Vdekja misterioze e një hetuesi


Spiegel

Vdekja misterioze e një hetuesi

Personi, që synonte të zbardhte një nga sulmet terroriste më vdekjeprurës në historinë e Argjentinës, ka vdekur.

Alberto Nisman, prokuror i posaçëm për çështjen e sulmit në qendrën hebraike Amia në vitin 1994 në Buenos Aires, u gjet i vdekur mëngjesin e sotëm në shtëpinë e tij në lagjen Puerto Madero.

Sipas mediave argjentinase, ai u gjet me një plagë plumbi në vaskën e tij.

Këtë të hënë, juristi do shpjegonte akuzën e tij përpara parlamentit.

Javën e shkuar ai kishte akuzuar presidenten Cristina Fernandez de Kirchner. Nisman e akuzonte kreun e shtetit se kishte sabotuar ndjekje penale ndaj të dyshuarve kryesorë.

Prokurori akuzonte për këtë ngjarje një rrjet të inteligjencës iraniane në Amerikën e Jugut.

Sulmi shkaktoi 85 viktima dhe qindra të plagosur.

Në padinë e tij, ai listonte shtatë përfaqësues të lartë të regjimit të Teheranit:

-Mohsen Rabbanbi, ish- atasheu kulturor i Iranit në Argjentinë. Sipas Nisman, ai është drejtuesi i rrjetit, që Teherani ka ndërtuar përgjatë dy dekadave të fundit në Amerikën e Jugut.

-Mohsen Resai, ish- shef i Gardës Revolucionare.

-Ali Akbar Welajeti, ish- ministër i Jashtëm.

-Ali Akbar Rafsanchani, ish- President dhe një nga njerëzit më të pasur në Iran.

-Ahmed Wahidi, ish- ministër i Mbrojtjes,

-Ali Fallahian, ish- ministër i Shërbimit Sekret.

-Hadi Soleimanpour, ish- ambasador i Iranit në Argjentinë.

Pas publikimit të padisë kundër iranianëve, Fernandez de Kirchner propozoi ngritjen e një komisioni të së vërtetës, me përfaqësues nga Argjentina dhe Irani.

Izraeli dhe grupet e interesit hebrenj reaguan kundër.

“Kjo është sikur dikush nga regjimi nazist të vijë të shpjegojë Holokaustin,” tha një përfaqësues hebre.

Një gjykatë në Argjentinë i ndaloi këto plane.

Nisman e akuzonte qeverinë se komisioni i propozuar kishte për qëllim të pengonte urdhrat e arresteve nga Interpoli.

Përmes kanaleve sekrete, Kirchner kishte tentuar që të pengonte ndjekjen penale të të akuzuarve.

Në këtë mënyrë do hapej edhe rruga për një shkëmbim: drithërat argjentinas për naftën iraniane.

Qeveria i kishte quajtur akuzat e Nisman si qesharake.

Një gjyqtar do vendoste në shkurt për fatin e akuzës së tij.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)