Arbnor Dehari vlerësohet si një punëtor i madh, trim e modest

Arbënor Dehari rrjedh nga një familje patriotike me prejardhje nga Kumanova. Ai ishte aktivist i devotshëm i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, që nga vitet e para të formimit të saj, duke marrë pjesë në shumë aktivitete, aksione, protesta dhe demonstrata. Ka qenë i ngarkuar me detyra konkrete dhe përgjegjësi brenda Lëvizjes, duke qenë me vite anëtar i Sekretariatit Për Media dhe Komunikim të Lëvizjes VETËVENDOSJE!.

 Prej vitit 2012, i ndjeri ka qenë sekretar organizativ i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Prishtinë, duke qenë ndër aktivistët kryesorë dhe më meritorë në fushatën e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, si në zgjedhjet lokale ashtu edhe në ato të përgjithshme.

 Vdekja e tij është humbje e madhe si për familjen poashtu edhe Lëvizjen VETËVENDOSJE! Në këto moment të rënda, shprehim ngushllimet më të sinqerta familjarëve, miqve, dashamirëve dhe aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE!”, thuhet në një komunikatë për media të Lëvizjes Vetëvendosje.Arbnor Dehari vlerësohet si një punëtor i madh, trim e modest


https://www.youtube.com/watch?v=z-TU7-uygKQ

Si një njeri energjik por modest , shokë shumë i mirë, trim e i qëndrueshëm, kështu u vlerësua sot 28 vjeçari, Arbnor Dehari , aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili dje ka ndërruar jetë në mënyrë tragjike.
Babai Avniu dhe nëna Xhemilja pritën dhe përcollën miq e dashamirë të birit të tyre, e të cilët kishin ardhur për të ia dhënë lamtumirën e fundit Arbnorit.
Avni Dehari, në mbledhjen komomorative që u mbajt sot, porositi të gjithë miqtë e Arbnorit që idealin që kishte ai, ta qonin deri në fund.
Dehari: Ideali i Arbnorit të qohet në fund
“Në emër të familjes sonë iu falënderoj që keni ardhur sot ta ndani dhembjen e madhe dhe krenarinë për birin tonë të dashur, Arbnor Dehari. Unë e kam ditur por sot po bindem edhe më shumë se Arbnori nuk ka qenë vetëm i yni, Arbnori ka qenë i të gjithëve, Arbnori ka qenë i Kosovës, i lirisë, i ardhmërisë dhe idealeve deri në bashkim kombëtar. Andaj si prind, edhe pse janë shumë i bindur, kërkoj që idealet e Arbnorit, natyrisht që i ka marrë në Lëvizjen Vetëvendosje, shokët e tij të bëjnë përpjekje më të mëdha që t’i qojnë deri në fund”, ka thënë ai.
Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje që sot shënuan edhe 9 vjetorin e kësaj lëvizje, e kujtuan mikun e tyre si një nder njerëzit më të qëndrueshëm në aktivitetet e demonstratat e organizuara të Lëvizjes Vetëvendosje.
E lideri i kësaj lëvizje, Albin Kurti, tha se ende nuk mund ta besoj vdekjen e Arbnorit. Ai me fjalë tregonte mendimet e tij, ku e paramendonte Arbnorin të gjallë aty në mesin e tyre dhe jo brenda arkivolit që po i afroheshin të gjithë.
Kurti: Ende nuk po mund ta besoj që Arbnori ka vdekur
“Ka qenë një aktivist tejet i gjallë por edhe i heshtur , shumë punë ke parë se si u kryen u përfunduan por pa autor, nuk ka qenë protagonist, nuk ka qenë një person i cili ka dashur që punës së tij të ia vejë emrin në fund. Ai ka punuar edhe për ngritjen dhe zhvill imin e qendrave të Vetëvendosjes në mërgatë, prandaj Arbnorin ne edhe sot edhe çdo ditë pas ditës së sotme sa të jemi gjallë, pas nesh do ta gjejmë kudo ku është organizata e koncepti i lëvizjes sonë. Pra, ai ka qenë i gjallë e aktiv gjithmonë por në të njëjtën kohë edhe i qetë dhe modest, kjo gjallëria e tij e qetë është vetë përjetësia, kjo gjallëri e mbijeton atë. Prandaj unë të iu them të drejtën nuk po mund ta besoj ende që Arbnori ka vdekur. Po më duket që nesër të zyra do të vijë prapë, ndoshta teksa po përgatiten që të shkojnë në një aktivitet diku ai po diskuton me Visarin a Zgjimin. Ne mund të flasim pa fund për kontributin e Arbnorit, e punën e tij por dhimbja jonë sot është më shumë se kaq”, ka thënë ai.
Kurti përshkruante sjelljet e Arbnorit modeste e të qeta, duke thënë se ai ka dhënë një kontribut të madh për vendin por me shumë modesti.
Ai tha se vështirë po e përballon këtë humbje, duke iu thënë familjarëve të Arbnorit se kanë humbur një djalë por kanë fituara me mijëra bijë e bija të popullit të Kosovës.
Kështu, Arbnor Dehari humbi jetën tragjikisht dje rreth orës 09:30, duke rënë nga kati i gjatë i nanesës ku jetonte. Ai ishte aktivist i Vetëvendosjes që nga formimi i saj, si anëtar i Sekretariatit për Media dhe Komunikim të Lëvizjes Vetëvendosje.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)