ME DIELLIN NË QIELLIN E ZOTIT U NGRITA

      

                     KOZETA NUSHI                        

Një ditë iku me shiun.
U çudita.

Një ditë iku me bardhësinë dhe Diellin.
Psherëtita.
Një ditë iku me dashurinë.
Ulërita.
Një ditë iku me harresën e gjakut
Të derdhur për Kosovën dhe Çamërinë.Me Diellin në qiellin e Zotit u ngrita

duke folur me vargjet e të parëve të mi:

Zgjohuni politikan, prej gjumit, zgjohuni!

Me shkrimet e Prof.Dr. Eshref Ymerit bashkohuni!

Dhe mos shikoni kolltuqe e salltanete!Se Nëna Shqipëri shumë po vuan.

Dhe ka shumë derte.


Dhe nëse me bekimin e Zotit
Do ta doni si Ai lirinëNë piedestal do ta ngrinit veten dhe Shqipërinë.


BRESCIA – ITALY

26 SHKURT 2014

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)