Lamtumirë Dr.Sami GjokaFlori Bruqi


Fotografia e Sami Gjoka

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, me pikëllim të thellë ka pranuar lajmin për vdekjen e kardiologut invaziv, dr. Sami Gjoka. Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka humbur një mjek dhe humanist të shquar që deri në momentet e fundit dha kontributin e tij profesional për të ndihmuar pacientët që kishin nevojë për shërbime shëndetësore. ShSKUK, iu shpreh ngushëllime familjes, miqve dhe kolegëve me rastin e vdekjes së dr. Sami Gjoka.Fotografia e Salih Krasniqi

Sami Gjoka  lindi në Terstenik të Drenasit  më 22 mars 1968, nga një familje qytetare intelektuale me traditaKombëtare..Shkollën fillore e kreu në vendlindje,gjimnazin në Drenas,ndërsa Fakultetin e Mjekësisë e keru në Bukuresht të Rumanisë. Specializimin në Kirurgjinë Invazive e kreu në Tuzllë,  në Bosnje dhe Hercegovinë.
Ishte pjesëmarrë aktiv në Luftën çlirimtare të Kosovës.


Fotografia e Gazmend R Hoti

Ishte mjek i njohuri i Kriurgjisë Invazive në Qendren Klinike Universitare të Kosovës.   Ishte autor i shumë punimeve   mjekësore, shkencore dhe publicistike.


Fotografia e Leonora Lleshi

Samiu është testuar për koronavirus COVID 19 , shkaku i dyshimeve që kishin lindur si rezultat i problemeve me frymëmarrje tek ai.
Fotografia e Besim Mehmeti
Kjo është bërë e ditur nga burime të  brenda QKUK-së.
Dr.Sami Gjokajt i ishin shfaqur të hënën problemet me frymëmarrje dhe ai ishte futur në respirator....“Ai është testuar për COVID-19 mbrëmë. Rezultati ka dalur negativ”

Fotografia e Alberie Thaqi-Halili

Samiu , një javë më parë, kishte qenë në vizitë në Klinikën e Pulmologjisë, por nuk ishte hospitalizuar.Ai vdiç  sot më 31 mars 2020.Ke qenë një djalë i edukuar,i zëllshem,bujar dhe mbi të gjitha trim e guximtar ku atë e ke dëshmuar si gjatë studimeve,si gjatë Luftës Çlirimtare duke i dalë zot atdheut si ushtarë i UÇK-së dhe në Liri duke mos kursyer në asnjë moment vetën për ti dalë në ndihmë shoqërisë dhe atdheut.

****


Fotografia e Sami Gjoka

Mjekë i mirë, i përkushtuar betimit të Hipokratit, asnjëherë nuk i ka thënë jo askuj.

I dashuruar në vendlindje.

Ka dhënë kontribut të veçantë në formimin e Kiurgjisë Invazive në Kosovë.


Fotografia e Sami Gjoka


Vdekja e Dr.Samiiut  është humbje për familjarët e tij, por edhe për të gjithë Kosovën si edhe vendeve ku ai ka punuar gjatë shërbimit mjekësor ....

 Ishte njëri i fjalës, këmbëngulës, asnjëherë nuk e uli krytin askuj.

Nuk ka dashur funksione, vetëm i ka interesuar mjekësia dhe pacienti.
Fotografia e Sami Gjoka

Berishë, Spitali Ushtarak 19.05.1999

Do të më lejohet personalisht të shpreh emocionet e mia.

Me Samiun  kemi qenë së bashku mbi 21 vjetë, e kam pasur më tepër se  shok.


Fotografia e Sami Gjoka

Ngushëllime dhe respekt të gjithë familjarëve të doktor Samiut.

Dr.Sami Gjoka  i takon elitës së mjekëve më të mirë që ka patur Kosova.

Lamtumirë  miku im  Dr.Sami!


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)