SHQIPERIA REPUBLIKA ME E MIRE RUSE…?!


…ne faktin politik Republika me e mire Ruse dhe ne aspektin fetar vilajeti me i mire turk!

Haradinaj, ndize zjarrin e shuar te diaspores shqiptare ne Amerike, qe ta ndeze flaken e lirise se Kosoves dhe te percelloje gojet e liga te mosbashkimit shqiptar!


 Te ka ra per hise e veshtira, si ne lufte e ne paqe. Bekuar qofte fjala dhe qendresa jote ne te drejten!

Fotografia e Albdreams Televizion

ZEF PERGEGA

A eshte ne te vertete Shqiperia Republika me e mire Ruse?! Per te iu pergjigjur me mire dhe me sakte kesaj pytje do te duhej te kishte folur per 28 vjet truri i kombit tone. 

Po me qene se truri ka rrjedhur dhe ne Shqiperi ka mbetur, te pakten ne qeverisje dhe ne politike korrotiqi si nje zgaver lisi ku kane ngritur cerdhen vetem grencat helmuese.

Shqiperia eshte ne faktin politik Republika me e mire Ruse dhe ne aspektin fetar vilajeti me i mire turk.


 Midis Rusise dhe Turqise ka nisur nje lufte e fshehte per supermaci. Turqia po perdor elementin fetar dhe historik per te nenshtruar teritoret shqiptare brenda hartes se perandorise osmane, kthetrat e se ciles po gervishin lekuren e kultures shqiptare edhe ne diasporen shqiptare te Amerikes, ndersa Rusia me mjete financiare ka organizuar strukturat e vjetra serbe ne diasporen shqiptare te Amerikes per ta mbytur kete ze dhe nje cerdhe korbi te flase per intererat shqiptare.

Te dyja keto shtete kane vrare rende cdo vlere demokratike nder shqiptaret e Amerikes…

Nuk jane pak rreth 100 milion dollare per te paguar per me shume se 20 vjet ne Amerike, per te shuar zerin e inteligjences shqiptare ne shtetin e lirive themelore te lirise dhe demokracise dhe per te larguar vemendjen amerikane nga ceshtja shqiptare.

 Shqiptaret vazhdojne te kendojne neper festa kenge folkorike, pa e kuptuar se telat e saj jane te thare deri ne shpirt nga mos respekti i gjakut te te reneve dhe zbritja nga malet e horrave per te marrre pushtetin.

Mosmirenjohja ndaj Amerikes do ti kushtoje shqiptarve me rende se pasojat e Luftes se Dyre Boterore.

Thaqi u zgjodh presindet, me mire te themi mbreti i nje shteti qe me thirrjet qe po behen ne Amerike nuk do te jete e larget dita qe do ti bashkohet perseri Serbise.

 Ajo po e gllaberon perdite pjese pas pjese duke i lene shqiptaret te ngrohin vezet ,te cilat nuk celin zogj po shpend djalli.

Kosovaret e thyen brinjesh kushtetuten kur marreveshja per qeveriseje paralajmeroj ardhjen ne pushtetin e kreut te shtetit te Thaqit. Vota e humbi vleren e saj…

Nje baze ushtarake ngriten ruset ne Vlore me sakte ne Pashaliman dhe diktatori edhe pse nuk kishte buke i deboi nga Shqiperia! Ai ishte dikator, gjakatar, vrases i fese dhe lirise, po floten ruse e shporri nga Shqiperia.

Me ardhjen e demokracise, ajo qe erdhi ne Shqiperi erdhi si nje lecke e varur ne tela burgjesh, e cila ne vend te fshinte gjakun e kombit fshiu trurin e tij. 

Ne keto vite vershuan firmat ruse me pretendimin e zhvillimit e ekonomik. Qeveria demokratike nuk i qasi dhe ato u larguan po nuk harruan. Blene toka ne bregdetin shqiptar nen Mal te Zi.

 U futen me investime ne diplomacine dhe qeverisjen shqiptare. Financuan tre mije vete serb qe merrnin rroga te trefishta ne qeverine shqiptare per ta bere pazar Shqiperine dhe trurin e saj per t’ia thare.

 Ruset u kthyen ne Presheve me investime kolosale ne logjistike, kjo logjistike do te ia thaje deri ne loze driten e syve te shqiptareve, te cilet mjerisht jane mberthyer ne politiken e tyre te brendeshme me batuta me banale. 

Keto shqiptare qe po perfitojne nga investimet ruse nga njerra ane serbe dhe turke nga ana tjeter, do te kalojne ne ferr pa ju hyre asnje ferre, po ferra me e keqe eshte se thumbi do tu mbese brenda gjeneratave, te cilat te hutuara deri ne cmenduri do te pyersin “ Po kush na e nguli kaq for dhe nuk po e heqim dot”

E pyeta nje amerikan me te cilin punoi: “Pse nuk e heq plumin qe ke ne shtyllen korrizore!’” Ai tha: “kete plumb e kam marre pas shpine ne Vietnam, por ai ka hyre deri ne palce dhe po ta heq une vdes!”

Kur kam qene gazetar ne Shqiperi kam ndjekur nje takim, te cilin e organizonte ambasada ruse ne Tirane me ushtaraket e marines, te cilet kishin perfunduar studimet e larta ne Rusi. Populli shqiptar ushqen ndjenja miqesie me popullin rus, por politika e ketij shteti kurre ne histori nuk ka qene ne anen e te drejtes se shqiptareve.

 I bera nje pytje diplomatit rus, se si jane trajtuar studentat shqiptare qe kane mbetur ne Rusi?! 

Nuk kishte ndonje informacion, por ai u shpreh se shqiptaret nuk jane trajtuar keq.

Isha strukur ne kinema “Drini” te Lezhes dhe degjoja diplomatin rus, impulsiv dhe i zgjuar. Ai vazhdonte te mbillte faren e vjeter te “miqesise” se arte me Bashkimin Sovjetik ne fytyrat dhe syte e permalluar te marinsave shqiptare, te cileve u ngjallte nostalgjine e defrimeve gjate studimeve ne BS. 

 Aty nga fudi i bisedes diplomati pyeti: “A ka gazetare ne salle?!

” Marinaret hodhet syte e zbuluesit por nuk na njohen dhe keshtu rrudhen supet. Diplomati e zgjidhi gjuhen duke i meshuar idese se tij per te ringjallur ate kohe te vjeter dhe per ta veshur me rroba te reja e, per te ngitur gupet e miqesise te mbeshtetur nga nje propogande te zjarrte si gryke tanku. 

Pas pytjes qe i bera dhe ndjeses qe i kerkova se nuk u prezantova si gazetar iATSH-se, Agjencia shteterore e lajmeve, nga droja se nje ankese e tij mund te bente nje incident provokativ dilomatik, duke e sqaruar se ishte thjeshte mosprezantimi nje rast nxitimi dhe se ne sapo kishim dale nga diktatura dhe nuk kishim pervojen e duhur. Diplomati me ftoi per dreke ne Kune Vain te Shengjinit. 

Gjate bisedes per gazetarine, te cilen ai e njihte shume mire rolin e saj, mbasi ka gazetare me pare dhe per pare me pyeti; “Me cilen zone ju beni shaka?! I hodha nje shikim perkthyesit qe e dija se ishte jugor se nuk bente vaki te ishte verior, iu pergjigja. 

“Me Lushnjen bejne humor sidoms vlonjatet dhe fieraket, por per mua jane njerez te urte te mire, punetore…!” Diplomati tha se ne me Cecenine, e disa republika te tjera buze detit te Zi bejme shaka te tilla. 

Ato nuk kane asnje rol strategjik ne politiken e Rusise ndersa: “Republika e Shqiperise eshte republika me e mire e Rusise?! E kundershtova duke i thene: “Populli shqiptar eshte ilir dhe jo sllav!”

Kjo thenje ka moshe 25 vjecare. Po cfare ka ndodhur keto vite?!

 Si ka mundesi qe koha e Mugoshes perseritet ne Shkoder me prezencen e ish presidentit serb, i cili e kishte hequr kollaret per te ia futur ate shqiptareve?!

Si ariten turqit dhe ruset dhe rilindasit te shuajne levizjet e patrotizmit dhe te lirise se shqiptareve te Amerikes.?!

Po marrim turqit: Ne Amerike ka 250 shoqata shqiptaro-amerikane. 

Gjate 15 vjeteve te fundit nuk ka asnje levizje prej tyre ne drejtim te interesave kombetare. 

Turqit nepermjet finacimeve marramendese kane ngitur “Qendrat e cultures Ballkanike” ne disa qyete amerikane ku jane te perqendruar shqiptaret, sidomos ne New-York, Detroit, Florida, San -Francisko e gjetke qe nepermjet programit te tyre synojne vilajetizimin osman te kulures dhe gjuhes se shqiptareve dhe popujve te ballkanit dhe te Ukrahines.

 Ata kane mberritur te kene media dhe televizone shqitare ne dispozicion te tyre, drejtuesit e tyre vijne nga mentaliteti i vjeter i besimi islam dhe me berthame nga fosilet e diktatures…

Ruset: Nepermjet serbeve, ceku i fundit ka qene 20 milion dollare, me qellim qe te pamundesohet hapja e shkolles shqipe dhe themelimi i Qendres se Kultures shqiptare, ata kane mberritur nepermjet njerezve te tyre qe kane jetuar nen sistemin titist te ushtrojne presion dhe ndikim mbi institucionet e kultit katolik, duke mbjellur percarje, diskretitim te inteligjences shqiptare dhe elementit patriotik e human. 

Madje ato kane sjelle nje peshtjellim ne largimin e pese meshtareve katolik edhe pse mediat e tyre jane financuar ne menyre te cuditshme nga keto institucione.

 Kjo ka bere qe 300 familje malesore dhe shqiptare te largohen nga keto qendra dhe ti kryejne sherbimet ne kishat Amerikane.

 Sherbimet serbo ruse mberriten deri atje qe ne sallat ne pronesi te njeres nga kishat te hiqet flamuri kombetar, portreti i Ismail Qemalit e Nikoll Kacorrit, Isa bBoletinit, Gjergj Katriotit, Nana Terezes dhe homerit shqiptar Gjergj Fishtes….

Rilindasit: Gjate periudhes se sistemit komunist nje lufte e ashper u zhvillue ne diasporen shqiptare te Amerikes mes nacionalizmit dhe komunizmi. Nacionalizmi ishte i forte dhe i organizuar ne parti politike dhe me shtypin e tyre.

 Elementet agjenturor te sherbimeve secrete hyne deri thelle ne organizmite e tyre duke u paraqitur si kundershtare te eger te komunizmit.

 Cdo njeri prej tyre e kishte rrogen 3 mije dollare ne muaj, shume e madhe per kohen madje e madhe edhe per kohen e sotme. 

Ndonjerin e financuan qe te celte bizes dhe te praqitej si njeri i zoti qe ka lidhe edhe me administratet Amerikane. 

Por sebo ruset per intresat e tyre celen firma piramidale dhe keshtu bangat jugosllave ua moren te gjitha kursimet shqiptareve te amerikes duke e dobesuar fuqine e saj deri ne maksimum.

Ka 18 vjet qe Rilindja po punon ethshem per ringritjen e strukaturave te saj sipas nje vendimi te kongresit te saj per ta organizuar diasporen mbi bza partie. 

Sipas nje perllogaritje ajo ka ngritur 85 te tilla ne te gjithe Ameriken, duke organizuar edhe dy samite gjoja me diasporen nen siglen e Ministrise se diaspores, nenkupto Komitetin Qendror te partise komuniste te Rilindjes.

 Tani ato kane biznese konkuruese ne kapitalin amerikan, media, shoqata, te cilat nuk shkulen derisa tu qelbet gjaku.

Po Rilindja ka hyre edhe ne Kosove. Atje ajo ka ngritur strukturat e saj te fshehta. Ajo do te shpertheje si kerpurdha dhe hija e saj do te jete helmuese per te ardhmen e Kosoves.

 A shikoni si eshte bere bashke e liga?! Sherbimet secrete ruse, turke dhe shqiptare kane hyre thelle deri duke prekur rende nderin autokton dhe fisnik te familjes tradicionale kosovare, duke e bere jeten e tyre pornografi dhe seks para ore 9-te darkes. Investim i madh per te cderuar driten e syve e driten e dijes.

 Demostratat duhet te behen per kete pune, per te qene ne krah te qeverise qe bashke me popullin inteligjncen e shendoshe te kryejne operacione ne lekuren e djegur ….

Ne te gjitha keto komponete te rrezikshem e ka burimin situata ne Shqiperi e ne Kosove, mbasi sherbimet serbe, turke, ruse dhe te Rilindjes kane hyre ne cdo qelize te shoqerise dhe pushtetit ne dy shtetet tona dhe ne diaspore.

((Zef Pegega është  publicist,shkrimtar i mirënjohur. Ai ka qenë   redaktor përgjgjës  në Agjencinë Telegrafike Shqiptare(ATA).Tash punon në Clinton Township, Michigan është editor   në Albdremas TV  të SHBA-ve. Është autor i  mija artikujve gazetaresk në Shqipëri,Kosovë ,Amerikë si dhe i dhjeta librave  letrare,publicistike dhe shkencore) ..

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)