Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç : Serbia duhet ta njohë Kosovën ...

Ish ministër i jashtëm, Kolinda Grabar Kitaroviç konservator u zgjodh presidente e Kroacisë. Rezultatet përfundimtare konfirmojnë fitoren e znj Grabar Kitaroviç, dhe ajo behet gruaja e pare presidente në Ballkan e zgjedhur nga popullit, me votim të përgjithshëm.

Kurse per Kosovën presidentja e re e Kroacisë ka thn¨në se “Serbia duhet ta njohë pavarësinë e saj”
Kroacia zgjedh gruan e parë presidente në Ballkan, Kolinda Grabar Kitaroviç fiton 50,45 % të votave
Presidenti i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (DIP) të Kroacisë, Brano Hrvatin ka deklaruar në për mediat në Zagreb, se kandidatja e Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) Kolinda Grabar-Kitaroviç ka fituar 50,45 për qind të votave, ndërkohë që kandidati i Partisë Social-demokratike Ivo Josipoviç 49,55 për qind.Në këtë vend të vogël përballet me gjashtë vjet në një krizë të rëndë ekonomike në fund të raundit të parë atje dy javë Josipoviç, 57, një avokat nga trajnimi dhe kompozitor të muzikës klasike, i cili ishte duke ecur për një të dytë pesë vjet, mezi përpara ish-diplomatit kryesor (2005-2008).Rezultati i raundit të parë ishte një goditje për Josipoviç, kandidati i koalicionit të majtë në pushtet (SDP), sondazhet dha favorizuar fillimisht rëndë.

Presidentja e Kroacisë: Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Në këtë ish-republikë jugosllave, e pavarur që nga 1991 dhe në 2013 u bë 28 dhe anëtare e fundit të Bashkimit Evropian.Ms Grabar Kitaroviç premtuar pas votimit se “me guxim dhe vendosmëri do te bagzahohemi për të gjitha problemet që dëmtojnë vendin.” “Unë jam i bindur për fitoren time. Unë besoj se qytetarët do të zgjedhin për të ndryshuar (…) zhvillimin, rritjen ekonomike dhe stabilitetin social, ” ka thënë ajo.

Kurse per Kosovën presidentja e re e Kroacisë ka thn¨në se “Serbia duhet ta njohë pavarësinë e saj”,

Presidentja e sapozgjedhur e Kroacisë, Kolinda Grabar – Kitarovic, ka thënë se Serbia duhet ta pranojë Kosovën. Në një intervistë për emisionin “Interviewë 20″ të Radio dhe Televizionit të Bosnjë-Hercegovinës, ajo ka thënë se pavarësia e Kosovës është një realitet i ri në terren dhe se gjithkush duhet ta dijë në Serbi se Kosova nuk do të jetë pjesë e saj më.

Ja si u manipulua me fotot nudo të presidentes kroate


Dragan J. Vuçiçeviq, kryeredaktori dhe pronari i gazetës serbe "Informer" i cili këto ditë merrej me temën e “seks-skandalit” të presidentes së re kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq, në Twitter ka shkruar se kërkon falje për lajmin që ka përhapur në rajon. “Marr përgjegjësinë për publikimin e incizimeve fallco të Kitaroviqit. Ky është gabimi më i madh në karrierën time”, ka shkruar ai. “I kërkoj falje opinionit serb e kroat. Kërkimfaljen më të sinqertë ia drejtoj presidentes kroate”, ka shkruar po ashtu ai në Twiiter, në profilin e të cilit është lideri çetnik Drazha Mihajloviq. Fjala është për fotografitë e publikuara të gjoja presidentes kroate, pasi personazhi në fotot që Informer i deklaron se i ka siguruar nga shërbimi sekret kroat, ishin marrë nga një film pornografik i Diamond Foxxx.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


kolinda_14012015_informer

Nje gazere serbe me emrin “Informer” doli me nje shkrim, çështjen që sjell një histori interesante dhe mjaft të çuditshëm në lidhje me presidenten e re të posazgjedhur kroate Kolinda Grabar Kitaroviç e pe rnje “dashur me nje pleyboj, serbë” që mediate Beogradit e quajnë spiun te UDB-ës. Sipas mediave serbe Kolinda Grabar Kitarovic ka patur një marrëdhënie jashtë martesore me një ket spiunit serb, trasnemton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.


Dhe per cudi ky informator serb del me informacione vetme 24 ore pas deklaratave te persidentes se re kroate Kolinda Grabar Kitarovic se “gjithe serbët për ua ne Kroaci janë kroatë” (“Za mene su svi Srbi u Hrvatskoj Hrvati!) dhe ato për Kosovën se “Serbia duhet ta njohë pavarësinë e saj”. Tnos harrojmë se edhe pas bormasmeve të NATO-s tge prira nga amerikanet dhe pasi u dergua Milshevcici ne hagë, dolen mediat serbe se ky i fundit e paska puthur Madelin Olbarjt kur apsakn qene fëmijë ?!. ka shkruar “Presheva Jonë”.


Një histori e tillë ka ndodhur në kohën kur Kitaroviq ishte ndihmëse e Sekretarit të Përgjithshëm të Nato-s në Bruksel. Sipas medias serbe “Informer”shërbimi sekret kroat dyshon se në Serbi disponojnë video ku tregohet lidhja intime e saj gjatë qëndrimit në Bruksel. “Informer” vijon duke shkruar se shërmbimi sekret kroat ka venë alarmin për këtë situatë.Portret/ Kush është presidentja e re kroate përtej “seks-skandalit”

Të premten gazeta serbe “Informer” nxorri për herë të parë lajmin se presidentja e sapozgjedhur e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, teksa shërbente në Bruksel pranë NATO-s, kishte pasur një lidhje jashtëmartesore me një pjesëtar të Shërbimit Sekret Serb. Madje për dy ditë me radhe gazeta publikoi edhe foto nga skenat seksi te Kolindës. Ky lajm alarmoi opinion publik në Kroaci dhe vuri në lëvizje shërbimin sekret të atij vendi. Ja cfarë shkruan gazeta serbe:"Ata u takuan në apartamente private në Bruksel, që ka të ngjarë të jenë mbuluar nga kamerat! 

Dyshohet se presidentja është xhiruar në poza eksplicite. Lidhjet tona nga shërbimi serb thonë se xhirimet janë arkivuar dhe se pritet momenti që ato të dalin në publik”,- shkruan gazeta Informer. Ndërsa në numrin e të dielës gazeta publikoi në faqen e parë fotot që ajo pretendonte se janë të presidentes kroate Kolinda Grabar Kitaroviç. Por nuk kaloi shumë dhe gjitha rezultoi një bllof.

Dragan J. Vuçiçeviq, kryeredaktori dhe pronari i gazetës serbe "Informer" i cili këto ditë merrej me temën e “seks-skandalit” reagoi, në Twitter kërkuar falje për lajmin. “Marr përgjegjësinë për publikimin e incizimeve fallco të Kitaroviqit. Ky është gabimi më i madh në karrierën time”, ka shkruar ai. “I kërkoj falje opinionit serb e kroat. Kërkimfaljen më të sinqertë ia drejtoj presidentes kroate”
Po kush është presidentja e re e Kroacisë që edhe me parë është vëne në qendër të polemikave? Ja një portret i saj nga gazetari Enver Robelli korespondent i shtypit zvicean ne Zagreb.
Kur Kolinda Grabar-Kitaroviq paralajmëroi vitin e kaluar kandidaturën për postin e presidentes së vendit, nuk vonoi shumë dhe në skenë dolën burrat arrogantë, maçot ballkanikë dhe popullistët shpotitës. Kandidatja për presidente u kritikua se bartte fustane dhe bluza të ngushta për të theksuar vijat e trupit dhe qerpikë të rrejshëm. As frizura ekstravagante nuk i pëlqente një pjese të opinionit të fokusuar vetëm në dukjen e politikanes konservatore.
Për flokët e politikanëve, për syzet e tyre, veshjen, vijat e trupit nuk flet askush. As në Kroaci, as në vende të tjera edhe më të civilizuara. Të jesh femër dhe të bësh jetë publike, madje të kandidosh për poste të rëndësishme shtetërore, duhet të llogaritësh se batalione të tëra meshkujsh të frustruar do të merren me gardërobën tuaj, dukjen, kozmetikën, gjestet. 

Kur në vitin 2009 kryeministre e Kroacisë u bë Jadranka Kosor e Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ), pas dorëheqjes së papritur të Ivo Sanaderit, kryetari i atëhershëm i Zagrebit, Milan Bandiq, tha se gjithçka që u duhet grave është një hipës agresiv që ka guxim të rrihet edhe me burra të tjerë.
Kolinda Grabar-Kitaroviq ne plazh

Jadranka Kosor nuk ishte dorëzuar atëbotë përballë llafeve të tilla primitive dhe klisheve të pista. Ajo punoi me përkushtim dhe arriti ta anëtarësojë Kroacinë në BE. Edhe Kolinda Grabar-Kitaroviq nuk e humbi kontrollin përballë sulmeve të ulëta kundër saj. Madje ajo, duke lozur mjeshtërisht me klishe, i goditi politikanët popullistë me armët e tyre. Gjatë fushatës elektorale ajo tha se është krenare për të kaluarën e saj fshatare dhe nënvizoi se me gjasë ka qenë gruaja e vetme në NATO që ka ditur të mjelë lopë.

Deri para shpalljes së kandidaturës për postin e kryetares së Kroacisë ajo ishte zëvendëssekretare e përgjithshme e Aleancës Veriatlantike dhe përgjegjëse për punët publike. Që nga e diela e shkuar Kolinda Grabar-Kitaroviq është presidentja e parë e Kroacisë.


Në raundin e dytë kjo politikane e Bashkimit Demokratik Kroat në opozitë befasisht e mposhti kryetarin e deritanishëm socialdemokrat Ivo Josipoviq.

Ky jurist dhe kompozitor flegmatik u ndëshkua për shkak se nuk arriti të linte ndonjë gjurmë në përmirësimin e gjendjes së keqe ekonomike. Josipoviq po ashtu provokoi qarqet me orientim nacional duke u treguar tepër tolerant ndaj interpretimeve serbe të konflikteve që çuan në shpërbërjen e Jugosllavisë. Ai mbajti afër vetes si këshilltar kryesor Dejan Joviqin, një profesor të politikës me origjinë kroato-serbe, i cili duke shkruar për referendumin në Skoci, të mbajtur me pëlqimin e qeverisë qendrore në Londër vitin e kaluar, theksoi se referendumi për pavarësinë e Kroacisë në vitin 1991 ka qenë joliberal dhe antidemokratik. Joviqi me këtë aludoi se Zagrebi është dashur të marrë pëlqimin e Beogradit për të organizuar referendum, gjë që në fillim të viteve 90 ishte e pamundshme përballë politikës hegjemoniste të regjimit të Slobodan Milosheviqit.

Kolinda Grabar-Kitarović
Pas skandalit të shkaktuar nga Joviqi, presidenti Josipoviq u detyrua ta shkarkonte atë, por dëmi qe i pariparueshëm. Josipoviq nuk e largoi nga kabineti i tij këshilltarin për siguri Sasha Perkoviqin, të birin e Josip Perkoviqit, njërit prej agjentëve kryesorë të shërbimit sekret jugosllav, i cili akuzohet se në fillim të viteve 80 ka organizuar vrasjen e disidentit kroat Stjepan Gjurekoviq në Gjermani. Josip Perkoviq aktualisht gjendet para gjyqit në Mynih. Josipoviq dhe qeveria e prirë nga Partia Socialdemokrate (SDP) e kryeministrit Zoran Milanoviq me muaj të tërë refuzuan kërkesën e shtetit gjerman për ekstradimin e Perkoviqit. Vetëm pasi presioni i Berlinit u shtua dhe Bashkimi Europian kërcënoi me sanksione, pala kroate u dorëzua.
Një arsye tjetër përse Josipoviqi humbi zgjedhjet është puna e dobët e qeverisë, e cila drejtohet nga partia e tij. Në tre vjetët e fundit kabineti i Zoran Milanoviqit nuk ka qeverisur, por ke argëtuar keq opinionin me luftëra politike që u ngjanin luftërave të gjelave. Në fund të këtij viti në Kroaci do të mbahen zgjedhjet parlamentare dhe gjasat janë të mëdha që pas humbjes së postit të presidentit nga Josipoviqi SPD të humbë edhe qeverinë.

 Zgjedhja e Kolinda Grabar-Kitaroviq në postin e presidentes së shtetit është një votë proteste kundër paaftësisë së socialdemokratëve në pushtet. Kroacia është që nga 1 korriku 2013 anëtare e BE-së dhe konsiderohet si vend në rrezik nga falimentimi financiar. 

Papunësia ka kaluar 20 për qind, shumë degë të ekonomisë gjenden në duar të oligarkëve, të cilët pas luftës për pavarësi në gjysmën e parë të viteve 90 ndërtuan pushtetin e tyre, dhe administrata publike nuk është efikase. Kundër këtyre të metave presidentja e re ka paralajmëruar veprime energjike – ndonëse kompetencat e saj janë të kufizuara. Nëse qeveria nuk është në gjendje ta nxjerrë vendin nga kriza, atëherë ajo ka thënë se do të angazhohet edhe për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Grabar-Kitaroviq, 46-vjeçare, nuk ka shumë përvojë në politikën e brendshme. Si ministre e Jashtme ajo i takonte qarkut të ngushtë të HDZ-së, e cila Kroacinë e ka hedhur gati në greminë me lloj-lloj aferash të korrupsionit. Ish-kryeministri Ivo Sanader gjendet në burg për shkak të pranimit të ryshfetit. Shtatë ministra të tij po ashtu janë prangosur për shkak të skandaleve. Deri më tani nuk është bërë e ditur nëse edhe Grabar- Kitaroviq e ka keqpërdorur pushtetin.
E bija e një kasapi nga rrethina e Rijekës, një qyteti tradicionalisht majtist, ka studiuar anglisht dhe spanjisht në Universitetin e Zagrebit. Në fillim të viteve 90 ajo u anëtarësua në HDZ-në e themeluesit të shtetit Franjo Tugjman dhe bëri karrierë në Ministrinë e Jashtme. Në vitin 2003 u zgjodh deputete, nga viti 2005 deri më 2008 drejtoi Ministrinë e Jashtme dhe të Integrimeve Europiane.

Në këtë funksion ajo drejtoi edhe negociatat për anëtarësim në BE. Pastaj u emërua ambasadore në Washington. Në vitin 2011 Grabar-Kitaroviq ishte gruaja e parë që mori postin e asistentes së sekretarit të përgjithshëm të NATO-s. Presidentja e re e Kroacisë është nënë e dy fëmijëve: një vajze dhe një djali.
Burrin e saj, një profesor i së drejtës detare, ajo e përshkruan si “baba profesionist”. Jakov Kitaroviq ka hequr dorë nga karriera e tij në favor të bashkëshortes së tij. Ndonëse katolike dhe e afërt me kishën, Grabar-Kitaroviq ka deklaruar se do të jetë tolerante ndaj homoseksualëve dhe do të angazhohet që ata të kenë sa më shumë të drejta.

Po ashtu presidentja ka premtuar se do të përkrahë legalizimin e mariuanës për qëllime mjekësore dhe të drejtën e grave për abort. Sa i përket politikës ndaj rajonit pritet që presidentja do të jetë më e ashpër ndaj Beogradit dhe mbështetëse më e madhe e kërkesave të kroatëve në Bosnjë për më shumë të drejta. Me zgjedhjen e saj Kroacia bëhet vendi i dytë ballkanik pas Kosovës me një grua presidente.
Disa nga fotografitë janë huazuar nga faqja virtuale e mikës time në facebooc.com

https://www.facebook.com/KolindaGrabarKitarovic/photos             Pse ky montim i shpifur serb?

Të premten gazeta serbe “Informer” nxorri për herë të parë lajmin se presidentja e sapozgjedhur e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, teksa shërbente në Bruksel pranë NATO-s, kishte pasur një lidhje jashtëmartesore me një pjesëtar të Shërbimit Sekret Serb. Ky lajm alarmoi opinion publik në Kroaci dhe vuri në lëvizje shërbimin sekret të atij vendi. Ja cfarë shkruan gazeta serbe:
 
“Presidentja nuk e dinte se kush është i dashuri i saj. Ajo mendonte se ai merrej me pasuri të patundshme dhe se ishte trashëgimtar i një tregtari të pasur të Beogradit. Kolinda me të ishte për disa muaj në lidhje jashtëmartesore. Ata u takuan në apartamente private në Bruksel, që ka të ngjarë të jenë mbuluar nga kamerat! Dyshohet se presidentja është xhiruar në poza eksplicite. Lidhjet tona nga shërbimi serb thonë se xhirimet janë arkivuar dhe se pritet momenti që ato të dalin në publik”,- shkruan gazeta Informer.  Ndërsa në numrin e sotëm gazeta publikoi në faqen e parë fotot që ajo pretendon se janë të presidentes kroate Kolinda Grabar Kitaroviç.
 
Faqja e parë e gazetës "informer" sot.
 
Çfarë del nga vëzhgimi 
 
Nëse do të kishte diçka të vërtetë në këtë histori që gazeta serbe po trajton ditët e fundit, ky do të ishte një skandal që do të trondiste jo vetëm Kroacinë, por edhe NATO-n, aty ku Kolinda Grabar Kitaroviç ka shërbyer. Lidhja e saj jashtëmartesore me një agjent serb, kompromentonte shumë rëndë informacionet sekrete që qarkullojnë brenda aleancës. Në këtë kontekst, lajmi i dhënë nga “Informer” do të gjente pasqyrim jo vetëm në mediat e tjera serbe e kroate, por edhe në mediat ndërkombëtare, pasi bëhet fjalë për kreun e shtetit të një vendi anëtar të NATO-s dhe BE-së. Por në fakt nuk ka gjetur pasqyrim askund. 

Mediat serbe, “Blic”, “Tanjug”, “Kurir”, “Danas” etj dhe nuk ishte askund një lajm i tillë. As në mediat kroate nuk pasqyrohej lajmi, ndërsa mediat ndërkombëtare artikujt e fundit që shkruanin rreth Kolinda Grabar Kitaroviç, i kishin vetëm për zgjedhjen e saj në krye të shtetit kroat. 
 
Si e “hëngrën serbët” lojën e shërbimeve të tyre sekrete
 
“Skandali” i zbuluar nga gazeta serbe “Informer” ngjan të jetë një sajesë e shpifur e tyre ose një sajesë e Shërbimit Sekret Serb që është tallur me gazetën. E vëreta është se fotot e servirura si të presidentes kroate, janë fotot e një aktoreje të pornografisë. Pikërisht aktorja Diamond Foxx. Nga një video e saj porno, janë shkëputur edhe fotot që gazeta pretendon se i përkisnin presidentes Kolinda Grabar Kitaroviç. Cmenduaria serbe nuk mbaron me kaq. Disa media kanë intervistuar komentatorin ushtarak Miroslav Lazanski, i cili njihet për “analizat” e tij gjatë viteve 90’të kundër shqiptarëve, si një dashnor potencial të Presidentes kroate. Lazanski përshkruhet si një “playboy” i cili ka ka qenë i gatshëm të flasë për “aferën” e Presidentes së Kroacisë. Por ai ka thënë se nuk janë njohur asnjëherë me Grabar-Kitarovic.
 

 
 Në foto Miroslav LazanskiMë poshtë fotot e aktores së filmave porno, Diamond Fox, që serbët donin ta tregonin si presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviç.


 
Pse ky montim i shpifur serb?
 
Mediat serbe njihen për mungesën e profesionalizmit, sidomos kur vjen fjala për ngjarje që kanë lidhje me shqiptarët dhe kroatët. Mbi etikën dhe të vërtetën, mbi gazetarët serb prevalon urrejtja patologjike ndaj fqinjëve. Edhe ne shqiptarët i kemi të freskëta raportimet skandaloze të mediave serbe pas asaj që ndodhi në Beograd në ndeshjen Serbi- Shqipëri. Irritimi serb me presidenten e sapozgjedhur të Kroacisë, ndoshta ka ardhur edhe nga fakti se në një intervistë ajo ka thënë që Kosova e pavarur është një realitet që duhet të njihet nga Serbia.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)