E theva heshtjen

Rovena Toska Koci


Cikël poetik nga Rovena Toska Koçi DikurDikur ishim bashke e sot te ndare,
Dikur te qeshur e sot te qare .

Dikur me te vegjel e me te rinj,
Sot me te ditur per shpirtin jetim.

Dikur ishim zjarr sot mbetem hi,

Sot jam me ndryshe se me mungon ti...

Fotografia e Rovena Toska Koci

Te pres te vish ku ishim dje

Te pres te vish ku ishim dje
Te dy bashke te vendi yne
Tme falesh puthjen qe buzeqeshje me kthen
E me mall te puth te bukrit sy

Te pres te vish si Hena pas diellit
E yjet qiellin zoterojn
Tme falesh prekjet e atij beli
Si hark lakuar me lekuren e njom

Te pres o shpirt se pa ty sme rihet
Mezi shtyj oret nji nga nji
Sa te degjoj zen me zene dridhjet
I gjithe trupi zjar me digjet
Kur te kam prane o zjarmi ..

Ti e di zemer se sa te dua
Pa ty jo nuk bej dote
Se ti o shpirt ke lind per mua
E un i yti ne kte bote

Te pres te vish pa trokitur
nese , pjes e mallit tend jam
Me zbut , zemren e zhuritur
Se e gjith jeta eshte vec nje cast ..


Fotografia e Rovena Toska KociU largove dikur
U largove nga qyteti diku larg shkove ti...
More rrugen per te realizuar endrren .
Per nje jete plot pretendim
Dhe harove rrugicat e bukura
Ku kalove femijerine.

Ti harrove dhe dike qe per ty fali rinine,
Ti u largove, ike larg
porsi pluhuri qe ngre era,
Keto rrugica kan shume mall,
Dhe pse i shkelin kembe te tjera…

Nese kthehesh nje dite
aty ku hodhe hapet e para,
Dije, guret do bejne drite,
do ndricojne Zemrat e vrara!

Fotografia e Rovena Toska Koci

Mall...

Sa larg ke ikur sa larg

Po ku je ku je valle
Sa lote ka derdhur ky shpirt
Dhe prap mall shume mall...

Tu desh vec nje "me fal"
Dhe ike larg shume larg
Dhe koha ndryshoi shume nder vite
Zemra mall vec mall...

Ne c'ujra te qeta kemi rene
Deshiren e kujt plotesuam valle
Ti duke heshtur vrave enderat
Dhe zemra mall vec mall...


Fotografia e Rovena Toska Koci

Si sme flet nje fjale

Si sme flet nje fjal

tek rri e me veshtron
tu befsha kurban
Pse me torturon
Pse me bene sinjal
me syrin  qe e shkele
tek me rri perball
si dielli mbi rete
Pse bene lojra xhane
kur dhe vet luan
me sy e me buze
te gjithin me gjuan
Pse keshtu moj xhan
me ler rehat
se i mar te verteta
te gjitha shakat
Ti ben lojra xhane
Un pas teje luaj
tu befsha kurban
vdiqa shume  po vuaj

Fotografia e Rovena Toska Koci


Sy e buzë t’i dua


Sa per ate syrin tend

Qielli le te xhelozoj
Sa te jem vet gjall
Vec un do shikoj

Sa per ate buzen tende
Bota le te digjet zjar
Si dielli ndrite zemren
Puth e shuaj mall

Sa per ata sy
E sa per ate buz
Vdes e ngjallem me ty
Akull edhe shpuz

C ‘me shikon ashtu
Heshtur pa nje fjale
Vec me nje qeshur
Mendjen me ke mare

Me ke bere per vete
Sy e buz ti dua
Gjith boten bej lanet
Vec te jesh me mua

Fotografia e Rovena Toska Koci

Le te behet 

Le te behem diell per diten
E per naten te behem hene
Dhe te gjitha cka aritem
Ne harese mos ti leme

Fotografia e Rovena Toska Koci

E theva heshtjen 

E theva heshtjen e nates
Duke enderuar ty
Xhelozuam skajet e eresires
Perqafuar te dy

Tek puthja yjet benin drite
Tek prekja shkendija nxehtesite
Sa zjarre te shuar ndezem ate nate
Iku eresira qe fshihej perqarke

Atje ku zjarret kapin rete
E endrat behen realitet
Ne zemer te kyca perjete
E ti celesi i saj sekret.
Përgatiti :Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)