vdiq në shtratin e tij.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)