ULQIN: “TI NUK JE QYTETI I HARRESES…!”

Rezultate imazhesh për zef pergega
Zef Pergega


U ngjita enkas sokakeve te tua. Trokthe legjendash u zgjuan. 

E njohen se nuk jane tringellima te zakonshme, por te nje nje mergimtari te merguar.

 Qe heret ti kisha pare syte. Kisha hypur mbi kullen e kalase se Gjergj Kastriotit ne Kepin e Rodonit, ne me  Shengjinit dhe Durresit, kur isha i ri.


Rezultate imazhesh për Kepin e Rodonit

Kepi i Rodonit 

 Atje ne horizont para diellit pashe se si zgjohet qyteti i munguar, qyteti qe na lag i njejti det por te ndare.


Shëngjini 


 Ylberi i ati mengjezi kishte lidhur dy kalate. 

Nuk eshte trill, por nje e vertete qe e kam pare me sy kur lundrova nga gjiri i Shengjinit per ne Muzhlin e heroit tone kombetar. 

Rezultate imazhesh për duresi

Durrësi 

Pame ato rrenoja, kishen…e di se ishte komunizem, ndaj kaluam perciptas rreth tyre me nje mall te zhuritur me kujdes nga zeri i lig.
Kaluan shume vite dhe kurre nuk e harrova ylberin. 

Ai edhe ne mergim me zgjonte kresherine e kalave. Kisha pare njerin breg dhe jo bregun tjeter.

Rezultate imazhesh për ulqini

Ulqini 

 Keshtu i thashe P. Pashkut, pasi per here te pare e pashe Malesine ne gusht te vitit 2013, se du ate vizitoj Ulqinin.

 Keshtu udhetuam bashke me gazetarin e RTV te Podgorices gazetarin dhe shkrimtarin Gjoke Dukaj.

Rezultate imazhesh për harta e shqiperise etnike


 Nga frengjite e saj pashe detin. Imagjinova se si balozet i kane thyre hundet para madheshtise se mureve te kalase se Ulqinit. Ajo ka bekime hyjnore, te mbajtura gjalle nga kripa e marinareve qe kriposnin bregun dhe sokaket e Ulqinit. 


Ka qene ky, me thone, riti i lashtesise, riti i bardhesise se qytetit. Dhe zemra e nje mergimtari qe don te mos shuhet ylberi i kalave shqiptare, te cilat pershendetnin mbremjet e njera tjtres me nje pishtar te ndezur ne frengjite e saj sa vinte e behej Arberia e gjithe drite zjarri ne kupe te qiellit.

A thua cila zanë e mallkon për një gjumë aq të gjatë në lindjen e tij ?! Se kush e prishi folene e zanave, dhe kush ishte ai kapidan deti qe nuk u doli zot atyre?! 


A thua për kete qytet nuk po don njeri ma me degjue?!

 Ulqini kurre nuk e pati mendjen e madhe, por historine po sa muret e tij!

 A thua njerezit kane frikë nga legjendat dhe lashtësija e themeleve te tij.
Rezultate imazhesh për tivari

Tivari 

Eshte e rralle kalaja e tij qe deti here i qete e here i terbuar, mbi ne gjunje e shuan zemerimin, kur fytyren e gurit e lane si me ar. 

A thua bac, mendon që bukurija tij nuk i bind të tjerët sikurse Budva , Kotorri …?


 A thua ti dashuri yne Ulqin je bukurija që verbon qytetarët e vet, kur heshtja jote eshte pershendetje! Apo ndoshta …. se di as vet, se po flasin e pak po shkruajne e shumica qe jetojne aty jane lodhe, vec duke fole e kerkush mos me i degjue e tash u duket me mire te heshtin. 


Ti je aty krenar dhe njwrezit e ndjejne kete krenari, por dikudh pikerisht ka hyre ne mes si pyka ne trung te lisit. 

Eshte metal i ftohte. Njerezit e tu te duan me shume duke heshtur. Se heshtja e tyre shkon me rrahjet e zemres.

 E di që ti i ruan të gjitha zemrat e ikurve. 

Rezultate imazhesh për ulqini

Te merguarit ne velat e anijeveve e shkruan emerin tend. Ata t’a kthyen shpinën e nuk të lanë kurrë! 

Kujtimin tend e moren me vete, por shenjin e dashurise si faculeten e nuses e lane aty mbi gur. 

Natën e mirë o mbret i lashtë, o kryeprin i Arberise, nuk eshte shuar more ende fryma e Shqiperise e gjumin beje të ëmbël dhe mos perto të zgjohesh ! 

Rezultate imazhesh për harta e shqiperise etnike


I bukur je edhe kur fle. Ti fle sic flene zanat, mbreterit dhe heronjt me nje sy hapur e ndonjehere me te dy! 


Vetem ulqinaket e vjeter e dine kete zakon! Zana e cila t’mallkoi që t’keshë një gjumë të gjatë fatin t’a mori e shpërndau qyteteve tjera por bukurinë tënde ee e mori do ta kthjeje! 
Rezultate imazhesh për harta e shqiperise etnike


Zana e ka nje palge ne zemer per ty. Ti fli se nje dite zana do te kthehet e do te zgjoje. Kur te zgjoje zerin deri ne Amerike do ta degjojme!


 Deti yt nuk fle, gjurmet tua jane varka shpetimi. Miku im si Lezha si Drini!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)