Gjermania për të tretën ditë radhazi ka shënuar rekord me 7,830 të prekur me koronavirus

 

Rekord ditor i rasteve me COVID-19 në pesë shtete të Evropës

Polonia, Austria, Çekia, Ukraina dhe Gjermania kanë shënuar rekord ditor të rasteve me COVID-19, tregojnë të dhënat të shtunën.
Polonia ka regjistruar 9,622 raste me koronavirus në 24 orët e fundit duke e çuar totalin në 167,230 të infektuar.
Të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë tregojnë se në spitale janë 7,612 pacientë me koronavirus.Polonia kishte vënë disa masa kufizuese për të luftuar pandeminë, disa ditë më parë.
Në Austri  janë regjistruar 1,747 raste me COVID-19 të shtunën, për herë të parë nga fillimi i pandemisë, teksa rekordi i fundit i rasteve ishte shënuar në mars me 1,050 raste.
Çekia ka raportuar 11,105 raste të reja me koronavirus në 24 orë, të shtunën, numri më i lartë i të prekurve që nga fillimi i pandemisë në vend. Totali i të prekurve që nga marsi kur u paraqitën rastet e para në Çeki ka shkuar në 160,112, ndërsa janë shënuar 1,283 të vdekur, raporton Reuters.
Ukraina ka regjistruar 6,410 raste të reja, ka thënë Këshilli i Sigurisë të shtunën, duke shënuar rekord të rasteve ditore. Rekord është shënuar edhe për numrin e të vdekurve, me 109 pacientë të vdekur në një ditë. 293,641 raste pozitive janë regjistruar që në fillim.
Po ashtu, Gjermania për të tretën ditë radhazi ka shënuar rekord me 7,830 të prekur me koronavirus.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)