Ata që e penguan Vuçiqin, të mos hynte në Drenicë, janë Adem Jasharë!

AKADEMIK PROF. DR. MEHDI HYSENI

Duhet të bëjmë “argatë” për Adem Jasharët, për UÇK-në, për Drenicën dhe për gjithë Kosovën dhe Shqipërinë etnike të lirë, të pavarur, sovrane dhe të ribashkuar, Jo për spahinjë, agallarë, çifligarë, milionerë, korrupcionistë, mercenarë dhe kolaboraconistë të Serbisë kolonialiste dhe neokolonialiste të presidentit Aleksandar Vuçiq.
- Jo për Nexhmedin Spahiun, “babain e kombit kosovar dhe të gjuhës kosovarishte”, i cili pa fije turpi, barrikaduesit me Bekim Jasharin në krye (kryetar i komunës së Skenderajt), të cilët nuk lejuan presidentin serb Aleksandar Vuçiq të hynte në Drenicë për ta vizituar fshatin Banjë të banuar me serbë më 9 shtator 2018), i quajti “Haxhiqamilë” dhe “frikacakë” gjoja pse ata nuk kishin shkuar në veriun e Kosovës për ta bllokuar Vuçiqin, jo në hyrje të Drenicës(!).

-Ja, sa objektiv, sa trim, sa i mençur e patriot që është, ndërron tezat si Serbia. Lidhur me këtë naivitet dhe subjektivizëm të Nexhemdin Spahiut, shtrohet kjo pyetje, -Po kush e ka më afër kufirin e veriut të Kosovës, Nexhmedin Spahiu nga Mitrovica Jugore, apo Bekim Jashari nga komuna e Skenderajt?

-Së pari, Nexhemdin Spahiu e ka pasur për detyrë kombëtare, politike e shtetërore, që të vete në kufirin e veriut të Kosovës (sepse e ka pasur shumë më afër sesa drenicarët e Skenderajt) për ta penguar hyrjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, Jo Bekim Jashari me veteranët e UÇK-së dhe me qytetarët e Skenderajt.

Ky moralizim absurd dhe ndërrim i tezës sipas shkollës së serbomëdhnjeve dhe larove të tyre, më solli ndërmend këtë vlerësim aksiomnatik dhe objektiv të heroit dhe patriotit të Kosovës, Hamëz Jashari: “ E, qishtu daj, a e din a s’e din, Ahmet Delia me sakicë u shku me dekë për kojshi. N’pikë t’natës. Veç qi e ka ni zanin: ‘auuu zhdirgju djal se na ranë shkijet’. E na sot, n’këto ditë, ven se me mledhë men, vinë tre katër shkije, milic kishe në uniformë demek, e rrathekojnë ni shpi, e hijnë, e grijnë rob, e piskamë, e kush s’del me thanë t’shkoj t’i nihmoj qatij vllau. E thomë: valla s’kanë dashtë dikur ata t’partë, ishin kanë t’ligj, se s’ishum metë nër shka na. A s’dashtën ata a s’po domë na sot? Hajde tash e bajmë ni analizë këtu: A kenë ma t’fortë ata atëherë, pa ditë shkrim-lexim, letrat te hoxha u duftë m’i çu m’i lexu, ja te popi, kur jau kanë çu djemtë p’ej ushtrije a p’ej gyrbeti diku? E na sot kemi djem, kemi dijetarë, tu i marrë p’ej profesorave, magjistra, doktora, akademika të rangut botnor, edhe i kemi shti veshtë n’lesh. Shkau te dera. Deri kur dojmë me duru k’shtu ma?» – Hamëz Jashari, Prekaz, Skenderaj, 1995..

Kjo është ndërgjegja e lartë njerëzore, trimëria, sakrifica, heorizmi dhe detyra kombëtare dhe atdhetare shqiptare në mbrojtjen e interesave të shenjta të kombit dhe atdheut të vet, Jo fjalët, shpifjet, pallavrat, moralizimet, intrigat, gënjeshtrat dhe shantazhet e politikës ditore për ta shpërfytyruar drejtësinë, të vërtetën dhe meritat kombëtare, patriotike dhe jetësore të të gjithë atyre që nën Flamurin Kombëtar të UÇK-së me Kryekomandantin e saj të lavdishëm dhe të pavdekshëm, Adem Jashari-ADEM SHQIPËRIA ETNIKE!

Këta janë Adem Jasharët, që nuk lejuan shajkaçën terroriste serbe, të hynte në Drenicë, ende pa u tharë gjaku dhe pa u gjetur mbi 1.700 viktimat shqiptare të gjenocidit të Serbisë (1989-2018)

Ja kritika e turpshme e Spahiut “sipas motit, ktheje gëzofin”, sepse do të na hidhërohej Vuçqi, Serbia dhe Rusia, nëse nuk e vëmë në shënjestër Drenicën e Azem Bejtës dhe të Adem Jasharëve !

*** Nexhmedin Spahiu : “ Paraqiten Haxhiqamilët e Kosovës. Për ta nuk qenka problem që Vuçiqi vjen në Gazivodë, por problem kur ai vjen në Drenicë!? Po të ishin patriotas tamam ata do t’ia zinin rrugën Vuçiqit në kufi të vendit e jo në hyrje të Drenicës.” (https://ina-online.net/spahiu-drenicaket-i-quan-haxhiqamile/ ).

Duke qenë se “babai” i “kombit kosovar” po “tjerr aq holl” problemet politike, sipas logjikës së shëndoshë, i pari, që do duhej të shkonte në Ujman, do të duhej të ishte vetë N. Spahiu, sepse ai dhe Mitrovica furnizohen me ujë të Ujmanit, JO Skenderaj e as barrikaduesit e Vuçiqit në hyrje të Drenicës. Kjo është drejtësia!

-Çfarë rëndësie historike dhe etnike na pasksha “Gazivoda” e Nexhemdin Spahiut në krahasim me Drenicën heroike shekullore, e cila gjithmonë pushtuesve të huaj ua ka “kthyer patkonjtë” larg nga dielli shqiptar dhe toka shqiptare.

Prandaj, “babai” i “kombit kosovar”, Spahu, i pari e ka pasur për detyrë kombëtare dhe patriotike të pozicionohej në Leposaviq, e pasataj edhe në “Gazivodën” e tij për ta penguar hyrjen e presidentit Aleksandar Vuçiq, JO BEKIM (HAMZË) JASHARI e as veteranët e tjerë të UÇK-së, të cilët me plot arsye, në vendin e duhur dhe në kohën e duhur kanë bllokuar hyrjen, që Vuçiqi të mos hynte në Drnicë, në vendin e krimit, të masakrave, të reprezalieve dhe të gjenocidit serb (1989-1999). Kush, do të ishin ata të poshtër, ata tradhtarë e mercenarë shqipfolës, që do të lejonin vrastarët dhe piromanët çetnikë serbë, të kthehen në vendin e krimit?

Ndaj, patriotët drenicarë që ndaluan Vuçiqin, të mos i shkilte çizmja çetnike në Drenicë, më 9 shtator 2018 (që të vizitonte fshatin Bajë, të banuar me minoritarë kolonë serbë) dëshmuan se nuk janë “bishta” dhe “vasalë” të Hashim Thaçëve dhe të Vuçiqëve të Serbisë kolonialiste dhe gjenocidale, e as “bythça” e sahanlëpirës të grazhdit të “kombit kosovar” sorrosist dhe kuisling antishqiptar, por ushtarë trima dhe të devotshëm të heronjve Adem, Hamzë dhe Shaban Jashari të Prekazit të Drenicës, të cilët flakë pë flakë për tri ditë rresht (5,6,7 mars 1998) luftuan të barrikaduar në Kullën e tyre heroike, duke e mbrojtur pragun e saj kundër okupatorëve çetniko-fashistë gjenocidalë të Serbisë.

Pikërisht kjo luftë heroike e patriotëve viganë Jashari të Prekazit të Drenicës, të cilën nuk e ndihmuan tradhtarët “bythça” të Hashimëve, të “Mulezinëve” dhe të “Haxhiqamilëve…etj. hodhi themelet e lirisë dhe të pavarësisë së Kosovës, të cilën sot, pa fije turpi e sfidon i vetëquajturi “baba” dhe “heroi” i “kombit kosovar”, Nexhmedin Spahiu, duke hedhur “qiqrra në hell” dhe “petulla në ujë” se gjoja dikush e pasksha falsifikuar datëlindjen e heroit Adem Jashari?!

– Çfarë absurdi dhe turpi ky?!

– Po, edhe sikur të ishte ashtu, në këtë rast, fare nuk ka rëndësi ora dhe dita e lindjes së kryeheroit patriot Adem Jashari, por VEPRA E TIJ MADHËSHTORE KOMBËTARE DHE ATDHETARE SHQIPTARE, i cili së bashku me vëllain Hamzën, me Babain Shabanin, me 21 anëtarët të familjes së ngushtë, me kushërinjë, me dajë dhe me miq, gjithësej 56 sish, për tri ditë (5, 6, 7 mars 1998) ia sollën LIRINË DHE PAVARËSINË KOSOVËS, të cilën e ndihmuan UÇK-ja, AMERIKA DHE NATO-JA, JO, asnjë parti politike shqiptare.

Deri kur me këto absurde Nexhmedin Spahiu, së pari e goditi kombin shqiptar, duke thirrur për copëtimin e tij në “komb kosovar”, duke trilluar një gjuhë kosovarishte, që do ta “jusitifkonte” “kombin kosovar” të tij, e tash së fundi, i pengon edhe datëlindja e Adem Jasharit?!

Prandaj, -Popull liridashës i Drenicës, i Kosovës dhe i Shqipërisë etnike, të ndiqet rruga dhe vepra e lavdishme heroike e Adem Jasharit, JO e spahinjve dhe e agallarëve milionerë dhe filoserbë, që Popullin e kanë shndërruar në lypës dhe vendin e kanë shkretuar në “rançe” private të tyre sikur të kishte qenë pasuri e trashëguar me tapi nga baballarët e tyre !?

Gjithashtu, të mos t’u jepet hapësirë mediale dhe, të mos mbështeten verbërazi as të vetëquajturit “baballarë” dhe “heronjë të komb kosovar”, sepse ata janë sëmundja endemike e Kombit Shqiptar dhe e Shqipërisë etnike. Me atë soj të ideologëve dhe të “regjisorëve” të “kombit kosovar”, polemikat janë të paefektshme dhe të tepërta. Ata vetëm duhet injoruar. Asgjë më shumë!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)